Neeruhaiguse tõttu ratastooli aheldatud 17aastane Katerina vajab abi!

 (20)
TÜ kliinikumi lastefondi poolt toetatav Katerina vajab abi
TÜ kliinikumi lastefondi poolt toetatav Katerina vajab abiFoto: TÜ Kliinikumi Lastefond

Rasket neeruhaigust põdev ja neli nädalat tagasi uue neeru saanud 17aastane Katerina vajab heade inimeste abi! Kui tal praegu ravi jätkata ei õnnestu, on suur oht, et haigeks jääb ka uus neer või tõukab organism selle ära.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetajate toel sai Katerina võimaluse kallihinnaliseks raviks Solirisega, mida haigekassa neeruhaiguse puhul ei rahasta. Üks ravimidoos, mida Katerina vajab, maksab koos riigile tasutava käibemaksuga 13 100 eurot. Praegu vajab noor neiu seda ravi iga kahe nädala tagant. Lastefond on heade annetajate toel aidanud ravimit osta enam kui 200 000 euro eest.

10 000 euroga toetas Katerina ravi ka Tartu linnavalitsus ja see on suurim omavalitsuse makstud toetus lastefondi ajaloos. Tänu sellele ravimile paranes Katerina seisund sedavõrd, et laps pääses neerusiirdamise ootelehele.

Viis kuud ootamist ja septembri keskel siirdasid Tartu arstid Katerinale uue neeru. Esimesed nädalad pärast siirdamist on näidanud, et neer töötab ning Katerina seisund on oluliselt paranenud.

Kolm aastat tagasi diagnoositi Katerinal lõppstaadiumis neerupuudulikkus. Raske ja väga eriliselt kulgenud neeruhaiguse tagajärjel said kahjustada ka mitmed teised organid. Katerina vererõhk püsis mitmele ravimile vaatamata siiski ülikõrge, tekkisid liigeskahjustused ja palju muid terviseprobleeme ning Katerina jäi ratastooli.

Seotud lood:

Ta vajas neli korda päevas dialüüsi ja suurema osa ajast veetis tüdruk haiglas. Vaid sel suvel, kui tema verenäitajad kallihinnalise ravimi Solirise toel kontrolli alla saadi, pääses tüdruk koju uut neeru ootama. Kuni 19. septembri öötundideni, kui Katerina pere sai kauaoodatud kõne siirdamiskeskuselt ja tüdrukul paluti mõne tunni pärast haiglas olla.

Korduvalt oma Saksa kolleegidega nõu pidanud Eesti arstidest koosnev konsiilium on täna kindlalt seda meelt, et ravi Solirisega tuleb jätkata veel kuni pool aastat. Lastefond loodab siiralt, et järgmise aasta alguses võtab heade annetajate õlul olnud kohustuse selle ravimi rahastamise osas üle haigekassa. Uue aastani on aga veel pea kolm kuud minna ja Katerinale koostatud raviplaani arvestades kulub selleks 78 600 eurot.

Ülikooli kliinikumi sisekliiniku nefroloogia osakonna vanemarst-õppejõud Mai Rosenberg kinnitab nädal tagasi kogunenud arstide konsiiliumi otsust: "Katerina ravimeeskond on seda meelt, et ta vajab ravi jätkamiseks ravimit Soliris".

Lastefondi strateegiajuht Siiri Ottender-Paasma avaldas lootust, et nüüdseks on vapper Katerina oma võitlusega, ülikooli kliinikumi arstid oma oskuste ja kogemustega ning lastefondi annetajad oma suure südamega piisavalt tõestanud, et see ravim on hädavajalik ja aitab.

"Pall on nüüd haigekassa väravas ja me siiralt loodame ja usume, et terve aasta kestnud ebavõrdne olukord, kus kallihinnaline ravim oli kättesaadav vaid ühe diagnoosiga, kuid jättis teise diagnoosiga ehk neeruhaigusega inimesed sellest ilma, ei jää kestma," märkis ta pressiteate vahendusel.

Aasta tagasi ütles Katerina: "Minu jõulusoov on saada terveks!" Täna on ta hoolimata ääretult raskest aastast selle soovi täitumisele lähedal.

Palun aidake Katerinal sellest raskest ja väga eriliselt kulgenud neeruhaigusest võitu saada! Aitamiseks helistage lastefondi heategevuslikele telefoninumbritele ning teie poolt valitud annetussumma lisatakse sama kuu telefoniarvele. Sobiva summa annetamiseks tuleks helistada vastavale annetusnumbrile:

helistades 900 5025, annetad 5 eurot

helistades 900 5100, annetad 10 eurot

helistades 900 5500, annetad 50 eurot

Aidata saab ka tehes annetuse sihtasutuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond annetuskontole ja märkides selgitusse "Katerina":

Swedbank EE682200221015828742

SEB EE261010220014910011

Luminor EE791700017000285384

LHV EE527700771000610813

Coop EE824204278603586607

TÜ kliinikumi lastefond on üks vanemaid ja suuremaid lastehaigla juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone Eestis. Alates 2000. aastast on fond annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid üle Eesti. 18 tegutsemisaasta jooksul on annetajate abil kogunud laste ravitingimuste parandamiseks üle viie miljoni euro.