Toiduvärvid ajavad lapse sõgedaks

 (11)
Esimene sünnipäev
Corbis/Scanpix

Värvikireva võõbaga kaetud koogid ja piparkoogimehikesed, tordid säravate kaunistustega, värvilised karastusjoogid — kõik see meelitab just lapsi. Kuid selliste maiustuste valimatu ahmimine on muutunud mänguks tulega, sest hiljuti on leitud seos toidu lisaainete ja hüperaktiivsuse vahel. Karastusjoogid, näiteks Pepsi ja Fanta, sisaldavad aga naatriumbensoaati, mis võib kahjustada DNA-d.

DNA kahjustumise tagajärjel võivad tekkida Parkinsoni tõbi ja maksatsirroos.

Suurbritannia vastav ametkond hoiatas hiljuti lapsevanemaid toiduainete eest, mis sisaldavad tartrasiini (E102), toiduvärve E124, E110, E122, E104, E129 ja säilitusainet E211 — naatriumbensoaati, kirjutab Daily Mail. Southamptoni ülikooli teadlased on avastanud, et need on seotud laste hüperaktiivsusega.

Kõik E-ained ei ole kahjulikud. Kuid suuremal osal pagaritoodetel, delikatessidel, jäätisel, kalal ja lihal ei ole pakendil kirjas kõiki koostisaineid, sealhulgas säilitusaineid. Viimaste puhul on nõutav ainult märge “sisaldab säilitusaineid”. Selline kord on Suurbritannias juurutatud, et säästa väikseid ettevõtteid üleliigsest paberitööst.