Logi Sisse

Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kirjandus ja teater
La mala vida ehk neetud elu

Mimm 16. juuli 2009, kl 13.01
Sirvisin just Apollo lehte ning leidsin sellise raamatu lugejate lemmikute seast. Jagage muljeid, kes seda raamatut lugenud on. Tundub olevat üsnagi huvitav...

Kaili 16. juuli 2009, kl 18.22
Täitsa loetud kohe. Mind võttis see raamat vahel tummaks, kohati oli nii kurb, et pisard jooksid ja kohati ajas naerma (üllatav naljasoon on sel mehel). Muidugi on seal kirjas sellised asju millest ma kunagi midagi kuulnud ei olnud. Väga põnev ja kaasakiskuv oli. Lõpp oli julm ja samas nii kurb. Erakordne kogemus, soovitan kõigile.

lugeja 16. juuli 2009, kl 22.54
Hea, et see teema siis pandi, oleksin peagi ise pannud.
Olen Hispaania fänn. Ilmselt just sellepärast sattus see raamat mu lauale ning ma ei mõista, miks seda nii kiidetakse. Lugesin huviga kiiresti läbi ja üsna pettunud, et polnudki parem. Homode elu pole eestikeelsetes raamatutes jah just palju kirjeldatud, kuid selle pärast seda küll lugeda ei tasu. Kolmest peategelasest vaid hispaanlanna saatus oli huvitav, ülejäänud jätsid külmaks, iseäranis eestlase kohta kirjapandu. Mitte midagi polnud sellist, mis mu tummaks oleks võtnud, kuigi oleksin seda väga soovinud. Lõpp oli hea.
Ootan huviga teisi arvamusi.

Heli 17. juuli 2009, kl 00.46
Samuti loetud see raamat. Minu arvamus ühtib küll enam Kaili arvamusega. Tegemist on siis sedavõrd klassikalise romaaniga, et tänaseni tundub uskumatu, et eestlane millekski selliseks on võimeline. Lisaks see geograafiline laiahaardelisus, mida on meie ajakirjanduses samuti kiidetud.
Ka minule meeldis raamatus kõige enam Rosa tegelaskuju ja tema elukäik oli tõeliselt liigutav. Kusjuures taustaks jooksis samaaegselt Hispaania ajalugu. Kirjeldused raamatus olid vapustavad!!! Samuti oli huvitav Kristiani kui eestlase väljamurdmine nõukogudemaalt ja eluga toimetulek võõrsil. Antonio oli kohati öökimaajav, kuid kuna kirjaniku enda väitel on tegu tõsieluromaaniga, siis muidugi selline see elu on.
Minule oli raamatus palju uut Hispaania ajaloost ja üldse Barcelonast. Näiteks ei teadnud ma, et Franco aeg Kataloonias nii karm oli, samuti ei teadnud ma midagi sellest, et itaallased Barcelonat pommitasid. No igatahes üle pika aja väärt asi ja veelkord need kirjeldused selles romaanis - need olid vapustavalt head! Ei muud, kui kirjanik on hea suleseppp. Jäin rahule.

koi 17. juuli 2009, kl 01.33
Pole lugenud, kuid kavatsen seda peagi teha. Miks? Nimelt peab ikka raamat olema tõesti hea, kui kommenteerija nimega lugeja, kes ei jäänud rahule, kirjutab kõigest hoolimata, et "Lugesin huviga kiiresti läbi..."
Loen ka ja loodetavasti kiiresti ja huviga, ning seejärel saate peatselt siin ka minu arvamust lugeda. ;)

lugeja 17. juuli 2009, kl 08.59
Kommentaari kirjutades andsin endale täiesti aru, et kirjutades "lugesin kiiresti huviga" läbi, võib kysida, et kuidas siis nii, kui raamat ei meeldinud. Asi selles, et ma loengi kiiresti, alati, vastasel korral ei loe ma yldse.
"Huviga" tähendab seda, et kui ma yldse raamatu kätte võtan ja lugema asun, siis ongi see huviga tehtud, pealegi oli selle syndmustik tihedalt Hispaaniaga seotud. Aga jah kahjuks see raamat ei vastanud mu ootustele, kuna ajakirjanduses ja ka mujal olid ootused yles kruvitud. Enda viga muidugi, poleks vaja olnud uskuma jääda. Homoteema oli liiga esiplaanil (suhtun sellesse muide täiesti tolerantselt). Siis kui pool raamatust oli läbi, mõotlesin kurvalt. et see ongi kõik, ilmselt ei juhtu ka edaspidi midagi enamat. Jah lõpukymnendik oli oluliselt parem, aga ikkagi.
Samas ma soovitan ikkagi lugeda, kuna selleteemalisi (Hispaania pluss homode elu) on eestikeelses kirjanduses minimaalselt.

hea lugeja 17. juuli 2009, kl 10.38
soovitan kindlasti lugeda mh neil, kel vastakad tunded homode suhtes.Raamat kujutab veelkord ilmekalt seda, et kõik homod ei ole nagu Antonio, kiimas lillekesed, vaid on ka täitsa normaalseid vastutusvõimelisi tegelasi, kel on elus selged sihid ja tulemusedki ette näidata. Eestis on kahjuks veel liiga paljude inimeste arvamus homodest kujunenud edvistavate gayparaadist osavõtjate põhjal. See ei ole tegelik pilt. Raamatus on palju alltekste, mida oskab välja lugeda vaid homokultuuri tundev inimene. Kui lisada lopsakas keelekasutus olustiku ja ajaloolise konteksti edasiandmiseks võib raamatut pidada mitte pelgalt homoromaaniks vaid kolme inimese elulooks (on ju tegu reaalsete inimestega), mis näitab et me kõik oleme lihtalt inimesed oma rõõmude ja muredega olenemata sellest, kellega me parajasti oma voodit jagame.

kati 17. juuli 2009, kl 10.59
Lugesin huviga siin kommentaare.
Ka minul on see romaan loetud ja kuigi jookseb muu kõrval teoses läbi ka homoteema, siis mingil põhjusel jäi mõningatele detailsetele homoseksi stseenidele vaatamata see kuidagi kõrvaliseks. Ilmselt oli see kõik kirjaniku poolt väga reaalselt kirjeldatud. Minule jäi lõpuni kajama hoopiski hispaanlanna elu. Kõik need kaotused ja kannatused ja ikka oli tal jõudu edasi minna. Vesi tuli silma ja muudkui lugesin. Veel peab ütlema, et tekst oli väga sorav, lihtne lugeda. Tõepoolest ja nagu siin ka eespool kirjutati, naerdagi sai. Kokkuvõtteks jäin mina igatahes väga rahule.

täheke 27. juuli 2009, kl 16.00
Kah lõpuks loetud ja tuleb tunnistada, et oli kosutav lugemine.
Eelnevalt uurisin muidugi ka igasuguseid arvamusi, mida siis kätte sain. Lähtusin aga lõpuks siiski sõprade soovitusest ja ei kahetse. Nujah, tegelt lõpliku tõuke andis mulle Kerttu Rakke arvustus, mis ilmus Postimehes eelmisel nädalal.
Selles raamatus oli küll suisa kõike! Oli meeste-naistevahelisi suhteid, oli meestevahelisi suhteid, oli palju harivat, oli naljakat, seksi ja kurba. Oli ka roppu, mis aga ei jäänud kõige taustal ropult kajama. Ja seni ilmunust erinev teemakäsitlus oli igal juhul. Mind muidugi võlusid lisaks samuti kirjeldused:

Kristianile tundus, et Lissaboni võlu ja aegade hämarusse jäänud suursugusustuli ilmsiks just kuumadel suveöödel. Need ööd olid täis lämmatavat, kuid meeldivat kuumust, mis õhkus tihedalt kivi kivi kõrvale kinni toksitud tänavakattest ja müüridest ning pani naha leemetama. Selles kuumas pimeduses oli seksikust ja kirge. Tundus, naguõhk oleks Atlandist aurustunud veepiiskadest kergeks pitslinaks kokku kootud ja ettevaatlikult üle linna laotatud.
Nendes öödes oli hääli ja sahinaid, mis mõjusid saladuslikult, justkui koolnute hinged oleksid linna vallutanud ja Tejo jõe kaldale puhkama heitnud. See müstiline, paradoksaalne rahu ja rahutus kattis terve Lissaboni, saades alguse Alfama nõlvadelt, rulludes üle Baixa-Chiado ja Bairro-Alto, haarates endasse Rossio ja Restauradorese väljaku.Eatu, soe ja pehme unistus või magus tühjus, kus polegi vaja mõelda, olla ega tunda, liikus aeglaselt mööda Libertade avenüüd, valgus laiali mööda kitsaid tänavaid, ronis üles küngastst, puges sisse seinapragudest ja ukseaukudest, tungis lissabonlaste vooditesse ja hingedesse.

Uhh, ja rohkem ei jaksa neid siia toksida :D. Sorry kui mõni viga tuli sisse.

lugesin ka 28. juuli 2009, kl 12.41
Hästi kirjutatud ja isegi köitev, aga ei istu mulle see homode armuelu detailirohke kirjeldamine. Oma tuttavatele vist ei soovitaks.

täheke 28. juuli 2009, kl 15.57
Minule just meeldis see huvitav kooslus - eestlane, mehhiklane ja hispaanlanna. Homode värk ka ei häirinud, keskendusin rohkem Rosa elule ja see osa oligi romaanis minu meelest kõige liigutavam. Aga hästi kirjutatud on tõesti. Nagu film jooksis silme eest läbi. Beltran võikski sellest filmi teha, oleks hea minek usun.

tshikk 19. august 2009, kl 12.35
Ai-ai-ai mis hea uudis. Beltran mainib täna delfis arvamuses, et temalt on tulemas uus tõsieluromaan prostituudi elust. Arvestades kirjaniku stiili ja elamusi, mida pakkus mulle La mala vida ehk neetud elu, siis usun, et tulemas on taas midagi väga head! :) Igatahes jään põnevusega ootama. Ja kuna siin käib jutt La mala vida ehk neetud elu - raamatust, siis muidugi soovitan ma lugeda, kohe kindlasti!
Ja siis leidsin ma googeldades veel sellise asja:
http://www.youtube.com/watch?v=jfvBKYLP5Eg

:)

kahjuks 21. august 2009, kl 12.12
Ei ole veel usaldanud osta, kuigi näperdanud kaupluses olen. Mind, vastupidi, tegi Rakke kiitev arvustus just väga ettevaatlikuks. Esiteks seep., et Rakke ise pole miski kirjanik, v-olla tõesti vaid kirjaneitsi, kelle arvamust ma tema alatisest enesekindlast toonist ja maneerist hoolimata ei usalda, ja teiseks seep., et mulle jäi mulje, et autor on Rakke isiklik tuttav, ja võtsin niisiis kiitvat arvustamist "relvavendluse" või raamatu promimisena... Niisii soovitate ikka kätte võtta?

täheke 21. august 2009, kl 19.46
Tere jälle! Igal juhul soovitan. Beltrani teosel ei ole Rakke raamatutega midagi ühist. Nagu öö ja päev. :)
Rakkest on minule jäänud mulje kui tilu-lilust, kuid "La mala vida ehk neetud elu" on sootuks midagi muud ja klassikalist. Lugesin ka Rakke arvustust Beltrani romaani kohta ja pean tunnistama, et hakkasin seetõttu ka Rakkesse veidi paremini suhtuma ;).

kahjuks 21. august 2009, kl 20.13
Selge. V-olla lähen siis kohe uuel nädalal ostma. Tänan julgustamast. :)

Taimi 28. oktoober 2009, kl 12.03
Mul tekkis huvi selle raamatu ostmiseks Vikerradios kuuldud saate tõttu. Minu jaoks oli nö homoteema selline kahtlase väärtusega asi, aga kuna mul kodus 2 teismelist poega, siis harimise mõttes tegin ostu ära.
Mind köitis see, et autor oli minu jaoks tundmatu ja seega ei olnud mul mingeid eelarvamusi. Hilisemal guugeldamisel selgus, et olin selle Beltrani alias Priit Kivi ajalehejutte ka varem lugenud.
Ühesõnaga raamat oli hea - selline vaikne, voolav ja pretensioonitu. Aga jube palju oli ikka sinna (vist tublisti rohkem kui 300 lk) ära mahutatud. Lõpp oli äkiline ja heas mõttes kurb, võttis mind kohe kaheks päevaks tummaks.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!