Ekspert õpetab: milline nahk on tundlik ja mida peaksid tundliku naha hooldamisel eriti tähele panema

 (1)
Ekspert õpetab: milline nahk on tundlik ja mida peaksid tundliku naha hooldamisel eriti tähele panema
Photo by Humphrey Muleba on Unsplash

TUNDLIK NAHK ei ole nahatüüp. Sa ei ole sellega sündinud ja on suur tõenäosus seda vähendada. Järjepidevuse, teadlikkuse ja õigete teadmiste abil, kirjutab D´Difference brändijuht Carmen Kibur.

Tundlikkus on naha seisund, mis võib tekkida igas vanuses, igal ajal. Kõige enam mõjutab tundlikkuse teket naha haavata saanud kaitsekiht ja vähene võimekus seda taastada. Emotsioonid, vale tootevalik, sisemised ja välised faktorid mõjutavad nahka kergesti. Võib tekkida punetus, karedus, nähtavad kapillaarid ja kuivus. See on levinud arusaam, et tundlik nahk on kuiv ja/või niiskusvaene. Loe pikemalt: Eestlannade kõige tavalisem probleem: nahk kipitab ja kisub. Aga on oluline vahet teha, kas nahk on kuiv või hoopis niiskusvaene!

Tihtipeale lubavad tootjad, et kuivale nahale mõeldud kreemid sobivad ka naha tundlikkusilmingute leevendamiseks. See ei ole vale kui tootesse on lisatud niatsiinamiidi, hüaluroonhapet, jojoobiseemne õli (teisi baasõlisid, mis ei ole eeterlikud), aloe vera’t jms.

Seotud lood:

Me teeme hästi palju esitlusi, viibime poodides, erinevatel üritustel. Pikale kogemusele toetudes võime julgelt öelda, et hoopis sagedamini on tundlik nahk see, mille kohta ISE arvatakse - sega-või rasune nahk. Liigne rasueritus ja seda eriti küpses eas (jätame hormonaalsed muutused hetkel tahaplaanile), on vale hoolitsuse tulemus. Mingil ajahetkel on arvatud, et hakkab saabuma või on tekkinud akne probleem ja sellisel juhul on tavaliselt esimene samm hooga pesemine, koorimine, erinevate hapetega mõjutamine. Kreemid, kui arvatavad rasutekke suurendajad, jäetakse hooldusest välja.

Kõige rohkem satub meiega konsulteerima naisi, kellel on selgelt näha poorid. Laup, nina ja lõug kipuvad läikima ja punetama, nina juures või põskedel ning lõual on näha laigud, vahel ka punnid/vistrikud. Naha toon on ebaühtlane ning sellel on liigset pigmenti. Nahk tahab hakata lõtvuma ja jooned ja kortsukesed tungivad esile (see viimane „mure” on see, millega tuleb tegeleda alles siis, kui naha tujukus on kontrolli alla saadud, aga tean, et paljud ei taha seda kuulda)

KÕIGEPEALT TULEB TEGELEDA NAHA TUNDLIKKUSE VÄHENDAMISEGA, SIIS NIISKUSTASEME TÕSTMISEGA JA ALLES SIIS KORTSUDE JA MUUGA!

Kõige paremini mõjub tundlikule nahale hell hooldusrutiin, leige vesi, võimalikult ühtlane temperatuur (jaaa, ma tean et meie kliimas on see unistus), hoolega valitud pesupulber, omegad ja D-vitamiin, pesuvahendid ja šampoonid kus ei ole sees SLS ja SLES-i, liialdustest vaba toit, stabiilsus mõtte-ja tundemaailmas.

Siinkohal räägin pikemalt hooldusrutiinist, sest see on meie ekspertiis. Kui teie nahk “tujutseb ja jonnib”, siis ma soovitan arvestada sellega, et ühe (kalli) kreemiga te välja ei vea. Tundlikule nahale sobivad kihid. Meie kliimas on kihte väga vaja, igal rindel! Mõelge nii, et ainult šampooniga ei pese keegi pead. Kõik teavad, et tuleb kasutada palsamit, õli, kohevusvahtu, kuumakaitset, lakki jne, jne. Naha puhul tahetakse läbi saada ühe-kahe tootega, mis teevad kõike.

Kuna naha kaitsekiht on vaja taastada, siis kõige tähtsam on nahka mitte kuivatada. Naha puhastamiseks sobib puhastuspiim ja õrn, alkoholivaba näovesi. Kui te tunnete, et piim ei tee puhtaks või arvate, et teie nahk on rasune juba ilma piimatagi, siis kandke piim näole, puhastage nahk ja peske leige veega nägu puhtaks. Seejärel tupsutage või „vajutage” näovesi naha sisse. Kõlab veidralt, aga proovige, see mõjub paremini kui vatiga edasi tagasi näo peal nühkimine. NIPP — kui te kasutate vatipatja, siis tehke see jooksva vee all märjaks, pigistage liigne vesi välja ja alles siis kandke vatile näovesi. Miks? Esiteks on vatid mustad ja tolmu täis. Teiseks kulub nii vähem toodet. Talitades sarnaselt kahefaasilise silmameigi eemaldajaga hoiate ennast eemal hommikusest silmade paistetusest.

Tundliku naha puhul, isegi kui see läigib, eritab palju rasu ja kannatab vistrike käes, on niiskustase madal ja histamiini tase kõrge. Histamiini vabastamine on protsess mis toimub naha sees ning väljendub punetusena naha pinnal. See tuleb kontrolli alla saada. Kõige võimsama haardega kontrollija nahahooldusarsenalis on seerum. Seerumites on (peaks olema) palju aktiivaineid, väga vähe või üldse mitte lisaaineid (paksendajad, emulgaatorid, pehmendajad, lõhnaained, värvained). Seerum mõjub nahale kiiresti nagu süst. Leidke selline, kus on sees niatsiinamiid ehk B3 vitamiin. See on lisaks hüaluroonhappele minu lemmik nahahoolduskomponent. Miks? Tegu on tõelise multitalendiga! Vastavalt tootesse lisatud protsendile, annab niatsiinamiid erinevaid toimeid:

  • 2-3% annab kaitse linnasaaste eest ning niisutava ja rahustava mõju, taastab naha kaitsevõimet
  • 4% vähendab vistrikke, punne (lisaks eelmainitud omadustele)
  • 5% annab vananemisvastase ja jumet ühtlustava mõju (lisaks kõik eelnev)

Järgmine samm õhtul võiks olla õli või nahapalsam kui nahk on kuiv ning kare. Kui on palju tuule käes viibimist ja temperatuurikõikumised on need, mis naha kurjaks on muutnud.

Kui nahk eritab palju rasu ja vistrikud kimbutavad, siis jätke õli/palsam vahele, sest selles on muuhulgas sheapähkli või, mis suures kontsentratsioonis võiks olla sega-ja rasuse naha hooldustoodetest välja jäetud komponent. Shea on super, aga kuiva ja kareda naha hooldamiseks. Vistrikke on kõige parem hooldada BHA-happeid sisaldavate toodetega. Ja veelkord, punnid ning vistrikud ei võrdu akne! See sõna on ülekasutatud. Üheksal juhul kümnest on ka suure koguse vistrike äkkilmumise puhul tegu hormonaalsete muutuste, toidutalumatuse ja vale hooldusega. Kui te kahtlustate esimest või teist, siis mõelge läbi, kas te olete midagi oma elustiilis muutnud (treening, toit, meeleolu) ja konsulteerige igaks juhuks arstiga.

Viimane samm õhtuse nahahoolduse puhul on kreem. Hommikul järgneb tavaliselt veel kas päikesekaitse või jumestus, kuidas kellelgi. Kreem on teie naha tugevdaja, kaitsekihi taastaja ja kaitsja. Mõelge kreemist kui pealisriietest. Need ei pea olema paksud, selleks et meil oleks soe. Ka kreem ei pea olema paks ja rasvane ja seda isegi talvel, selleks et nahka kaitsta. Oluline on tõhusate aktiivainete olemasolu, õige pH, erinevate imendumisvõimekustega molekulid (mitmetasandiline mõju) ja pikaajaline niisutav toime.

Tundliku naha puhul võivad üllatada erinevad ekseemid. Ekseem on naha väliskihtide, eriti epidermise, põletikulisus. Kõikidele ekseemitüüpidele on omane sügelus, mis on diagnoosimisel kõige täpsem indikaator. Sellest seisundist võib edasi areneda rosaatsea. See on vaskulaarne, väikeste kapillaaride nahahaigus. Sellel on krooniline iseloom ja teadmata tekkepõhjused. Rosaatsea puhul on täheldatud pärilikku eelsoodumust.

Kindlasti soovitan varuda aega ja kannatust. Nahk on suur ja aeglane organ, rakkude uuenemine imeõhukeses epidermises võtab aega üks kuu või kauemgi. Iga inimene on erinev, mõni näeb muutust nädalaga, teine alles neljandal nädalal.