Vali oma lapsele ohutu kosmeetika

 (9)
Vali oma lapsele ohutu kosmeetika
Scanpix

Beebide kosmeetika on tulus äri, kuid kas see on ka lastele ohutu? Bioneer proovib leida sellele küsimusele vastuseid.

Millised valikud lapsevanemal on?

Esimene võimalus kosmeetika koostisest teadlikum olla, on õppida peamiste ohtlike ainete nimetused lihtsalt selgeks. See on lapsevanema jaoks parajalt raske ettevõtmine, sest aineid võib nimetada mitmeti.

Teiseks võib osta lastele suunatud mahekosmeetikat tuntud ja hinnatud tegijatelt. Lapsevaenulikke ühendeid ei tohiks nendes toodetes vähemalt idee järgi olla.

Kolmas võimalus on eelistada laste kosmeetikas tervisest hoolivate inimeste seas järjest enam levivat põhimõtet, et nahale sobib vaid söödav hoolitsus. Teiste sõnadega, kui julgete vahendit suhu panna, siis kõlbab seda ka peale määrida. Söödava kehahoolitsuse kasutamine eeldab vanematelt mõningaid eelteadmisi, milliseid toiduaineid, milleks kasutada saab.

Neljas võimalus on kasutada asjatundjate poolt kokku pandud rahvusvahelisi infotabeleid. Sellised nimekirjad on head, aga neist ei leia kindlasti kogu tootevalikut. Vähemalt eestimaist kaupa sellistes tabelites ei ole.

Kosmeetikatööstus on karm äri

Väikeste laste emadelt võib sageli kuulda põhjendust: „Ükski kosmeetikatootja ei oleks ju nii rumal, et paneks imikute toodetesse mürke või ohtlikke aineid. Imikud on ju nii õrnad! Kindlasti on ju olemas mingid normid, mis kõikvõimalike ohtlike ainete kasutamist keelavad.“

Tegelikult on kosmeetikatööstus karm äri, mille peamine eesmärk on teenida raha. Paljudel tootjatel paistab laste tervisest üsna ükskõik olevat.

Näiteks aadressil www.cosmeticsdatabase.com võib leida infot kõikvõimaliku kosmeetika, kaasa arvatud beebikosmeetika kohta.

Testi põhjalikkusele viitab kas või võrreldud toodete suur hulk. Beebidele mõeldud nahaõlisid leiab sellest nimekirjas tervelt 122 erinevat toodet, ihupiimasid 174, beebišampoone 116 ja mähkmepiirkonna kreeme 180. Valikus on ka teised imikutele ja lastele mõeldud tooted nagu seebid, hambapastad, vannivahud, päikesekaitsed, beebipuudrid, pepupühkimislapid jne.

Kuigi nimekirjad ei ole sajaprotsendiliselt eestimaiste poodide kaubavalikule vastavad, saab sealt leida enda jaoks suuniseid. Beebikosmeetika tabelite probleemsetes otsades võis kohata mitmeid sarju, mis on kättesaadavad ka Eesti tarbijatele (näiteks Johnson & Johnson, Palmer’s, Sebamed, Huggies jne). Mitmes sellises tootes ei puudunud ka erinevad allergiat ja immuunsushäireid tekitavad ained.