Plaanid oma kodu pisut värskendada? Need on 8 kuldreeglit, mida sisustamisel meeles hoida


Plaanid oma kodu pisut värskendada? Need on 8 kuldreeglit, mida sisustamisel meeles hoida
Foto: Kari Shea/Unsplash

Kuigi igal aastal puhuvad ka kodukujunduses moetuuled, on siiski mõned ajatud nõuanded, mida tasub meeles pidada.

Mõnus peab olema! Ära ohverda oma heaolu

Kõigepealt peab kodu meeldima sulle endale ning sinul ja su perel peab olema seal mõnus elada. Ära unusta, et inimeste eelistused on erinevad ning kui sulle ikka viimase moe järgi asjad ei istu, ära tunne ennast sellepärast halvasti. Räägi ausalt oma soovidest ja ettekujutustest ka sisekujundajaga, loo endale mõnes veebiportaalis või paberil ideede tahvel ning arutage koos, kuidas su soove parimal võimalikul moel teostada.

Disainer ja aamatu “Creating Spaces” autori Niki Schäferi sõnul on kõige olulisem asi on mõista, kuidas sa tahad elada. “Kui palju aega kodus veedad, mis vanuses on inimesed, kes seal kodus elama hakkavad — kõik sõltub sellest. Näiteks kui mõned aastad tagasi olid moes pigem suured, avatud ruumid, siis nüüd on suund taas oma ruumile. Kui majas on teismelised, siis on täiesti selge, et nad vajavad oma ruumi, kuhu eralduda.”

Oluline on Schäferi sõnul mõista oma vajadusi — kas käid kodus sõna otseses mõttes vaid magamas, võid teed ka tööd, lastel peab olema kodus võimalus mängida vms. “Kodu peab vastama selle elanike igapäevaelu vajadustele ja alles siis, kui ruumide plaan kodus on vastavalt vajadustele paika seatud, võiks alles hakata mõtlema põrandakatte, seinavärvide või mööbli valikule. Siingi tuleks esmalt välja mõelda, mis sulle meeldib, mitte teha “käib kah” valikuid, mis hiljem häirima hakkavad,” soovitab ta.

Seotud lood:

Ära kuluta raha tühjale-tähjale, vaid mõtle investeeringud läbi

Pea meeles, et väiksemad dekoratiivesemed, aksessuaarid, kardinad, tekstiilid jms võivad olla ka odavamad ja vahetatavad, aga väärispuidust mööbel, disaineri looming, kunst püsib su kodus aastaid ning tema väärtus ajas vaid kasvab. “Väikesed ruumid on näiteks toredad, saad investeerida ilusatesse asjadesse,” leiab blogi “Interior Style Hunter” autor Grant Pierrus. “Saad keskenduda detailidele ja tuua koju ainult neid asju, mis tõesti väga meeldivad. Vaata iga mööbliese üle, kuidas see ruumis paikneb ning kuidas selle ümber saad liikuda.”

Ära osta asju enne, kui kodu valmis

Paljud alustavad renoveerimist uute padjakatete ostmisest — mis on ok juhul, kui soovid kogu elamisele 30 minutiga värskendavat ilmet anda. Kui aga on plaanis suurem remont ja ümberehitused, ära osta midagi enne, kui oled nelja seina valmiskujul näinud. Alles siis saad ettekujutuse, millised kardinad, vaibad, mööblitükid su elamisse tegelikult ka sobivad. Kui ka pead kuu aega köögita läbi ajama, on see igatahes väiksem väiksem häda kui mahavisatud tuhanded eurod ja paha meel mööblist, mis su koju tegelikult ei sobi.

Planeeri, tee hoolikalt kodutööd ja pööra tähelepanu detailidele

Kodu kujunduse läbimõtlemine nõuab eeltööd mitte ainult ehitajatelt, sisekujundajatelt jms, vaid ka sa ise pead koduomanikuna hästi läbi mõtlema, milline su kodu olema saab. nagu juba öeldud, loo endale mõnes veebiportaalis või paberil ideede tahvel ning arutage koos, kuidas su soove parimal võimalikul moel teostada. Ära unusta, et pead “liikluse” oma kodus detailideni läbi mõtlema: kuhu tulevad näiteks veekraanid, elektrijuhtmed ja pistikud jne. Muidu võid end küll vaimusilmas näha mõnusalt diivanil raamatut lugemas, aga kui lugemislambile kohta pole, teeb meele mõruks küll.

Valgus on oluline

Sisekujundajad rõhutavad paljusid asju, mida kodus tuleks arvestada, kuid üht mainivad kõik: valgus ja valgustus on oluline. Kui palju loomulikku valgust su kodus on, sõltub mõistagi akendest. Suured aknad lubavad elamisse palju loomulikku valgust, kodu mõjub avarana. Suurtest akendest avanev lummav vaade, näiteks vanalinn, mets, park, meri jms. võib ruumis mõjuda omaette fookuspunktina.Samas on selge, et suured klaaspinnad nõuavad pidevat hooldust ning ka mööbli paigutamisel pead sellega arvestama, et võimalikult palju valgust ruumi pääseks.

Erinevad tegevused kodus vajavad erinevat valgustust. Vaata näiteks siit, kuidas planeerida köögi valgustust või valida laualampi. Mõnusa olemise loovad toas muidugi ka küünlad.

Loe ülejäänud reegleid portaalist Kodus.ee