FOTOD: Kodu korda — värsked trendid valgustite maailmas

 (7)
FOTOD: Kodu korda — värsked trendid valgustite maailmas
Foto: Ilmar Saabas

Valgustimaailm pöörleb ühes rütmis muu maailmaga, tuues endaga kaasa märksõnad ökonoomsus, ökoloogilisus ja praktilisus. Kokkuhoiule ja energiasäästlikkusele sunnib tähelepanu pöörama nii meie põhjamaine pikk ja pime aeg kui energiaturu hinnaüllatused, vahendab INKodu.ee

Praktiliseks nüansiks võib lugeda üldvalgust andvate valgustite vormikeele muutumine järjest arhitektuursemaks, lakoonilisemaks ja paigutuslahenduste suundumine pindade sisse ja taha. See suunab põhirõhu mitte niivõrd valgusti välisdisainile kui just nimelt valgusti valgustugevusele, värvusele ja valguse suunatavusele. Valgusti võib olla tasapinnaline lae- või seinapinnaga, sulandub sellega visuaalselt ühte, kuid süvistatud ava ning peidetud valgusallikast väljuv valgusvoog teeb lahenduse moodsaks ja eriilmeliseks. Või meenutavad nad oma vormilt karniisi, tekitavad väljaulatuva seinaosa või tahuka. Nimetatud valgusteid on ideaalne projekteerida elamutesse või büroohoonetesse juba projekti käigus, et laed ja seinad saaksid juba ette vastavalt ehitatud, vajalikud valgusvõimsused arvutatud ning disainiga sobitatud.
Nagu näiteks Flos Teardrop süvisvalgusti, Intra-Lighting karniisivalgusti.

Sellistel tehnilisemat laadi valgustitel on ka avaralt võimalusi kasutada ökonoomseid ja energiasäästlikke valgusallikaid. Selles osas  on endiselt ületamatud led-valgusallikad, mis on jätkuvad arengus ning muutuvad üha sõbralikumaks silmale ka oma valguse tonaalsuse poolest.
Led-valgusallikate võidukäik tulevikus saab ilmselt olema võimas. Sellele paneb põhja asjaolu, et ledide puhul on sisuliselt tegemist elektroonikaga, mille areng on kiire ning täieneb pidevalt uute tehnoloogiate ja võimalustega. Ledide võimsus on juba praegu täiesti piisav, et tagada ruumides hea üldvalgustus. Laias laastus võib tuua võrdluse, et 5-6 watine süvistatav led-valgusallikas on võrdväärne 35-watise  halogeeniga ning  7-8 W  led  on enam-vähem võrdväärne 50 –watise halogeenvalgusallikaga. Vahetatavate led- valgusallikate tuntumad tootjad on Philips ja Osram. Lisaks on turule tulnud väga heade andmete ja mõistliku hinnaga Korea hiiglane Samsung.
 
Seda eelkõige E27 sokliga hõõgpirni ning ka GU10 kannaga võrgupingeliste halogeenide asenduste osas. Heaks teeb selle kaubamärgi  ka asjaolu, et enamus led-valgusallikaid on saadaval valguse värvusega 2700 kelvinit. See tähendab väga sooja valgusvärvust, on ju  seni led-pirne peljatud ka nende väga külma valguse tõttu.
Ledi näited: Fabbian F18 Quadriled ja Moltoluce BORN 2B LED poolsüvisvalgustid.

Seotud lood:

Et mitte väga tehniliseks jääda, siis loomulikult jäävad alati alles ja silmarõõmu pakkuma kõik dekoratiivsed valgustid. Nende kombineerimine süvistatud valgusega annabki ehk parimaid tulemusi ruumide valguslahenduste väljatöötamisel. Kuid ka uued, dekoratiivsed valgustid sammuvad säästlikkuse teel.  Kui algul läksid tootjad sageli lihtsama vastupanu teed, asendades vaid hõõglambid säästlikematega, jättes valgustid muutmata, siis nüüd on asjalood teised. Et alati ei olnud sellisel moel tagatud piisav valgustugevus, hakati tähelepanu pöörama ka disainvalgustite juures valgustugevuse parendamisele. Valgusallikad muutuvad võimsamaks, järjest enam kasutatakse reflektorpindu, valgust tagasipeegeldavaid materjale ja viimistlusi.  Nagu näiteks Axolight Sharav ja Stilla.

Mis puudutab disainvalgustite vormi, siis ülekaalukas lemmik on valge värv. Sellele sekundeerivad muud puhtad värvid nagu must, punane ning läikiv metallik. Valgustite vormid on voogavad, voolujoonelised ning saavad oma idee arhitektuursetest elementidest ja  vahetevahel ka futuristlikest kosmoseodüsseiadest. Nagu näiteks: Leds Circ ja Net Led.

Kusagile ei ole kadunud ka klassikalise lühtri teisendused moodsamasse võtmesse ning nö „uus must“ valgustite maailmas on valge metall.

Kes ihkab moodsat glamuuri siis  parim näide millestki uuest selles vallas on Karim Rashidi ja valgustitootja AXO LIGHT koostöös valminud valgusti nimega  NAFIR. Ikka valge ja voolujooneline.