Kuidas taastuda pärast raju peoõhtut?

 (24)
Kuidas taastuda pärast raju peoõhtut?
Scanpix

Nädalavahetus ja kogu pidudeperiood on ees. Fakt on, et isegi kui sa lubasid enesele seekord pisut korralikumalt pidutseda, võib minna teisiti. Või vajab su sõbranna hoopis hommikul turgutamist. Oluline on anda tõeseid nõuandeid ja nii tasub järgmist teksti hoolega lugeda, ja enesetunne muutubki paremaks.

VALE
Uputad mured rasva sisse

Mängid mõttega pitsa tellimisest või plaanid käiku burgerirestorani? Sellest, et see taljele head ei tee, ei hakka me rääkimagi. Ka sinu maks ei hõiska just rõõmust. Kui grupp Rootsi teadlasi seltskonna täiesti terveid vabatahtlikke neljanädalasele kiirtoidudieedile pani, tõusis vaestel vabatahtlikel organismis just selle ensüümi hulk, mida seostatakse maksakahjustustega; lisaks suurenes ka nende maksarakkude rasvasisaldus. Mitte just eriti hea uudis, arvestades seda, et rasvunud maks ei ole terve maks. Taastumiseks söö parem süsivesikutevaene hommikusöök, näiteks munapuder. Mida vähem süsivesikuid sööd, seda rohkem rasva maks põletab.

VALE
Kulistad suhkruseid jooke

Pudel limonaadi võib sulle peojärgsel hommikul tunduda nagu imerohi, kuid uuringute käigus on avastatud, et inimesed, kes joovad liitri jagu magusaid jooke päevas, riskivad maksa rasvumisega. Apelsinimahl käib samuti keelatud jookide alla, sest selles on palju fruktoosi. Joo parem suur klaasitäis vett ning söö C-vitamiini saamiseks üks apelsin. Puuviljades on palju kiudaineid, mis aeglustavad suhkrute imendumist ning vähendavad tõenäosust, et see sinu maksas rasvaks muutub.

ÕIGE
Sööd jogurtit

Vene teadlased avastasid, et sõbralike probiootiliste bakterite organismi tagasi toomine aitab alkoholist tingitud maksakahjustustest kiiremini taastuda. Võib-olla seepärast, et “head” bakterid hoiavad “halbade” tekitatud toksiinid kontrolli all.

ÕIGE
Jood kohvi

Tass kanget kohvi on just see, mis su mõtted selgeks lööb. Peale selle võib kahe ja poole tassitäie kohvi joomine päevas vähendada maksa armistumist. Seda väidavad Ameerika teadlased, Korea teadlased on aga avastanud, et rohelise tee joomise harjumusel on samuti tõsiseid maksakahjustusi vältiv efekt. Rääkimata kõikidest muudest kasuteguritest, mis käivad kaasas antioksüdantiderikka joogiga.

ÕIGE
Pead arvet

Mõtled, et jooks enesetunde parandamiseks ühe siidri? Kui su enesetunne on piisavalt hea, et mõte alkoholist sind öökima ei aja, peaksid olema ka piisavalt taiplik selleks, et eelmisest õhtust kokkuvõtteid teha. Pärast kõva pidu pole muidugi ime, et sul kõikide ära joodud jookide kokkulugemisega probleeme tekib, aga võta ennast kokku. Suurem osa naisi joob õhtu jooksul üle normi ilmselt kindlasti rohkem kui ühe joogi. Me ei käsi sul karsklaseks hakata, aga parim, mida sa oma maksa hüvanguks teha saad, on peonädalavahetuste vahel alkoholi üldse mitte juua.