Koolijuht: Seksuaalkasvatuse aluseks olgu eneseaustus!

 (13)
Koolijuht: Seksuaalkasvatuse aluseks olgu eneseaustus!
Scanpix

Seksiplaane peavad järjest nooremad inimesed. Tagajärgede ja väärtushinnangute teemal oskab õpetustest hoolimata vaid käputäis noori kaasa rääkida. Kuna keelud viivad mässuni, tuleb täiskasvanuil üha tõsisemalt mõelda, kes noori õpetaks ja kuidas? Õnneks ei pea eestlane jalgratast leiutama.

Kaks aastat tagasi avaldas The Times ülevaate Inglismaa haridusministri plaanist alustada seksuaalkasvatuse õpetamist juba viieaastastele.
Samal ajal olid Hollandis sellised programmid juba olemas. Ja mitte ainult: neil oli ka kõige vähem rasestunud teismelisi kogu Euroopas!

Hollandis on seks kõikjal, kuid samas on seal lääneriikidest madalaim teismeliste rasedate arv ja ühtlasi kõige väiksem sugulisel teel levivate haiguste määr noorte seas. Nüüd kavatseb Suurbritannia, kes on teismeliste raseduste arvu poolest Euroopas pea esikohal, jäljendada Hollandi edu.

Aastaks 2010 viisid ministrid sisse kohustuslikud seksuaal- ja suhtekasvatustunnid lastele alates viiendast eluaastast. Tundides õpivad lapsed suguelundite korrektseid nimetusi ning paljud saavad seksuaalkasvatusliku sisuga koomiksi „Kasvame koos Nisha ja Joe’ga”.

Seotud lood:

Oluline on siinkohal märkida, et Suurbritannia valitsus eelistas Põhjamaade mudelile Hollandi seksuaalkasvatuse mudelit, kuna erinevalt Skandinaavia riikidest on Hollandis ka üks Euroopa väiksemaid abortide arve.

Kuidas hollandlased seda siiski teevad?

De Burghti kooli direktor Siebe Heutzepeter naerab idee peale, et seksuaalkasvatuse tunnid on ainus, mis vaja, et lapsed liiga vara seksuaalelu ei alustaks. „Meil pole algkoolis ametlikku seksuaalkasvatust,” räägib direktor.

„Lapsed räägivad seksist siis, kui nad seda soovivad ja vajavad seletust. Me käsitleme seksi eluterve normaalse tegevusena kahe armunud täiskasvanud inimese vahel. Igal aastal jääb mõni meie õpetajatest lapseootele või abiellub, sõltumata sellest, kas nad on hetero- või homoseksuaalsed. See on hea võimalus rääkida lastele täiskasvanute suhetest.”

Heutzepeter räägib, et hollandlased on kõigis eluaspektides palju vabamad kui britid.

„Inglased häbenevad seksist rääkida. Nad on liiga peenutsevad. Siin on täiskasvanud ja lapsed paremini haritud. Oleks mõeldamatu, et hollandlasest lapsevanem üritaks kõrvale hiilida seksiteemalistest vestlustest oma lapsega.”

Heutzepeter usub, et on oluline rääkida lastega vabalt seksist enne, kui nad hakkavad ennast häbenema. „See on eneseaustuse küsimus,” ütles ta. „Me elame liberaalses riigis. Siin pole mingit mõtet õpetada lastele, et nad peavad ütlema „ei”. Neile tuleb rääkida sellest, miks öeldakse „ei” ja millal öelda „jah”.”

Sanderijn van der Doefi raamatuseeria võimaldab hollandi lastel seksist kõike teada saada. Viieaastastele mõeldud raamatu kaanel suudlevad mudilased teineteist huultele. Kaante vahel räägitakse lastele, miks nende emadel on rinnad ja miks nad kaenlaaluseid raseerivad, kuidas naerulsui seemnerakk liigub, kuidas inimesed eelistavad seksides teineteise peal olla, aga loomad paarituvad tagant ja milline näeb välja isa peenis. 11-aastastele mõeldud raamatus näidatakse, kuidas tüdruk uurib peegli abil oma suguelundeid ning räägitakse menstruatsioonist ja rasestumisvastastest pillidest..

Avatus tundub mõjuvat. Suurbritannias kaotab keskmine teimeline süütuse 16-aastaselt, Hollandis aga 17,7-aastaselt. Hollandis kasutab umbes 93 protsenti noortest rasestumisvastaseid vahendeid, samas Suurbritannias teeb seda vaid 53 protsenti. Teismelistega tehtud uuring näitas, et Hollandis oli nii poistel kui tüdrukutel süütuse kaotamise peamiseks põhjuseks „armastus ja pühendumus”, kuid briti poisid viitasid sõprade survele ja füüsilisele külgetõmbele.

Teine põhjus, miks teismeliste raseduste arv Hollandis nii madal on, võib olla tingitud valdavast vaimulaadist, et lapse saamine alla 20-aastaselt on midagi häbiväärset. Suurbritannias ei peeta teismelise rasedust katastroofiks — emaks saamisega kaasneb beebi tingimusteta armastus, tasuta munitsipaalkodu vanemastest eraldi ning igakuine rahaline toetus. Kuid Hollandi valitsus karistab alla 18-aastaseid üksikemasid. Eeldatakse, et rasestumise korral jäävad nad elama oma vanematekoju. Alles kuus aastat tagasi otsustas valitsus neid majanduslikult toetada.

Suurbritannia valitsus otsustas, et koolid peavad võtma vastutuse seksuaalkasvatuse eest. Haridusminister Jim Knight nõuab, et aastast 2010 on koolidesse sisse viidud uue tervisekasvatuse õppekava, mille raames hakatakse 5-7-aastastele lastele rääkima tunnetest ning 8-11-aastastele seksi bioloogilistest aspektidest. Keskkoolis õpitakse tundma rasestumisvastaseid vahendeid ning sugulisel teel levivaid haigusi. Võib-olla peaksid britid eeldamise asemel, et lastele moraali ja misjonäriasendi õpetamine on kooli kohustus, võtma üle ka hollandlaste kasvatusmeetodeid.

Tööandjad võiksid julgustada töötajaid kella viiest koju minema, et koos perega õhtust süüa, vanemad võiksid oma lastega rasestumisvastastest vahenditest rääkida ning BBC võiks paluda David Attenborough’l pöörata oma tähelepanu inimeste paljunemisele.

Paljud neist punktidest on tänaseks täidetud!