Ideaalne vanem teeb lapsele karuteene?

 (25)
Laps, vihm, mõtlik
Corbis/Scanpix

Mida vähem lapsi peres on, seda rohkem tähelepanu ja aega vanemad neile pühendada jaksavad. Loomulikult pingutavad nad ka rohkem, et lastel kõik hästi oleks. Võib-olla aga ei tasugi alati täiuslikkuse poole püüelda, sest nüüd hoiatavad eksperdid liigse hoolitsuse võimalike tagajärgede eest.

Taani perenõustaja Jesper Juul manitseb vanemaid mitte olema igas asjas nii täiuslik, sest tema sõnul paneme me seeläbi lapse õlule liig raske koorma, kirjutab VG.

Juul on välja andnud pereelu käsitleva raamatu, milles ta muuhulgas väidab, et ideaalne lapsevanem võib osutuda lapsele raskemakski koormaks kui alkohoolikust ema või isa.

Terapeudi sõnul on perfektsionism kui nähtus ülimalt ennasthävitav, eriti lähedastes suhetes olevatele inimestele.

Ideaalne lapsevanem tahab tegelikult, et tema lapsel oleks kõik hästi — et tal poleks probleeme ning ta tunneks end õnnelikuna. Kahjuks võivad aga lapsed sellest nii aru saada, et nad ei tohigi olla õnnetud või kurvad või pahas tujus ning jätavad seetõttu vanematele oma olulistest probleemidest või muredest rääkimata.

Psühholoogiaprofessor Lars Smith Oslo ülikoolist jagab Juuli vaateid ning usub omalt poolt, et kuna lapsi sünnib tänapäeval vähem kui vanasti, on lapsevanemad eriti agarad tegutsema selle nimel, et nende järeltulija elu võimalikult hästi „õnnestuks”.