Kõik, mida oled alati rasvaimust teada tahtnud: kellele see sobib, kas on valus, kui kaua võtab aega taastumine

 (7)
Kõik, mida oled alati rasvaimust teada tahtnud: kellele see sobib, kas on valus, kui kaua võtab aega taastumine
Shutterstock

Christinas Clinicu juhataja Brit-Carmen Norlan selgitab, mida peaks teadma, enne kui rasvaimu protseduur ette võtta.

Kui kaua võtab rasvaimu protseduur aega?

Rasvaimu võtab aega 30 minutit — 2 tundi, olenevalt sellest, kui palju rasva ning mitmest piirkonnast eemaldatakse.

Kas rasvaimu viiakse läbi üldanesteesiaga?

Rasvaimu piirkonnad on pindalalt tavaliselt üsna suured, mistõttu kasutame rasvaimu tegemiseks üldanesteesiat. Üldanesteesia teeb operatsiooni nii patsiendile kui kirurgile mugavamaks ja lihtsamaks.

Kellele rasvaimu sobib? Kas rasvaimuks on ka nö “ideaalne vanus”?

Rasvaimu on mõeldud lokaalsete rasvakogumike eemaldamiseks, mille abil on võimalik keha proportsioone muuta. Näiteks saavad operatsioonist abi need, kellel on rasvavohandid kogunenud kõhule, puusadele, tuharatele või säärtele, kuid ka näiteks lõuale ja kaelale. Oluline on mõista, et rasvaimuga ei ole võimalik eemaldada elunditevahelist rasva ning operatsiooni eesmärgiks ei ole alandada kehakaalu. Patsiente, kelle kehamassiindeks on üle 30, nõustame kehakaalu langetamise osas kas õige toitumise ja treeningu või bariaatilise kirurgia abil (näiteks maopaela asetamisega).

Rasvkoe eemaldamise osas vanus mingit rolli ei mängi. Arvestada tuleb vaid kahte aspekti: patsiendi tervistĺikku seisundit ja suuremate rasvakoguste juures võib kergemini jääda nn naha ülejääke, kuna naha turgor on vananedes üldjuhul viletsam. Niisiis, ei räägi me rasvaimu puhul aastatest, vaid tervislikkusest, eluviisidest ning sellest, kui palju pööratakse tähalapanu oma välimusele ja mida soovitakse saada.

Seotud lood:

Kas on tõsi, et pärast rasvaimu enam uusi rasvarakke samasse keha piirkonda ei teki?

Rasvarakkude moodustumine toimub organismis kuni puberteediea lõpuni. Peale seda enam rasvarakke juurde ei teki — nende arv jääb kehas muutumatuks. Edaspidi toimuvad kehakaalu muutused selle arvelt, kas olemasolevad rasvarakud täituvad rasvaga või tühjenevad rasvast. Selleks, et lokaalsest rasvast ja häirivatest proportsioonidest igaveseks vabaneda, tuleb rasvarakud kirurgiliselt rasvaimu käigus eemaldada.

Kuidas hoiduda rasva taastootmisest?

Meie keha on harjunud olema konstantne — teatud temperatuuri, massi- ja veesisaldusega. Seda kutsutakse keha sättepunktiks (set point). Kui sättepunkt järsult rasvaimu tõttu langeb, arvab keha, et organism hakkab haigeks jääma ning alustab olukorra parandamiseks rasva taastootmist. Rasva tagasi talletumine ei toimu üleöö, vaid on pikaajaline protsess ning selleks et rasvaprotsent pärast rasvaimu tagasi ei tuleks, on oluline kliinikust kaasa saadud toitumisjuhiste järgimine ja uue kaalu säilitamine vähemalt pool aastat. Näiteks võiks inimene pärast operatsiooni vältida rasvade, sealhulgas ka heade rasvade söömist mingi perioodi jooksul.

Milliseid tulemusi oodata pärast rasvaimu?

Igal juhul on rasvaimu positiivne operatsioon. Kui inimene panustab ka ise pärast operatsiooni liikumise ja õige toitumisega, on tulemused head. Kui inimene ei soovi toitumist muuta ja rasvaprotsent taastub, jääb visuaalselt ikkagi mulje, et inimene on palju peenem. Rasv koguneb nüüd allesjäänud rakkudesse ning ühtlaselt üle kogu keha. On väga erinev, kas inimene on kaalus ühtlaselt juurde võtnud 3 kg või paikneb 3 kg (kolmeliitrine purk) rasva konkreetselt ühes piirkonnas. Lokaalselt eemaldatud rasvad jätavadki alati palju suurema kehakaalu languse mulje. Täiesti tavaline on olukord, kus patsiendilt võetakse kõhult või reitelt ära 4 liitrit rasva ja lähikondlased arvavad, et ta on kehakaalus kaotanud 15 kg.

Kui suure protsendi rasvaimu klientidest moodustavad mehed?

Vähemalt veerand rasvaimu patsientidest on mehed. Tegemist on kõige populaarsema esteetilise operatsiooniga meeste seas. Kui rääkida kõhupiirkonna rasvaimust, siis lisaks üleliigse rasva eemaldamisele on võimalik vormida protseduuri käigus ka six pack.

Kas taastumine on valulik ja võtab kaua aega?

Rasvaimu on tõhus viis uue välimuse saavutamiseks minimaalsete ja nähtamatute armidega ning hea aparaadiga tehtud rasvaimust taastumine on kiire ja valutu. Tegemist on ühe kõige lihtsama operatsiooniga, heade tervisenäitajate juures võib selle kasvõi möödaminnes ära teha. Reeglina võib tööle naasta juba 5-7 päeval.

Pärast rasvaimu on piirkond natuke aega hell ja seal võib vastavalt patsiendi vere koostisele ja hüübivusele esineda vähesel määral verevalumeid.

Äärmiselt oluline on aparaat, millega rasva eemaldatakse, sest sellest sõltub taastumisprotsess ja lõpptulemus. Uut tüüpi rasvaimuaparaat, mida Christinas Clinicus kasutame, tekitab minimaalselt traumat ning protseduuri käigus jäävad terveks kõik suured veresooned ja sidekoed.