Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
Kui kaua võtab aega sombu kinnikasvamine peale tarkusehamba eemaldamist?

tahaks teada 04. juuli 2014, kl 13.36
Kas tarkusehammas on mingil määral teistmoodi, kui tavaline purihammas? Mul eemaldati 6 päeva tagasi alumine tarkusehammas,somp on suur ja sügav, kuid kui kaua peab ootama, et see täiesti paraneks? Väga vastik on olla, kuna pakitseb ja söömisel toiduosakesed sinna satuvad. Ja see tekitab ka halba hingeõhku, kuigi põletikku pole. Kas selle täieliku paranemisega peab tõesti ootama kuu aega!? Ma nii väga lootsin, et kahe nädalaga paraneb, sest tavalise purihambaga läks küll vaid 2 nädalat.

meow 04. juuli 2014, kl 13.43
Mul läks alumistega ca pool aastat kui auk täielikult kinni kasvas. Nüüd juuni algul tõmmati üks ülemine ja auk on siiamaani päris suur. Aga see ei tähenda, et somp iseenesest varem kinni ei kasvaks. Pakitsus, veritsus, ebameeldivustunne kestab maksimaalselt 2-3 nädalat.

hambutu 04. juuli 2014, kl 14.13
imelik, kuidas teil need hamba väljatõmbamise haavad nii kaua paranevad. mul tõmmati korraga 2 tagumist hammast välja. paar päeva oli kerge pakitsus, aga ei mingit veritsust. kolmandal meenutas seda kurba sündmust vaid tühi koht suus ja sedagi ainult keelega katsudes. aga no ma toitusin ka need kaks päeva ainult jäätisest.

mimuke 04. juuli 2014, kl 15.28
Minul oli sama nagu hambutul. Ma ise imestasin, et mismoodi saab nii valutu tarkusehamba väljatõmbamine olla ja kui kiiresti toimub paranemine. Mul ei seganud mitte midagi. Sain kohe õhtul süüa normaalselt. Aga võibolla see oleneb arstist ka. Käisin paar aastat tagasi ühe teise arsti juures hammast tõmbamas ja vot seee oli julm kogemus.

hambutu 04. juuli 2014, kl 15.47
jah, mimuke, ilmselt nii ongi, et suur osa sest koledast protseduurist sõltub tõmbajast.

olen siin vist ühele kliinikumi hambakakkujast prouale ükskord varem ka reklaami teinud, aga no tõesti, ta tõmbab teil hambad välja nii, et te ei jõua kartma hakatagi.

pacient 05. juuli 2014, kl 00.22
Täna sai 2 nädalat , kui tõmmati välja alumine lagunenued tarkusehammas ( kerge tõmbamine suht ) ja ülemine lagunenud tarkusehammas- raskem tõmbamine. Nüüd tunnen, et hakkab korda saama. Ühe nädala sõin valuvaigisteid, lõugu sain suht vaevu liigutada esimesed 5 päeva.
Augud kasvavad kinni vb kuuga, mitte ennem.

tahaks teada 05. juuli 2014, kl 12.38
Täna on nädal siis, möödas, kui tarkusehammas välja tõmmati. Mul oli see nii taga ja pooleldi välja kasvanud. Arvasin, et tehakse lõikus ja pannakse õmblused, sest nägi nii välja see hammas, et seda muidu tõmmata ei saa. Aga kirurg siiski sai hamba tervena välja tõmmatud, see oli küll hea üllatus. Aga selle juur oli nii suur ja jäme, sombu sügavus poolteist sentimeetrit ja läbimõõt ka sentimeeter. Kas sellepärast võtabki nüüd nii kaua aega paranemine, et jämeda ja pika juure tõttu? Loodan küll, et nädalaga peaks somp olema sügavuti natuke väiksem juba ja vaadates tundub, et ka läbimõõt on väiksem nagu.

hammustaja 05. juuli 2014, kl 19.26
Nädalaga tahate, et kokku kasvaks? Heehee! Mul tõmmati täpselt aasta tagasi alumine tarkusehammas välja, praegu on selle koha peal ikka veel lohk näha. Mitte auk tõesti, aga madalam lohk. Nädala ega isegi kolmega ei muutu midagi. Mina arvasin ka, et see somp tõmbub pealt kokku vms, aga arst seletas, et tegelikult kasvab see hoopis altpoolt üles täis, vaikselt luustub ära. Mitu kuud sai ikka pärast sööki kurgitükke ja riisiterasid välja loputatud. Hambaarst ütles ka, et vähemalt pool aastat võtab, kuni tühimik ära kaob.
Tarkusehammas on teistest hammastest selle poolest erinev, et sageli istub väga sügaval lõualuu sees ja võib veel viltu või puseriti ka olla. Teine häda on, et sinna taha otsa surkima on arstidel keerulisem saada ja siis võibki juhtuda, et eemaldamine on vaevaline.

tahaks teada 07. juuli 2014, kl 20.10
Issand hoidku, kas tõesti pean POOL AASTAT ootama, enne kui ära paraneb see somp!`Siis tuleb mul ju JÕULUDENI oodata! Mul on üks ülemine, mis paistab nii tilluke olevat tarkusehammas, mille lootsin ka lasta välja tõmmata, kui sde alumise somp on täiesti paranenud, ja teisel pool all on ka üks tarkusehammas veel. Kuid see paistab juba pealt vaadates nii suur olevat, et ma ei kujuta ettegi, kuidas selle somp tulevikus paraneb, kui selle lasen välja tõmmata. Ja kui kaua kasvab kinni ülemise somp, kui lasen sealt ka välja tõmmata? Jube mõelda, et praegu on selle alumise sombuga nii halb. Ma ärkan öösiti üles valu peale ja pean valuvaigistit võtma, kuigi sel laupäeval saab 2 nädalat juba mööda. Miks see valu ometi siis juba ei kao ära!? :(

hammustaja 07. juuli 2014, kl 21.35
Mul oli sama lugu, valutas u 3 nädalat pärast tõmbamist. Oli muidugi kole tõmbamine ja retsimine, õmmeldi iget ka veel. Kogu see 3 nädalat paanitsesin ja pabistasin, et see valu tähendab põletikku vms. Aga ei olnud, lihtsalt valutabki nii kaua mõnel. Ja pärast on veel tükk aega hell, kui mingi kõva söök vastu läheb. Lõualuust kistakse ju pmst tükk välja, ega luu ei parane nii kiiresti kui pehmed koed. Aga see pool aastat ei tähenda, et nii kaua valutab, valu kaob ikka enne ära. Ja sa ei pea ootama teiste hammastega pool aastat, lihtsalt see igemekoha täis kasvamine võtab nii kaua aega. Ülemised tarkusehambad pidavat kergemini välja tulema, alalõualuu on selline, kust soovitatakse enne 20 eluaastat tarkusehambad välja tõmmata, siis pole veel nii kõva ja hambad nii tugevasti sisse juurdunud. Minul muidugi polnud 20a midagi ette näidata, mingi üks väike hambaotsake piilus ühe koha pealt. Ja siis, kui 33 olin, avastasid hambaarstid, et oi, üks on ju viltu siin ja katki ka juba, hakkame ikka eemaldama. Kirurgiga ka ei vedanud, kirjade järgi väga tunnustatud, minu puhul keeldus uskumast, et tuimestus eriti ei mõju (ei saa olla, et valus, te lihtsalt kardate!) ja retsis mind kõva kolmveerand tundi niisama edasi. Lõpuks õmbles kokku "isesulavate" niitidega, mis kuu aega hiljem ikka veel sama paksud ja traatjad suus olid nagu alguses. Läksin neid teise arsti juurde välja võtma, see vahtis hämmeldunult, et mis mõttes teile öeldi, et SELLISED niidid ise ära sulavad? Ma soovin sellele kirurgihärrale edaspidiseks ülevaltpoolt ainult kõike head ja jõudu ja mõistust, tema patsientidel on seda väga vaja!
Aga muideks, see et tarkusehammas paistab väike olevat, tähendab vist pigem seda, et pole välja kasvanud ja elutseb seal igeme sees rohkem. Seda, mis suuremalt väljas on, ma pakun, saab hoopis väiksema traumaga eemaldada. Aga pea arstidega nõu, teevad röntgeni ja näevad täpselt, mis olukord on.
Jõudu ja kannatust paranemisel!

aeg vana teema välja kaevata 05. oktoober 2019, kl 23.45
Poolteist nädalat ja pakitsus ei vähene, ige on nediselt paistes,
selline tunne, et nüüd lähevad mitu hammast järjest

rrr 06. oktoober 2019, kl 10.46
Kas koos hambaga eemaldati ka osa ajust, et uut teemat teha ei suuda?
Selle asemel, et aastatetagust välja kaevata, jõuaks 10 uut teha.

Nurr-murr 06. oktoober 2019, kl 18.36
Kuu ajaga on täiesti kinni kasvanud
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!