Väike vene kosmeetika spikker

 (36)
Vene kosmeetika
Foto: DELFI

Vene kosmeetika hulk ja valik näib kasvavat iga päevaga, ajades ka eksperimenteerimishuvilise kosmeetikahullu segadusse. Kui menukaima vene sarja Tšjernõi Žemtšug (must pärl) tooteid on proovinud nii mõnigi uudishimulik, siis viiekroonine metalltuub kirjaga Vasiljok (rukkilill), milles on näokreem normaalsele ja rasvasele nahale, tekitab juba võõristust. Asjad pole siiski nii lihtsad: mõlemaid, ja veel tervet hulka tooteid ja sarju, valmistatakse Venemaa suurimas kosmeetikakontsernis Kalina (lodjapuu).

Ülevaatlikuma pildi huvides olgu siinkohal esitletud siinkohal seitset vene kosmeetikat valmistavat firmat. Üles pole loetud kaugeltki kõik vene kosmeetikafirmad, kelle toodang on Eestis kättesaadav ega ka mitte ukraina, valgevene, poola, bulgaaria ega sloveeni kosmeetikat.

 • KALINA

  Uuralites Jekaterinburgis tegutsev KALINA on Venemaa suurim looduskosmeetika tootja, mille toodangust 80% müüakse Venemaal, ülejäänu naaberriikides. Suures osas toodab Kalina ise ka vajaminevat looduslikku toorainet ja ekspordib seda mitmele poole maailmas. Osa kontserni tuludest läheb ravimtaimede kaitsealade loomisele ja haldamisele Venemaal. Kalina juhtkond on mitmendat aastat Venemaa edukaimate tegevjuhtide edetabeli eesotsas.

  Eelmise aasta lõpus kirjutas Kalina alla Dr Schelleri looduskosmeetikat ja Manhattani dekoratiivkosmeetikat tootvate saksa firmade vähemusaktsiate ostulepingule, eesmärgiks uute turgude võitmine. Apotheker Scheller on üks edukamaid saksa looduskosmeetika brände, loodud 1944. a (Kalina asutati muuseas samuti Teise maailmasõja ajal 1942. a). Dekoratiivkosmeetika kaubamärgi Manhattan läinudaastased müüginäitajad jäid Saksamaal maha vaid L’Oréali kontsernile kuuluvast Maybelline’ist. Tõenäoliselt on need alles Kalina maailmavallutamise plaanide esimesed sammud.

  Eelneva valguses võib oletada, et õige pea modifitseeritakse Vasiljoki aroomikompleks euroopalikumaks, villitakse kreem uue disainiga plasttuubi ja täiustatakse ka hinda.

 • Tšjernõi žemtšug (must pärl) — erinevad nahahooldusvahendid, jumestuskreemid; sari täieneb järjest uute toodetega.
  Zolotaja linija (kuldne liin) — sari küpsele stressis nahale; päeva- ja öökreemid eri nahatüüpidele, tselluliidi- ja rinnakreemid, seerum, silmaümbruskreem.
  Serebrjannaja linija (hõbedane liin) — looduskosmeetika sari suurlinna tingimustes tekkivate nahakahjustuste vastu võitlemiseks.
  Tšistaja linija (puhas liin) — vene ravimtaimedel baseeruv looduskosmeetika; valik laieneb järjest.
  Sto retseptov krasotõ (sada iluretsepti) — ajaloolistele koduse iluravi retseptidele toetuv nahahooldussari.
  Mia - nahahooldussari noorele probleemsele nahale.
  Malenkaja feja (väike haldjas) — lastekosmeetika.
  Uralskije samotsvetõ (uurali kalliskivid) — puuderkreemid.
  Meestekosmeetika

 • Järgmine huvitav tegija vene kosmeetikaturul on SVOBODA - esimene vene parfümeeriatehas, asutatud 1843. a. Moskvas kaupmees Alphonse Antonovitš Rahle poolt. XIX sajandi lõpuks oli Rahle & Co saavutanud tsaariperekonna ja pärsia šahhi õukonna ametliku varustaja staatuse ja firma kosmeetikavahendeid müüdi pea kõikjal Euroopas.

  Pariisi maailmanäitusel 1900. a pälvis kaubamärk grand prix’. 1917. a andis nõukogude võim tehasele uue sisu ja nime: Riiklik Seebitehas nr. 4, mis 1920ndatel ristiti uute aegade vaimus ümber Svobodaks. Nii on see ka tänaseni jäänud.

  Diamant (teemant) — nahahooldus naistele vanuses 30 ja enam.
  Delovaja ženštšina(ärinaine) — vananemis- ja stressivastane sari suurlinna keskkonna kahjustuste neutraliseerimiseks.
  Zeljonõi tšai (roheline tee) — kehasari.
  Moloko i mjod (piim ja mesi) — tundliku naha sari.
  Balet (ballett) — parandatud ja täiendatud versioon omaaegsest nostalgiasarjast.

 • NEVSKAJA KOSMETIKA

  loeb oma ajalugu alates 1839. aastast, praegu on erilise tunnustuse pälvinud suuhügieeni tooted.

  Novõi žemtšug (uus pärl) — kõrgelt hinnatud hambapastad, mis on pälvinud mitmeid kodumaiseid auhindu, sisaldavad ohtralt looduslikke komponente: ravimtaimi, seedriõli jne.
  Vorožeja (nõiatar) — edukas naha- ja juuksehooldussari.
  Kladovõje prirodõ (looduse varasalved) — nagu nimigi ütleb, on tegemist loodusliku tooraine baasil valmistatud naha- ja juuksehooldussarjaga.

 • PERVOJE REŠENIJE
 • (esmane valik) — uusimaid kosmeetikatootjaid, asutatud 2002. a, kõik tooted valmistatud venemaiste ravimtaimede baasil.

  Retseptõ babuški Agafji (vanaema Agafja retseptid) — rikkalik valik retrohõngulist toodangut, kasutatakse moderniseeritud etnograafilisi retsepte. Vanni-, sauna-, juukse- ja nahahooldusvahendid. Tootevalik täieneb kiiresti.

  Alamsari Russkaja banja (vene saun). Kaasaegne teravmeelne marketing: selle sarja puhul on lisaväärtuseks vene keele oskus, kuna paljudel pudelitel tutvustatakse rahvapärases keeles ravimtaimi ja nende kosmeetilist toimet. Miniformaadis voldikud annavad lihtsaid koduseid retsepte ravimtaimede sees- ja välispidiseks kasutamiseks.

  Meestesarja pakendid meenutavad õllepudeleid.
  Lutšije retseptõ mira (parimad retseptid kogu maailmast) — sari on loodud kogu maailmast kogutud erinevate rahvaste ajalooliste retseptide põhjal.
  Starinnaja Moskva (vana Moskva) — XIX-XX saj tuntud moskvalaste isiklike kaasajastatud iluretseptide baasil valmistatud dekoratiivne sari.
  Starinnõi Peterburg (vana Peterburi) — XIX-XX sajandi silmapaistvate piiterlaste isiklike iluretseptide baasil valminud sari.
  Moja malõška (minu laps) — lastesari.

 • KRASNAJA LINIJA (punane liin)–

  toodab samanimelist euroopalikku naha-, juukse- ja kehahooldussarja, milles leidub tooteid ka meestele. Iseloomulik ühtne kujundus, rikkalik valik tooteid. Saanud kodumaistel messidel mitmeid auhindu. Kasutatud välismaiste suurtootjate toorainet.

 • NOVAJA ZARJA (uus koit)

  — soveediajal riigi esindusparfümeeriat ja -kosmeetikat tootnud firma jätkab vene kõrgstiilis. Käesoleval ajal teeb koostööd prantsuse firmaga Marie Pratt Cosmetics, Paris, mille tulemusel sündinud nahahooldussari La Belle Russe/Russkaja krasavitsa on müügil ka Eestis.

  Zagadotšnaja landõš (müstiline piibeleht) — esinduslik nahahooldussari oma tunnusparfüümiga.
  Parfüümikompositsioonid
  Krasnaja Moskva (punane Moskva) sümboliseerib venepärast lõhnamaitset ja selle pudel on leidnud koha Louvre’i parfüümimuuseumis. Kuznetski Most, Green Tea, Gold Moscow jt pakuvad huvitavaid lõhnaelamusi.

 • Ja lõpuks võiks ära märkida veel firma LINSTEK vannisarja Energija morja (mere energia), mida ei tohi segamini ajada samanimelise Valgevenest pärit kosmeetika kaubamärgiga. Energija morja pakub laias valikus meresoola tervislikuks vannivõtmiseks: naturaalset, värvilisi, lõhnaainetega, ravimtaimedega, kihisevaid, vahutavaid, kinkepakendis jne.