5 halba harjumust, mis sa oma lastele ise sisse oled harjutanud, kuid nüüd on aeg neid muuta

 (1)
5 halba harjumust, mis sa oma lastele ise sisse oled harjutanud, kuid nüüd on aeg neid muuta
Foto: Jennifer Murray/Pexels

Kõik lapsevanemad teevad aeg-ajalt vigu ja tõenäoliselt ei ole päris süütu ka sina. Meenuta näiteks korda, kui tahtsid, et su laps lõpetaks mingi tegevuse või käituks korralikult ning selle saavutamiseks ähvardasid sa teda stiilis: "Kui sa ei tule kohe sööma, ei tohi sa täna enam telekamänge mängida."

Probleem peitub aga selles, et need (mitte toimivad) mustrid on harjumused ning psühholoog Wendy Woodi sõnul hakkab su laps hiljem käituma mineviku harjumuste järgi ehk mainitud olukorra puhul näiteks hiljem eeldama, et iga kord, kui ta hästi käitub, saab ta selle eest mingisuguse “auhinna”.

“See on harjumustega kaasnev väljakutse,” lisab Woods. “Kui me need selgeks õpime, tulevad need meile automaatselt meelde ja hakkame nende järgi käituma.”

Ja selle kõige halvem külg on see, et need võivad julgustada meie lapsi veelgi halvemini käituma.

Need on laste 5 kõige tavapärasemat halba harjumust, milles lapsevanemad sageli ise süüdi on:

1. Teie hommikud on stressirikkad

Hommikurutiinid on kaugel Zen-ist: teil kulub terve igavik, et lapsed riidesse saada, hommikusöök on järgmine suur proovikivi ja tahes-tahtmata jääte alati lasteaeda/kooli hiljaks. Pole siis ka mingi ime, et iga kahe sekundi järel oma laste peale karjud ja nemad sulle midagi vastikut vastu nähvavad. Ja paraku on aja jooksul su aju sellise käitumisega ära harjunud ning “hommikune rutiin = nähvav hääletoone”.

Seotud lood:

Seljata see harjumus: sea kõik eelmisel õhtul valmis

Professionaalsed kokad kasutavad sageli seda taktikat, et hommikul läheks köögis kõik kiiremini. Seega, säti valmis riided, mis su lapsed (ja sina ise) peavad hommikul selga panema, aseta kõik seljakotid välisukse juurde jne. Boonus: su lastele võib see põnevana tunduda ja nad soovivad sind ehk selles isegi aidata.

2. Sa proovid oma lapsi “ära osta”

Laste kummikommide ja mänguasjadega “ära ostmine” viib paratamatult selleni, et su lapsed hakkavad nõudma aja jooksul aina suuremaid asju ja eeldavad, et iga liigutus, mis nad sinu heaks teevad, saab tasustatud. Näiteks: “Ma pesen oma nõud ära, kui sa viid mu hiljem batuudikeskusesse.” Või: “Ma koristan oma toa ära, kui sa ostad mulle selle arvutimängu.”

Olgem ausad, me ei süüdista teda, aga nüüd oled sa õpetanud oma lapsele, et ainus põhjus, miks üldse midagi elus teha, on see, kui ta saab selle eest midagi vastu.

Seljata see harjumus: tee asi lõbusaks

Kui tunnustad neid pidevalt asjadega, ei saavuta sa pikas plaanis midagi, sest ilma auhinnata ei viitsi nad ka hästi käituda. Sa peaksid neile õpetama hoopis seda, mida nad seesmiselt midagi head tehes kogevad. Seega, selle asemel, et anda neile midagi, kui nad nõudepesumasina tühjaks teevad, palu neil laduda nõud torniks või vaadata, kumb neist suudab noad-kahvlid-lusikad kiiremini ära sorteerida.

3. Sa oled oma telefonist sõltuvuses

Sa vihastad, kui su laps palub, kas ta võib tahvelarvutit kasutada, aga samal ajal kontrollid sina oma telefoni iga natukese aja tagant? Kui see sind end paremini tundma paneb, siis tea, et see pole tegelikult 100% sinu süü. Kui sa käid kontrollimas oma Instagrami või reageerid iga e-postkasti teavituse peale, ootad tegelikult mini-auhinda, mis aitab sul korraks end paremini tunda — sel eesmärgil on need kanalid lihtsalt disainitud. Probleem peitub aga selles, et see tunne ei kesta kaua ja samal ajal õpetab su lastele samasugust harjumust.

Seljata see harjumus: väldi kiusatust

Woodi sõnul on järjepidavus ühe harjumuse puhul väga oluline ja kui sul on harjumus näiteks igal hommikul esimese asjana telefon kätte võtta (sest see asub su voodi kõrval kapil), jäta see edaspidi hoopis kööki laadima ja vaata seda ainult siis, kui su kohv parasjagu kannus tõmbab. Päeva jooksul väldi kiusatust pannes telefonid ja muud nutividinad silma alt ära, näiteks käekotis või sahtlis.

Kui sul hakkab igav, võta ette hoopis mõni pusle, Play-Doh, kudumine või midagi muud, mis aitab sind hoida Minecrafti mängu või #Megxiti uudiste eest. Kui su lapsed näevad, et vaimustud vahelduseks ka millestki muust, järgivad nad su eeskuju.

4. Sul pole koristamise kava

Viimane kord, kui sa oma söögitoa lauda tühjana nägid, oli siis, kui te selle ostsite. Võimalik, et koristad selle kiiresti ära ka siis, kui külalised tulevad külla, aga enamasti on see asju täis. Ja sinu lapsed õpivad sellest harjumusest seda, asju võibki laiali jätta ja küll me need kiiresti ära koristame, kui selleks päriselt vajadus tekib.

Seljata see harjumus: korista järjepidevalt

Vaatad Instagramist täiuslikult sisustatud elutube ja tunned end halvasti? Sel pole mingit mõtet, sest keegi ei eeldagi, et sa nende standardite järgi elad, aga kui soovid siiski, et su kodus oleks kord majas, hoia seda järjepidevalt korras. Lõppude lõpuks tekivad harjumused, kui sa neid pidevalt kordad, mistõttu anna igale pereliikmele üks ülesanne, mis jääb nende kanda ja mis põhiline: ära tee järelandmisi.

Siin on mõned ideed: viska rämpspost kohe prügikasti, ära lao seda lauale hunnikusse. Õpeta oma 6aastasele pojale, et ta peab kohe oma musta pesu korvi panema, mitte siis, kui sa seda meeleheitlikult palud. Julgusta oma 3aastast sättima esikus kingi korralikult rivisse. Palu oma partnerilt, et ta teeks igal hommikul ise voodi ära. Varsti teete kõik neid asju justkui autopiloodil ja teie kodu on taas korras.

5. Loodad negatiivsusele

Üks-kaks-kolm! Kui su laps sind nüüd ei kuulanud, paned ta nurka või võtad talt ära ta lemmikmänguasja. Ja mille nimel? 10 minuti pärast teeb ta täpselt sama asja edasi, mille pärast praegu pahandus tekkis. Karistamine võiks küll teoorias toimida, aga see ei kaota halbu harjumusi. Isegi hiiri on kergem mõjutada kiituse, mitte karistuse näol.

Jah, sa võid küll näha pisaraid ja kahetsust, aga reaalsuses mõtlevad su lapsed juba uusi viise välja, kuidas vahelejäämist vältida.

Seljata see harjumus: kiida, kiida, kiida

Tõenäoliselt oled seda juba kuulnud: kiitmine töötab paremini kui karistamine. See on tõsi, sest kui keegi kiidab sind hea käitumise eest, tõuseb kehas dopamiini tase ja mida suurem on kiitus, seda rohkem dopamiini. Mida rohkem dopamiini, seda suurem on tõenäosus, et ta soovib ka edaspidi paremini käituda.

Seega, järgmisel korral, kui su pisike lõhub ära oma venna Legodest laotud torni, palu tal see lõpetada ja kiida seejärel hoopis ta enda pilvelõhkujat. Enne, kui üldse tähele paned, tegutseb ta taas oma ehitise kallal.

Allikas: PureWow