Paljud koolilapsed ei lähe enam üksi kooli ega tule koju. Ikka saadavad neid täiskasvanud. Võitlus ohutuse eest — eriti laste ohutuse eest — on tänapäeva trend.
Väliskeskkonna poolt tulevad ohud on paraku täiesti reaalsed. Lapsele võidakse liiga teha, ta võib kukkuda puu otsast alla, lisaks veel kodutud inimesed, narkomaanid, huligaanid, hulkuvad koerad, konfliktid eakaaslastega … Kindlustades lapsele täielikku kaitset, loodame näha teda enesekindla ja julgena. Sest nüüd pole tal ju tarvis midagi karta.
Ent selgub, et mida paremini on laps kaitstud, seda abitum ta on. Ning mida tugevam on meie kaitse, seda märkimisväärsemad on selle tagajärjed lapse psüühikale.
Üha sagedamini pöörduvad vanemad psühholoogide poole oma laste selliste probleemidega nagu liigne kahtlustamine, arusaamatud hirmud, põhjusetu agressiivsus. Ühed kurdavad, et laps tunneb õudust seal, kus midagi karta polegi. Teised on mures, et nende „sportlik poiss ei suuda enda eest seista“.
Ja kõik see on sellepärast, et elu „valve all“ ei lase lastel läbi elada hirmust ülesaamise kogemust.
Mida me kardame? Kui me loome lapse ümber „ohutuse padja“, siis sellepärast, et tahame hoolitseda tema elu ja tervise eest. Tahame, et ta ei peaks tundma ärevust, rahutust ega hirmu. Kas aga tõepoolest peaks siis neid laste hirme kartma?
Uudishimust hirmuni
Hirm on kaitsev emotsionaalne reaktsioon, mis äratab meis vajaduse vältida ohtu. Kui oht on reaalne, on hirm kasulik. Kui me midagi ei kardaks, võiksime vabalt välja astuda kümnenda korruse aknast … Juhtub aga ka nii, et hirm paneb inimese vere tarretuma ning siis ei suudeta enam olukorda adekvaatselt hinnata.
Lapse jaoks on hirm oluline vahend maailma tundmaõppimiseks ning ümbritsevas keskkonnas adapteerumiseks.
Hirmu tunnetamine koosneb kahest etapist: hirmust enesest ning stabiilsuse taastumisest tänu uudishimu tekkimisele. „Kus ma olen? Mis toimub? Kas see on nii õudne või ma lihtsalt ehmatasin?“ Uudishimu ja ehmatus on loomulikud viisid uudses situatsioonis kohanemiseks. Need sunnivad meid lähenema uuele või siis eemalduma sellest. See on omamoodi emotsionaalne kiik, millel kiikudes laps areneb.