Lapsed näevad maailma omamoodi

 (2)
Lapsed näevad maailma omamoodi
Foto: Ilmar Saabas

Ühendkuningriigis tehtud uuring tuvastas, et veel kuni 13 aasta vanuseni ei ole noor inimene omandanud täiskasvanule iseloomulikku vilumust kumerate ja nõgusate pindade eristamisel.

Kumerad ja nõgusad pinnad võivad silmale paista üsna eristamatud, aga täiskasvanud inimese aju teab, et arvestada tuleb seda, kust poolt langeb valgus. Lapsed peavad seda nippi veel õppima, vahendavad ERR teadusuudised.

Jim Stone Sheffieldi ülikoolist näitas 4-10-aastastele lastele pilte, kus oli kujutatud mitmesuguseid kumeraid ja nõgusaid ruumilisi kujundeid — näiteks ruut või inimese jalajälg — ja palus neil siis öelda, kas tegu on kumera või nõgusa kujundiga. Õigeks loeti vastust, milles arvestati loomulikku asjaolu, et valgus langeb ülevalt poolt.

Mida vanem oli laps, seda õigemini ta vastas. Kui katses näidati kümmet kujundit, siis iga eluaasta kohta paranes õigete vastuste arv keskmiselt 0,43 võrra. Katses osalesid küll ainult nelja kuni kümne aastased, aga Stone arvutas välja, et tõenäoliselt 13. eluaastaks saavutatakse kumeruse ja nõgususe hindamisel täiskasvanulik meisterlikkus.