Õnn tuleb õuele? Kas vanemahüvitise muudatused aitaksid sinu perel paremini hakkama saada?

 (23)
Õnn tuleb õuele? Kas vanemahüvitise muudatused aitaksid sinu perel paremini hakkama saada?
Foto on illustreerivUnsplash.com

Seni peamiselt käskude ja keeldudega kurikuulsust kogunud Eesti uus valitsus on saanud sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valmis eelnõu, mis astub vahelduseks sammu teises suunas: toob vabadust ja paindlikkust juurde. Kavas on reformida meie üsna lahket, ent jäika vanemahüvitise ja -puhkuse skeemi, kirjutab tänane Eesti Päevaleht.

Praegu maksab riik vanemahüvitist ehk emapalka lapse sünnist alates poolteist aastat ja see on üldjuhul sama suur kui inimese viimase aasta keskmine palk. Kõrvalt võib tulu teenida ühe miinimumpalga ulatuses kuus, muidu hakkab toetus vähenema.

Uues süsteemis jääb toetuse suurus samaks, ent selle raha võib jaotada kuni kolme aasta peale. Tekib ka võimalus jupitada toetuse saamise aega — näiteks võib aasta aega lapsega kodus olla, vahepeal töötada ja ülejäänud pool aastat hiljem välja võtta. Kavas on ka lubada teha lapse kasvatamise kõrvalt osakoormusega tööd.

Ühtlasi kavatsetakse suurendada isa rolli, peamiselt sellega, et ühe kuu jagu broneeritakse vanemahüvitis nüüd üksnes meestele.

Armas lugeja! Kuidas suhtud sina uude eelnõusse? Kas on aeg rõõmustamiseks?