Teaduslik põhjus: miks osadel inimestel tekivad päikesest tedretähnid ja teistel mitte?


Teaduslik põhjus: miks osadel inimestel tekivad päikesest tedretähnid ja teistel mitte?
Pilt on illustreerivFreeImages/Bob Knight

Tedretähnid on juba tükk aega tõeline moehitt. Neid joonistatakse koguni ise endale näole, et erilisem ja nooruslikum välja näha. Nii et kui sinul on need loomulikult olemas ja su nägu on juba kevadpäikese mõjul õitsema läinud, võid õnnelik olla.

Aga kas sa üldse tead, miks osadel inimestel on tedretähnid ja teistel pole?

Tedretähne toodavad sellised naharakud nagu melanotsüüdid, mida on palju naha nendes osades, kus on kõrge melaniini tase. Melaniin on pigment, tänu millele saavad meie nahk, silmad ja juuksed oma värvi — ning kellel on melaniini rohkem, saavad lisaks ka tedretähnid. Kuna pigmendi tekkimist ergutab päike, siis tekivad (või tumenevad) ka tedretähnid just päikese mõjul.

Ometi pole tedretähnid märk, et oled liiga kaua päikese käes olnud — nad hoopis toimivad topelt päikesekaitsena, kuna kad kaitsevad nahka UV-kiirguse eest. Mitte aga muidugi piisavalt, päikesekreem on ikkagi vajalik.

Päikesepuudus on ka põhjus, miks tedretähnid talvel hajuvad — ei teki nii palju pigmenti.

Nii et kui sa oled mingil põhjusel kunagi oma tedretähnide pärast ebamugavust tundnud või neid koguni häbenenud, siis ära enam ole: lisaks sellele, et need on päriselt ilusad, on nad ka järjekordne tõestus, et sinu keha on imetabane ja oskab ennast ise kaitsta!

Allikas: Cosmopolitan