Ortopeed selgitab, millise lihtsa nõksu abil saab aru, kas jalanõu vajab kiiresti välja vahetamist

 (18)
Ortopeed selgitab, millise lihtsa nõksu abil saab aru, kas jalanõu vajab kiiresti välja vahetamist
Foto: Verity Sanders/Unsplash

Meil kõigil on mõni jalanõupaar, millest ei raatsi loobuda ja mida tahaks lausa ribadeks kanda, sest on niivõrd mugav. Kuidas üldse saada aru, millal peaks uued jalanõud ostma?

Arst Jackie Sutera selgitab portaalis PureWow, et silmaga vaadates on tegelikult väga lihtne aru saada, kas mõne kinga, saapa või botase aeg hakkab läbi saama. Selleks tuleb lihtsalt asetada jalanõud laua peale, silmade kõrgusele ja hinnata, kas jalanõu kand on ülejäänud jalanõuga ning lauaplaadiga ühtlane. Kui ei, ehk kaardub kulumise tõttu kergelt ülespoole, või kui on näha, et kand või tald on kahjustunud ja ebaühtlane, on see märk, et jalanõud on vanaks jäänud ja need tasub välja vahetada.

Välja tasub need vahetada sellepärast, et kui jalanõud on kulunud ja sa käid või jooksed nendega, tekib ebaühtlane surve erinevatele jala osadele ning see kurnab pikapeale jalga või tekitab halvemal juhul kerge põrutuse.

Seega, kui sul on mõned jalanõud, millega käies sul on juba natukene ebamugav hakanud või on need lihtsalt juba mitu aastat vanad, proovi seda lauaplaadi nõksu ja vaata, kas on ehk aeg seada oma jalad uute jalavarjude järele.