Täna on kasu- ehk mihklipäev: algab talvine majandusaasta ja aeg on tulevikku ennustada!


TÄHELA KÜLA ÕNNEKIVI TALU KIHNU MAALAMBAD
Foto: Sven Arbet

Täna on kasupäev, mis on üks tähtsamaid pühi maarahva aastaringis. Karjalaskepäeva paarilisena on ta üheks vahepäevaks, mil lõpeb suvine ja algab talvine majandusaasta pool. Kasupäev, laiemalt tuntud laenunimega mihklipäev on sisult sügisene pööripüha. Nagu pööriajal ikka, ennustatakse talveilmasid ja inimsaatust — sellest, kuidas kasupäeva peetakse, sõltub, kuidas inimese käsi talvel käib.

Kasupäeva ilmamärgid ennustavad eeloleva sügise, talve ja isegi kevade ilmasid ja saaki. Näiteks ennustab soe ja kuiv ilm sooja ja kuiva sügist ja talve. Kasupäevane vanakuu lubab lühikest ja noorkuu pikka talve. Kuna tänane päev jääb juba taevakuu teise veerandisse, ei tohiks tali pikalt kesta.

Elad sa külas või linnas, su toidu annab maa ja vesi. Kasupäeval kaetakse sügisandidest valmistatud roogadega rikkalik toidulaud. Selle päeva eriroad on lambast: tehakse sülti, suppi ja verikäkke.

Taiad ehk nõiatembud

Kes tahab, et talvel maja ümber lumehangi poleks ja soed (hundid) eemale hoiaksid, käib kasupäeva öösel kolm korda päripäeva ümber maja ning veab enese järel ahjuroopi (Haljala).

Kui aga kasupäeva hommikul kolm korda ümber maja joosta, seisab see talvel hästi soe (Pärnu).

Kasupäeva õhtul vaatasid tüdrukud, kas saavad järgmisel aastal mehele. Sokipaar või king visati ukse poole. Jäi tald ukse poole, sai mehele, oli säär ukse poole, siis pidi veel ootama (Võnnu).

Seotud lood:

Kes aga tahab unes oma tulevast näha, peab voodisse kaeru puistama ja neile alasti magama heitma. Siis tuleb unes tulevane ja paneb su riidesse (Kanepi).

Allikad: Maavald, Bioneer