Vaata, millele peaksid tegelikult oma lapse toitumise juures tähelepanu pöörama


Vaata, millele peaksid tegelikult oma lapse toitumise juures tähelepanu pöörama
Foto: Shutterstock

Kuigi me kõik sooviksime, et väikelapse söögiajad kattuksid täielikult lapsevanema omaga, siis tegelikus elus tuleb olla paindlikum. Kuidas lapse arengut silmas pidades tema menüüd koostada, vaata SIIT!

Väikelapsel peaks olema päevas 4-6 toidukorda, millest tähtsal kohal on hommikusöök. Hommikusöök on toidukord peale pikka uneaega ning selle eesmärk on eelkõige energia saamine päevasteks tegevusteks. Õigesti valitud hommikusöök aitab välistada nõrkust ja väsimust päeva esimeses pooles.

Mida väikelapsele hommikusöögiks pakkuda?

Hommikusöök peaks andma 25% lapse ööpäevasest toiduenergiast. Selle jaoks sobivad väga hästi teraviljatooted, näiteks leib, puder. Leiva ja pudru peale sobivad või, moos, mesi. Kindlasti ei tohiks unustada ka piimatooteid või piima. Hea oleks valida neist üks ehk siis kas klaas piima või alates 30% rasvasusega 30g juustu või 2,5%-5% kohupiima umbes 120g. Meelde tuleks jätta, et suure suhkru ja rasvasisaldusega piimatooteid, nagu pudingud ja kohukesed, ei klassifitseerita enam piimatoodete, vaid maiustuste alla.
Hommikusöögiks soovitan anda lapsele ka värskeid puuvilju ja marju. Kogu hommikusöök peaks kahe aastasel lapsel sisaldama umbes 250 kcal toiduenergiat.

Kui käes on lõunaaeg

Lõunasöögi eelroaks sobivad lapsele hästi vitamiine ja mineraalaineid sisaldavad toored köögi- ja puuviljad. Kindlasti oluline lõunasöögi komponent on valguline toiduaine nagu liha, kala või muna, mis on loomsete valkude allikaks. Sinna juurde sobib pakkuda keedetud köögivilju või tärklist sisaldavaid toite. Lõunasöögiks sobivad ka piimatooted, mida võib pakkuda eraldi või on juba ühe komponendina toidu sees. Näiteks piimaga aedviljasupid. Toidu kõrvale sobib pakkuda leiba, sepikut, saia ning joogiks vett. Kui värsket puu-ja köögivilja ei ole antud eelroaks, võib seda pakkuda magustoiduks.

Väikelapse õhtusöök

Õhtusöögiks sobib lapsele väga hästi köögiviljasupp või mõni keedetud köögiviljaroog. Kui laps lõunasöögiks keedetud köögivilju ei söönud, peaks neid pakkuma õhtusöögiks. Õhtusöök valmistab keha ette pikaks öiseks puhkuseks. Seega on hea anda väikelapsele ka tärklist sisaldavat toitu, mis annab täiskõhutunde pikemaks ajaks. Lisaks piimatoode ning üks puuvili; söögi kõrvale leiba, sepikut või saia ning vett.

Vahepalad põhitoidukordade vahel ja enne und

Toidukordade vahele jääb oode, mis on reeglina väikelapsele vajalik toidukord. Kui enne uinumist on õhtusöögist möödas enam kui 2 tundi, võib lapsele pakkuda väikese oote. Vahepaladeks sobivad piimatooted või piim, teraviljatoode ning jooki, näiteks vett või mahla kui laps pole seda päeva jooksul varem saanud. Iga toidukord peab andma piisavalt toiduenergiat, kuid samas ei tohi liialdada suhkruga. Tasuks meeles pidada, et hea portsu suhkrut saadakse ka naturaalsete mahladega. Oodeteks ei sobi kindlasti kommid.

Foto: ShutterstockMillist toitu vältida?

Väikelapse toiduks ei sobi rasvarikkad friikartulid, kartulikrõpsud või muud kiirtoidud. Ei sobi ka teravamaitselised ja vürtsitatud toidud. Väikelapse tasakaalustatud toitumisel on väga konkreetsed eesmärgid. Toit peab andma piisavalt energiat kasvamiseks ja normaalseks arenemiseks. Väikelapse kasvutempo on väga kiire. Teisel eluaastal kasvab laps umbes 12-14cm aastas ja kolmandal eluaastal 7-8cm aastas.

Väikelapseeas kujunenud toitumisharjumused saadavad inimest edaspidises elus

Laps harjub sööma toitu, mida kodus valmistatakse ja talle pakutakse. Iga uus toiduaine vajab aega, et laps uue maitsega kohaneks. Sageli lapsed keelduvad köögiviljast. Siin kutsun üles lapsevanemaid kannatlikkusele ja loovusele. Köögivilju saab pakkuda lapse jaoks meeldivate toidukomponentidega või teha köögiviljast roogasid, mis on üllatava välimusega (näiteks naerunäoga) ja lõbusad.