Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Väikelaps
appi - lapsel on ussid!
 
nutunaine 28. september 2007, kl 00.17
Laps saab kohe kahe aastaseks. Nädalavahetusel avastasin kaka seest ussikese. Linaluu-uss kes muu. Perearst soovitas siis "Vermoxi". Andsin. Aru ka ei saa, mis moodi see preparaat toimib sest infoleht hämab midagi väga segast:" rohi toimib energeetilistesse protsessidesse, vähendades glükoosivaru". Mida iganes see ei tähenda. Iagathes kaks päeva hiljem st. täna leidsin aga uued ussikesed rõõmsalt pepu vahel vingerdamas.( See on nii jäle, et mul on varsti närvid täitsa läbi. Teate küll seda tunnet, kui keegi räägib kirpudest, kuidas endal ka kohe igalt poolt hakkab sügelema.) Ühesõnaga. Rohi antud aga ussid ikka elavad?! Milles see ravimi efekt siis on? Millal ma võin olla kindel, et mu laps on tervenenud? Kas on mingeid kogemusi teil kui palju aega võttis? Ja kas tänapäeval ka mingeid pealemäärimise- ravimeid on?
 
alice2 28. september 2007, kl 08.06
Anna lapsele kõrvitsaseemneid, puhasta kestast ise ära. Need on head usside vastu. Ma ei tea ,kust neid saada, mõnelt mammilt turul või kuskilt seemnepoodidest...meile on perearst kirjutanud mingit tabletti(küsisin üle...meil ka vermox), 1 korraga sisse ja siis vist 2 nädala pärast veel 1 võtta. Alati oleme ussidest jagu saanud. Aga kogu pere peab ussirohtu võtma, sest laps võib olla saanud ussid täiskasvanult...tead küll see bla-bla-bla...ei pese korralikult käsi peale tualetti ja tuleb linad ja kõik asjad üle pest korralikult. Ühesõnaga, see on ebameeldiv jah, aga täiesti ravitav. Olge tublid!
 
ema 28. september 2007, kl 11.52
minu lapsel olid ka need samad ussikesed ja see on väga vastik küll, aga midagi pole teha, neist peab lahti saama. muud ravi ei olegi apteegist, kui ikka seesama vermox. ravim toimib nii, et sisse võtta üks tablett kaks õhtut järjest. selle rohu mõjul hakkavad ussid koos kakaga väljuma, kuni pole enam ühtegi ussikest. see rohi ei tapa ussikesi, vaid ajab need välja. samuti tuleb lapse ihupesu igapäev vahetada ja pesta, ning voodilinad iga päev üle triikida. meie saime ussikestest lahti viie päevaga ja nädala pärast käskis perearst igaksjuhuks veel ühe tableti vermoxit anda, et olla kindel, et ussikesed on tõesti viimseni läinud. kui ma nädala pärast lapsele veel ühe andsin, siis ei väljunud enam ühtegi ussikest - olime neist lahti saanud. tegelikult tuleb üheaegselt ravida kõiki pereliikmeid igaks juhuks, kaasaarvatud lemmikloomad, kui neid peres on. niiet vermoxi peaksid sa ise ka igaks juhuks sisse võtma.

see, mis ma sulle selgitasin, on mu perearsti jutt ja mina ka nii toimisin.
 
ss 28. september 2007, kl 11.56
Linad, käterätikud jm kohad sageli pesta ja triikida. Ja meil oli paraku teised ka nakatunud, öäk. Võtsime kõuk rohtu, kaisuloomadega võtsime ka miskit ette. Häda oli selles, et laps imes pöialt ja tõenäoliselt sügas end ja küünte alla satub ka ussimune. Igatähes pärast ravikuuri lõppu saime ka pöidlaimemisest lahti, ta oli piisavalt suur, et aru saada.

Copy-paste arsti vastusest:
Levivad naaskelsabad kätega, mänguasjadega ja kui ussimunad satuvad kätelt suhu, algabki linaluu ussi kuuajane elutsükkel. Linaluu ussid rändavad öösel päraku piirkonda, pepu sügeleb, laps kratsib ja nii satuvad ussimunad kätele, sealt suhu ja uute usside elutsükkel võib alata. Nagu enamus ravimeid, on ka ussirohu Vermox toime alla 2-aastastel uurimata ja ametlikult seetõttu soovitatud ei ole. Ussidest vabanemiseks võiks lapsele ööseks vatitupsuga vaseliinsalvi pepu vahele panna, siis on lootust, et linaluu ussid sinna takerduvad ja nende munad ei satu kätele ja sealt suhu. Voodipesu peaks sageli vahetama. Kui peres on suuremaid lapsi, peaksid nemad küll Vermoxi saama. Vermoxi retsepti kirjutab välja perearst.Ussirohtu peab terve pere võtma ja korralikult kodu niiske lapiga koristama ja voodipesu desinfitseerima ka ( triikima).

veel soovitusi: Rahvalikest vahenditest võiks proovida küüslaauku ja kõrvitsaseemneid, kuid ravieffekti nendega ei julge garanteerida. Küll aga võib küüslaauku süüa profülaktika eesmärgil.

ÖÖseks trussikud jalga, et unes pepu jures kratsa-kratsa ei teeks. Hommikul trussad pessu, pärast kuuma triikrauaga üle.
stringe ära kanna, muidu on üleriided ka nakatatud.

http://www.inimene.ee/pages.php3/06?haigus=404&text_type=2
 
annu 28. september 2007, kl 14.07
meil pani ema lapsena tillukese tüki küüslauku pepusse kipitas küll natuke aga ussidest saime lahti ka.
 
nutunaine 28. september 2007, kl 14.43
Tänan teid kõiki! Eriti sind, ema! :)
 
kõrvitsaseemneid 28. september 2007, kl 20.25
müüakse poes nagu pähkleidki!
 
to annu 29. september 2007, kl 22.20
päris hea moodus ussidest lahti saamiseks,aga kui kiiresti need ussid kadusid
 
annu 30. september 2007, kl 20.21
 
e-s 13. oktoober 2007, kl 09.37
Ussid pole mingi tragöödia :) Ole rahulik!
Kõrvitsaseemned on sellisele pisikesele väga head, meie perearst soovitas ka seda, saime ussikestest lahti.
Ja triikida-desinfitseerida pole küll vaja :) Ussi saad ainult mullast (näiteks maasikmarjaseemete küljest tavaliselt)
mitte käterätikutest :)))
 
tinn 13. oktoober 2009, kl 13.17
Kommentaariks e-s'ile:
> Ja triikida-desinfitseerida pole küll vaja :) Ussi saad ainult
> mullast (näiteks maasikmarjaseemete küljest tavaliselt)
> mitte käterätikutest :)))

Originaalselt tõesti mullast või loomadelt, aga kui inimene on juba nakatunud ja end katsudes(sügades) on ussimunad läinud küünte alla, siis niimoodi kanduvad nad teistelegi üle. Katsudes, käteldes, sama rätikut kasutades jne.

Mis puudutab triikimist - keha sisetemperatuur, kus ussikesed rõõmsalt elavad, on ca 37-38 kraadi (sise!). Kui sa pesu 40 kraadiga pesed, siis ei juhtu nende ussimunadega mitte kui midagi ja kui need "pestud" linalt või padjapüürilt jälle suhu satuvad, algab uus ussi elutsükkel. Sellepärast on oluline triikida, sest kuuma raua all hävinevad munad 100%.

Kõike head! Ja kui ilma eriliste ettevaatusabinõudeta ussidest vabanesite, siis läks hästi. Meil näiteks nii kergelt ei läinud.
Aga eks see parasiidi jama on tavaline, tuleb korduvalt ette, väikelastega peres eriti.
 
miidaaa??? 13. oktoober 2009, kl 15.37
Saan nüüd kindlasti mõistmatuse pärast sõimata, aga minu jaoks jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik nii tühise asja pärast nagu ussid (mis on elu jooksul vähemalt korra pm kõigil inimestel) niiiiiiiiii närvi ja paanikasse minna?!?!?! Kas teil puudub täielikult reaalsustaju? Mida teeksite siis, kui mõne lähedasega midagi tõsiselt eluohtlikku juhtuma peaks??? Võtke asja mõistusega - need ussid, kirbud, täid jne. jamad tuleb lihtsalt üle elada, ükski häda neist pole ju hävitamatu!!!
 
kati 14. oktoober 2009, kl 04.03
Üks väga hea abimees väikelastele on koirohu tinktuur.Kui tupsutada seda paar korda päeva jooksul sõrmeotstele,kaovad ussnugilised ja kaob harjumus sõrmi suhu pista.Pealegi ergutab koirohi seedeelundite tegevust,mis tähendab,et ka söögiisu suureneb.
 
aaa 15. oktoober 2009, kl 23.13
kõrvitaseemneid on eralid ka müügil.
pähklitega koos!
 
ene 21. märts 2010, kl 21.28
aga kuidas aru said et olid ussid. mis sümptomid?
 
enele 22. märts 2010, kl 00.06
Kirjutas ju teemaalgatuses, et leidis kaka seest.
 
Mats 29. märts 2010, kl 19.29
Nagu näha, kõik seda liiki ussikese elukombeid ei tunne.
Koolis sellist vajalikku tarkust ei õpetata. Huvitav, miks?
Tõesti on kõige tähtsam uuesti nakatumist vältida. Kui uuesti ei nakatu siis koos viimase ussi elupäevade lõpuga on haigus möödas ilma rohtude abita ja eriti kaua need ussikesed ei ela. Mõnel liigid vist ainult ühel ööl munemas käivadki. Ussirohu puhul tuleb teada, et igale ussitõule sobivad isesugused rohud ja natuke mürgised on ka inimesele. .
Kindlasti sügab laps sügelevat kohta, eriti öösel läbi une. Järelikut tuleb lapse enda käsi samuti tihti ja seebiga pesta.
Püksikute ehitus tuleb kriitiliselt hinnata, pole kindel, et alati eriti kaitsevad.
Kuskohalt nakkuse saite? Olge tähelepanek. ega Teil mõni hea tuttav vahetevahel muuseas enda taguotsa ei süga? Ja pakkub pärast Teile oma käega midagi maitsvat suhu pista?
Kui öösel tunnete, et sügeleb, (võite isegi ronimist tunda) siis tasub vanemal inimesel ise peegli abil ussikese vaseliiniga määrutud vatiga või paberiga ära pühkida ja likvideerida. Võimalik, et paarist korrast öö jooksul aitab. Väiksema inimesepuhul ehk ema aitab kui laps ütleb, et sügeleb. Kui ussikesi ei ole palju, annab väga kiiret tulemust.
 
palun kallikesed! 29. märts 2010, kl 19.56
Enterobiaas
ka naaskelsaba;
Linaluu-uss

Selgitus
Nakkushaigus, mida põhjustab peen- ja jämesooles parasiteeriv ümaruss Enterobius vermicularis.

Ülevaade
Enterobioosi nakatub inimene pinnasest pärinevate ussimunade söömisel, sageli esineb haigus perekonniti ning levib halbades olmetingimustes väga kiiresti eriti lastelt lastele.
Enterobiaas põhjustab kerget kõhulahtisust ja nahasügelemist.Tekkepõhjused ja -mehhanismid
Sümptomid ehk avaldumine
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Ravivõimalused
Prognoos
Ennetamine

Tekkepõhjused ja -mehhanismidEnterobiaas on väga levinud parasiithaigus. Nakkus on lastel rohkem levinud kui täiskavanutel. Naaskelsaba on 3-13 mm pikk ümaruss.
Ta levib ühelt inimeselt teisele, kergesti seal, kus inimesed on lähedastes kokkupuudetes, näiteks peredes ja lasteaedades.
Naaskelsaba munad satuvad seedetrakti kas otse kätelt, voodipesu või tolmuga.
Umbes kuu aja jooksul saavad munadest koorunud vastsed täiskasvanuks. Umbsoole piirkonnas paiknevad ussid võivad elada umbes kaks kuud. Emased ussid rändavad öösel pärakupiirkonda ja munevad seal nahale korraga kuni 10 000 muna.

Sümptomid ehk avaldumineUsside eritised ja munad tekitavad pärakupiirkonna sügelust, mis on piinavaim öösel.
Harva tungivad ussid tüdrukutel tuppe või kuseteedesse, sel juhul põhjustavad nad kuse- või munajuhapõletikku.
Vahel võib kratsimisest tekkinud kriimustuste tõttu tekkida ka bakteriaalne põletik.
Väga harva kulgeb nakkus nii raskelt, et lapsel tekivad kõhuvalud ja kaalulangus.

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miksRoojas leidub naaskelsaba mune harva. Paremini saab neid tuvastada, kui proov võtta vatitampooniga pärakupiirkonnast.
Proov tuleb võtta hommikul, enne pesemist ja soole tühjendamist.

RavivõimalusedRavida tuleb kogu peret, ka sümptomite puudumisel.
Ravimit antakse ühekordse annusena.
Voodipesu ja ööpesu tuleks vahetada ning korralikult triikida. Laste küüned tuleb lõigata lühikeseks.
Ravi korratakse kahe nädala pärast. Kui probleem ikkagi ei kao, on laps tõenäoliselt saanud uue nakkuse.

PrognoosNaaskelsabad on inimesele ohutud ka siis, kui neid ei ravita, kuid põhjustavad ebameeldivaid kaebusi. Nakkus on tänapäeval hästi ravitav.

EnnetamineIsiklik hügieen - sage pesu vahetamine, triikimine, laste küünte lõikamine.
 
Matsile 02. aprill 2010, kl 00.03
Õpetatakse küll põhikoolis parasiitusse, nende elutsüklit, nakatumisteid jne. See, et mõni õppimise ajal muuga tegeles, ei anna õigust kooli süüdistada. Põhikooli 8. klassi teema.
 
Mats 02. aprill 2010, kl 07.15
Kuidas neid ussikesi koolis õpetatakse? Kas formaalselt mainitakse ja pärast unustatakse? Selliseid olulisi asju võiks ikka juba hiljemalt teises klassis õpetada ja kaheksandas nii põhjalikult, et meelde jääks.
Kas siin on neid noori kes hiljuti kooli lõpetasid, kas saite koolis selle koha pealt targemaks? Ei ole alati õpilane süüdi kui selgeks ei saa vaid süüdi on õppekava või vilets metoodika, õpetaja!
 
Matsile 02. aprill 2010, kl 13.55
Neid ussikesi õpetatakse ikka päris põhjalikult, sellele kulub päris mitu tundi. Pole siin miskit tegu vaid mainimise ja unustamisega.
2. klassis piisab küll sellest, et õpetada lapsed käsi pesema ja selgitusest, miks peab käsi pesema. Muu ei ole selles vanuses veel väga jõukohane.
8. klass on just päris paras selleks, et õppida põhjalikumalt tundma parasiitide sise- ja hingeelu, nende paljunemist ja ohtlikkust inimesele.
Äkki sa, Mats, oled nii kena, et annaksid omalt poolt mõned metoodilised nõuanded ning soovitused õppekava täiustamiseks?! Uuri enne järele, kui lahmima hakkad.
 
Eee 17. aprill 2010, kl 10.07
Minu lapsel olid suured ussid ka avastasin kaka seest arst kirjutas siis ka seda vermoxi.
õhtul antsin sisse ja öösel hakkas neid siis välja tulema nii tagumikust suust kui ka isegi ninast see oli väga hirmutav,istusin ööläbi üleval ei julgend magada et äkki ei saa laps hingata mingi aeg enam kui need ussid tulevad need olid ju vihmaussi taolised ka.
hommikul läxime haiglasse seal mitu päeva arstid ka ei julgend rohtu anda sest nad polnud enne kuulnud et nii nad päris välja võivad tulla,see oli väga julm kogemus.
aga õnnex saime neist lõpuks ikkagi lahti.
 
Mats 17. aprill 2010, kl 13.45
Eee -le need ussid olid ilmselt solkmed. Olen kuulnud tõesti, et on isegi surmajuhtumeid olnud kui poevad hingekõrisse ja põhjustavad lämbumist. Veider,et pärast rohu söömist esimese otsa kaudu hakkasid välja tulema. Oleks ehk pidanud mingit teist rohtu andma mis oleks neid usse uimastanud, mitte vihale ajama. Huvitav, kus kohalt laps nakkuse sai? Osa solkmete liiki elavad koduloomades, kassis, koeras ja nende elukatekarvadelt võib ka laps mune suhu saada.
 
Eee 17. aprill 2010, kl 17.25
jahh solkmed.
olex vb jahh aga arst andis seda vermoxit ja haiglas olles sai ka seda sama.
Arvan et sai kassidelt sest ülal korrusel elab üx vana naine kellel hoovipeal oma 6 kassi ja siis käivad seal weel külakassid ka.
 
katile 25. aprill 2010, kl 23.15
koirohu tinktuur? ms see täpsemalt on, kibedamaitseline? meil sõrmede lutsutamisega probleeme, ja ka ussid. kas see aitaks? ja kust seda saada võiks?
 
ootel 03. mai 2010, kl 20.08
teema küll juba maha vaibunud aga võtan uuesti üles.kas on kellegi laps ussidest oksendanud?hetkel pole küll kindel et lapsel üldse ussid,homme viime proovi,aga arst kahtlusatb et on.kui on ussid kas siis tingimatta sügeleb pepu?meil ei sügele.meil laps oksendab aeg ajalt ja kõht valutab,lahti ei ole.kui kellegi laps on ussidest oksendanu kas siis seal okse see ska usse on näha`?kakaproovi kui täna võtsin siis oma silmaga seal mingeid usse ei näinud.
 
empsu 04. mai 2010, kl 14.35
mul lapsel ussid olnud mitmeid kordi, oksendanud pole. ussid ikka pepus ja pepu sügeleb ning kõditab seal, augu juures nad pesitsevad. ehk on mingi kõhuviirus vmz, hetkel liigub ringi jälle ju ...
 
Jaan 04. mai 2010, kl 20.10
ootel Aeg: 05-03-10 20:08
Loe eestpoolt kah! Usse võib lapse kõhus olla paarsada erinevat liiki, igal liigil on erinevad kombed, elukohad ja tunnused. Ise palja silmaga kaka seest usse leida on väga harva esinev juhus. Laboris uuritakse kka proovi mikroskoobiga ja otsitakse ussi mune. Laborant peab neid ussi mune nägupidi tundma ja õige ussi liigi munade järgi kindlaks tegema siis arst määrab rohu vastavalt ussi maitsele. Ega uss loll ei ole, et teisele liigile mõjuva rohu mõjul oma kodust lahkub!
 
Jaan 04. mai 2010, kl 20.10
ootel Aeg: 05-03-10 20:08
Loe eestpoolt kah! Usse võib lapse kõhus olla paarsada erinevat liiki, igal liigil on erinevad kombed, elukohad ja tunnused. Ise palja silmaga kaka seest usse leida on väga harva esinev juhus. Laboris uuritakse kka proovi mikroskoobiga ja otsitakse ussi mune. Laborant peab neid ussi mune nägupidi tundma ja õige ussi liigi munade järgi kindlaks tegema siis arst määrab rohu vastavalt ussi maitsele. Ega uss loll ei ole, et teisele liigile mõjuva rohu mõjul oma kodust lahkub!
 
ootel 04. mai 2010, kl 20.35
jaanile
saan sellest aru ja ei vaidlegi millelegi vastu,lihtsalt tahtsin teada kas on kellelgi esinenud aeg ajalt oksendamist usside tõttu.peale oksendamise ja sellega kaasneva kõhuvalu lapsel muid kaebusi ei ole.täna viisime proovi ja homme peaks siis vastus tulema.ma pole lihtsalt enne kuulnud et nii võib juhtuda usside tõttu.vereproov oli peaaegu korras peale selle et raua olemasole oli olematu,tean ka seda et usside tättu võib tekkida rauavaegus.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!