FOTOD: Sisustusideid — armas väike kodu Nõmmel

 (16)
FOTOD: Sisustusideid — armas väike kodu Nõmmel
Juta Kübarsepp

Kui kokku saavad kaks loomingulist ja tegusat inimest, sünnib kodu, mis on paljudele eeskujuks.

Kui Marit ja Andres viis aastat tagasi Nõmmele 1938. aastal ehitatud maja teisele korrusele ühise kodu soetasid, ei olnud neil plaanis säilitada kogu korterit katvaid kipsseinu. Samas ei olnud nad valmis halvaks üllatuseks, et seinte alt tulevad nähtavale söestunud palgid.

Väikesed muudatused, suur tulemus

„Selgus, et majas oli toimunud tulekahju ja seda oli oskuslikult euroremondiga varjatud,” räägib Marit. Et kohtuveskid jahvatavad aeglaselt, alustasid nad kõigest hoolimata 2010. aasta kevadel keset protsessi põhjalikku kapitaalremonti. Mariti ja Andrese eesmärgiks oli taastada vana maja teine korrus Nõmme puumajale sobivas kaasaegses võtmes ning muuta selle planeering perele sobivamaks.

“1938. aastal püstitatud eramu ehitati hilisemal ajal kahele perele ümber, suure osa esimese korruse trepikojast võttis enda alla trepp mademe ja kahe tõusuga. Eelmine omanik oli selle asemele paigaldanud õigejalatrepi, aga see oli väga ebamugav ja esikus oli endiselt vähe ruumi,” meenutab Marit. “Muutsime remondi käigus oluliselt ruumide planeeringut: mahutasime siia mugavama trepi, mille alla leidsime koha ka boilerile ja pesumasinale ning ruumi jäi veel esikule ja üsna suurele pesuruumilegi. Kolisime selle ülalt alla, et elutuppa avarust saada, samal kohal on üleval nüüd söögitoanurk. Avasime ka pööninguosa, mis oli ebapraktiliselt madal ja kasutu — tänu katuslaele saime kodule palju avarust ja valgust juurde,” põhjendavad Marit ja Andres suuri muudatusi. Väikesed laetalade kohal paiknevad aknad lisavad kõikidele tubadele nii valgust kui ka romantilist meelelolu.

Seotud lood:

Oskus näha ja teha

Et maja algupärased üle 70 aasta vanad aknad olid veel täiesti taastamiskõlblikud, võeti see suur töö ette. Ja ikka omal jõul. Aknad said puhtaks kraabitud ja korralikult kititud (akende ja uste kordategemiseks kulus 10 kilogrammi kitti!) ning värvitud. Vanadelt kremoonidelt eemaldas Marit samuti paksu värvikihi ja taastas need eeskujulikult, puuduolevad hangiti juurde. Nii tegutsedes said tuttavaks kõik vanakraami- ja taaskasutuspoed, mille väärtuslike leide võib näha kogu korteris.

“Meie peamiseks eesmärgiks oli säilitada kõik see vähene algupärane, mis siia alles oli jäänud. Kipsi me enam seina ei soovinud, tahtsime puitkarkass-seinu,” põhjendavad Marit ja Andres. Põrandale pandi tamme laudparkett ning looduslik linoleum, uksed ja aknad kaeti linaõlivärviga, tubade seinad said pabertapeedid ning pesuruumis kasutati tadelakti. Esiku põrandat kaunistavad nüüd vanade traditsioonide järgi valmistatud tsementplaadid. “Kuna oleme mõlemad huvitatud antiigist ja vanavarast, sai kokku otsitud igasugust kraami: puuduolevad vanad aknalauad ja -kremoonid, uksed, hinged ning käepidemedki. Ja muidugi mööblit. Nii mitmedki esemed on Nõmmele ringiga tagasi jõudnud või pärit hoopis kaugelt Petserimaalt, Paidest ning Elvast. Igal asjal on siin oma lugu rääkida,” kirjeldavad nad innustunult.

Nakatav loomingulisus

Vanad uksed näevad eeskujulikud välja vaatamata sellele, et need ei jõudnud siia seinte vahele just kõige paremas korras, nagu pere enne remonti tehtud fotodelt võib näha. Pisimadki detailid on paigas — Marit on õppinud restaureerimist ja suhtub vanade esemete taastamisse täie tõsidusega.

Ka köök on hästi ja ise tehtud. Suurest pruunides toonides elutoakapist, mis jäi Maritile võluva käepidemega ukse tõttu silma ühes vanakraamipoes, sai pärast mustaks värvimist kordumatu köögimööbel. Huvitavate detailidega vürtsitatud köök — silma hakkavad e-bay’st leitud ja teiselt poolt maakera kohale lennutatud must segisti, punane kohviveski ja romantilised kohtvalgustid — püüab trepi kõrval pilku ja moodustab söögitoanurgaga meeldiva terviku.

Kuna sellist ahju-pliiti, nagu Marit oma ettekujutustes siia kööki soovis, kusagilt ei leitud, lahendas ta probleemi loominguliselt: integreeritavale, sobivates toonides tehnikale telliti lihtsalt raam — keevitatud nelikanttorust, mis värviti mustaks. Ja valmis oligi! „Meie taotlus siin oli säilitada vana, kasutada naturaalseid materjale ja traditsioonilisi töövõtteid. Iga väiksemgi pisiasi, nagu näiteks ristpeaga kruvi, ei sobi ilmestama vana uksekäepideme kinnitust — need detailid on tervikliku tulemuse loomisel olulised. Taaskasutus on parim viis säilitada vanu ja väärtuslikke esemeid!” võtavad Marit ja Andres oma püstitatud ja kordaläinud eesmärgid kokku.  

PESURUUM

Elegantne värvitud seinte ja marmor-mosaiikpõrandaga pesuruum, dušinurk on kaetud tadelaktiga. Ka siit leiab Mariti restaureeritud mööbliesemeid.

* * *

LASTETUBA

Antoni tuba on kujundatud rahulikes värvitoonides. Katuseni ulatuv lagi ja tilluke aken lisavad väikesele toale valgust ja avarust.

* * *

Vanadelt ustelt, mis osteti Paidest, eemaldas Marit viis kihti värvi. Nüüd ehivad ja eraldavad need elu- ja magamistuba.

* * *

KÖÖK

Tuba ehib uhke lühter, mis on pärit Mööbliaidast.   

* * *

Retrostiilis külmik täiendab köögi huvitavat kooslust.

* * *

KÖÖK

Kogukast elutoakapist sündis stiilne köögimööbel — akna all lõpetavad rea „raamitud” ahi ja pliit.

* * *

ESIK

Trepi kavandamisel õnnestus esikusse ruumi jätta ka mahukale pink - jalatsiriiulile. Põrandat katavad kaunid tsementplaadid. Uks viib pesuruumi.

Rohkem ideid ja inspiratsiooni saad ajakirja Kodu & Aed oktoobrinumbrist!