Iluabi: mida teha selleks, et käed ei läheks käest ära?

 (1)
Iluabi: mida teha selleks, et käed ei läheks käest ära?
Foto: Pete Bellis/Unsplash

KODUTOHTER: Hüvasti, kuivad käed ja narmendavad küünenahad! Pidev hoolitsemine ennetab probleeme ja hoiab käed ka talvisel ajal pehmena.

Just talvel annavad käed märku, et on aeg nende eest tõsiselt hoolitsema hakata. Käed on krõbisevalt kuivad ja turritavad küünenahad jäävad valusalt varrukasse kinni. Öökapil on küll tuub kätekreemi, kuid hommikul pole kiiru tõttu meeles seda kasutada. Päeval jääb kätekreem koti põhja, sest kreemiste kätega on tülikas telefoni või arvutit kasutada.

Gripihooajal peab teadagi alailma käsi pesema ja see kuivatab käenahka. Kätepesuga ei maksa siiski liialdada: piisab, kui pesta käsi enne söömist, pärast WC kasutamist, kohe koju tulles ja siis, kui käed on tõesti mustaks saanud. Kätepesuseep peaks olema võimalikult õrn. Vedelseebipudelilt võiks lugeda selle koostist: mida lühem on osiste nimekiri, seda kasulikum nahale.

Need, kellel tuleb töö tõttu kasutada käsi desinfitseerivaid vahendeid, peaksid valima võimalikult vähe kuivatava toote. Kui käenahk jääb pärast seebi või desinfitseerija kasutamist kuivaks ja kiskuvaks, siis on see olnud ülearu kange ja sisaldanud liiga vähe nahka toitvaid ja kaitsvaid aineid.

Käsi kuivatab ka välis- ja toatemperatuuride vahe. Külmakraadidega tuleb kindlasti kanda kindaid, isegi kui lähed vaid auto juurde või bussipeatusse. Kaitsvad kindad on omal kohal ka nõusid pestes või koristades.

Seotud lood:

Toida oma käenahka

Kuivad käed armastavad taimeõli. Alati pärast pesu peaks niisked käed määrima kokku kreemiga, mis sisaldab taimeõli. Hästi sobivad mandli-, jojoobi-, kookos- või avokaadoõli sisaldavad kreemid, sest need toidavad käenahka.

Kätekreem võiks olla vannitoas kraanikausi ääre peal seebi kõrval, siis tekib harjumus kohe pärast pesu käsi kreemitada. Kui kreem jätab käed liiga rasvaseks, võib ülejäägi paberiga ära pühkida, siis ei takista kätekreem edasi toimetamast.

Kuidas hoolitseda kuivade käte, narmendavate küünenahkade ja lõhenenud sõrmeotste eest, loe edasi Kodutohtri veebruarikuu numbrist või portaalist kodus.ee.

Kodutohtri veebruarikuu teemad
* Rene Bürkland räägib hiina meditsiinist
* 9 müüti ja tõde pissihädast
* Sooleuuring võib olla täiesti valutu
* Kas juunis tuleb hüpertoonikuid juurde?
* Liigesevalu varesele!
* Kuidas õigesti tülitseda
* Ülitundlik inimene kui teenäitaja
* Toiduga talvetuju paremaks
* Kas saun sobib vaid tervetele?