Katseklaasilapsed on eakaaslastest pikemad


lapsed
Scanpix

Lapsed, kes sünnivad kehavälise viljastamise tulemusel, on sageli veidi pikemat kasvu kui tavapärasel viisil eostatud lapsed.

Uus-Meremaal Aucklandi ülikoolis tehtud uuringus selgus, et katseklaasilapsed olid kuue aasta vanuses teistest lastest keskmiselt 2,6 cm pikemad, vahendavad ERR teadusuudised.

Umbes 200 last hõlmanud uuring tuvastas, et selline märgatav pikkusevahe ilmneb hoolimata asjaolust, et arvutustes kõrvaldati muude tegurite, näiteks vanemate pikkuse mõju. Seejuures ilmneb pikkuse erinevus tüdrukutel selgemini kui poistel.

Uurimistööd teinud Ligginsi instituudi direktor Wayne Cutfield ütleb, et praegu pole veel teada, miks katseklaasilapsed teistest pikemaks kipuvad kasvama — võib-olla on põhjus laste erinevas hormoonide tasemes. Hormoonitaseme vahe võib aga tekkida ravimite toimel, mida lapse ema viljakusravi osana on võtnud, või siis tuleneda kunstlikust keskkonnast, kus loode 36 tundi enne emaüska siirdamist kasvab.

Cutfieldi sõnul on ka võimalik, et meditsiinitöötajad valivad välja just kõige suuremad ja arenenumad embrüod, sest neil võiks olla paremad väljavaated raviprotseduur üle elada.