Teadmiseks vanematele, kes tahavad arstidel takistada lapse ravimist: lapse tervis on olulisem õigushüve kui lapsevanema veendumus

 (139)
Vajalik lugemine veganitele, vaktsiinivastastele jne
Teadmiseks vanematele, kes tahavad arstidel takistada lapse ravimist: lapse tervis on olulisem õigushüve kui lapsevanema veendumus
Photo by Daniel Reche from Pexels

Tänane Eesti Ekspress kirjutab juhtumist Lastehaiglas, kus veganpere laps sattus ohtlikus seisus haiglasse, aga kelle ema ei usu, et lapse terviseprobleemid võivad olla seotud toiduvalikuga. Kuigi ema seda muidugi ei soovi, on arstidel igati õigus politseisse pöörduda, sest lapse heaolu on tähtsam kui ema toitumisharjumused.

Dr Ülle Einberg Lastehaiglast ütleb Ekspressile, et arstidel on moraalne kohustus seista iga lapse ravi ja heaolu eest. Ta tõdeb, et käesoleva juhtumi puhul pidid nad appi võtma võlaõigusseaduse. Selle paragrahv 766 ütleb, et kui lapsevanema otsus kahjustab ilmselt patsiendi huve, ei tohi tervishoiuteenuse osutaja seda järgida.

Vandeadvokaat Ants Nõmper lisab, et võlaõigusseaduse paragrahv 766 lõige 4 lubab arstidel hakata last ravima, kui ka vanemad on sellele vastu kas usulistel, toidulistel või mõnel muul põhjusel.

„Sisuliselt see punkt ütleb arstile, et tee sel hetkel kohe, mis on vaja teha lapse elu ja tervise päästmiseks. Lapse tervis on olulisem õigushüve kui lapsevanema veendumus."

Loe pikemalt Eesti Ekspressist!