Lugejakiri: süüdimatud koroonahulkurid ei mõista, et panevad ka teised ohtu

 (118)
Pilt on antud loole illustreeriv!
Pilt on antud loole illustreeriv!Foto: TIINA KÕRTSINI, Õhtuleht

Kuigi terviseamet räägib sümptomite jälgimisest söögi alla ja söögi peale, tundub ikka, et osadel inimestel on ükskõik.

Sain nädala alguses terviseametist kõne ja selgus, et üks mu kolleeg on haigestunud koroonaviirusesse. Puutusime tööl vahetult kokku, mistõttu pidin mina ja mitmed teised töökaaslased veel kohe koduseks jääma. Saan aru, et selle haigestunu lähikontaktsete arv on päris suur, kuna tegu üsna sotsiaalse inimesega. Tema Instagrami kontolt võis näha, et mõned päevad enne positiivse testi andmist käis ta sõpradel külas.

Ma saaks aru, kui inimesel on tõesti nullsümptomit, olen meediast lugenud, et neid juhtumeid on. Tagantjärele selgus selle kolleegi puhul, et ta käis tööl nii, et tal oli nohu ja kurk valus. Ta ise põhjendas kolleegidele saadetud kirjas, et pidas seda lihtsalt tavaliseks nohuks ja sügiskülmetuseks.

Mis asi on koroonakontekstis "tavaline nohu"? Peaks ju ikka kohe koju jääma, kui vähegi sümptomeid on. Oletan, et üks põhjus on see, et esimesi haiguspäevi ei hüvitata rahaliselt. Küll aga ei tajuta, et nii nullitakse tükiks ajaks ka teiste igapäevased tegemised ja kahju on ka firmale.

Meil on töö nii, et osaliselt saab kodukontorit, aga mitte täielikult. Palju asju jääb tegemata, need nõuaks füüsilist kohalolu ning klientidega kohtumist. Firma jaoks on osade töötajate karantiininõue paras peavalu.

Pluss ka inimeste endi eraelu. Olen üksikema ja selles olukorras jäi mu kolmandas klassis käiv poeg kaheks nädalaks samuti koju karantiini. Neil on õpe füüsilisel kujul ehk see kaks nädalat on suur lünk. Üritan muidugi ka ise teda kodus aidata, aga see pole ikka päris see.

Kõige hullem on teadmatus ja haigus iseenesest. Lihtsalt tiksud kodus ja iga väike köhatus või aevastus toob hirmujudinad peale. Õnneks ei ole me kollektiivis kellelgi rohkem koroonat diagnoositud. Mingit kindlust samas pole, peiteperiood.

Minu meelest on täiesti süüdimatu käitumine, kui minnakse haigena seltskonda. Pole ka eriti kuulnud, vähemasti uudistes ei räägita, et keegi oleks suuri trahve saanud. Minu meelest peaks trahvimise reeglid olema karmid, sest vaadates nakatumiste arvu kasvu, pelgalt sõbralik noomimine ei aita. Üks sõbranna teadis rääkida oma näite, kui käis ühel suuremal sünnipäevapeol ja õhtu tundus igati vahva. Oli samas ka palju võõraid nägusid, võeti pluss ühed kaasa. Hiljem selgus, et neist üks oligi see, kes teisi nakatas. Ta eiras samuti sümptomeid ja vilistas sellelegi, et oli mõni aeg varem koroonahaigega kokku puutunud. Sealt ürituselt sai alguse üks kolle.

Olgem mõistlikud, praegusel ajal peaks isegi "mis seal siis pole - väike nohu" puhul koduseks jääma.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!