Püreesupp on alati kindla peale minek, mis sageli aitab ka köögiviljapõlgurite südameid sulatada. Või siis lastele, kes muidu deklareerivad oma sallimatust lillkapsa vastu, sobib sageli püreesupi kujule viidud lillkapsas väga hästi. Kreemisele supile lisavad veel tekstuuri ahjus krõbedaks röstitud peeditšipsid.

Tegemist on igati sügisese taldrikutäiega, tõeliselt maitsev ja tervislik veel peale selle. Tšipside röstimiseks ja supi sees kasutatud Risso rapsiõli on suure oomega-3-rasvhapete sisaldusega, lisaks küllastumata rasvhappeid ja E-vitamiini (millel on vähki ennetav toime) sisaldav väärtuslik õli. Rapsiõlis leidub tegelikult kolme erinevat tüüpi rasvhappeid lisaks oomega-3 rasvhappele. Oomega-3 rasvhapped mõjuvad hästi nii südame-veresoonkonnale, küünte- kui naha tervisele ning ka üldiselt tervist toetavalt, kuna meie tavapärasel toidulaual kipub just oomega-3 rasvhappeid nappima. Rapsiõli ei tohiks kuumutada rohkem kui 180-kraadini ning ta sobib hästi nii salatikastmesse, küpsetamiseks kui ka mõõdukal kuumusel praadimiseks. Vokkimiseks võiks kasutada juba mõnd muud õli, mille suitsemispunkt on kõrgem kui rapsiõlil.

Ka väike kogus ehk kõigest üks lusikatäis rapsiõli päevas aitab võidelda diabeedi, dementsuse ning südame–veresoonkonna haiguste vastu. Uuringud on tõestanud, et rapsiõli tarbijate seas langes organismis kahjuliku fibrinogeeni ehk vereplasmas hüübimist ja ringvoolu reguleeriva valgu tase.

Kreemine lillkapsa-püreesupp peeditšipsidega
Kogus: neljale

Vaja läheb:
1 suurem lillkapsapea, õisikuteks eraldatuna
30 g võid + 3 sl rapsiõli
1 sibul, hakituna
Ca 10 cm jupp porru valget osa, hakituna
½-1 tl karripulbrit (nt Madrase karri vm)
Soola
5 dl piima
5 dl 35%-list koort
Vett
Soola ja pipart

Peeditšipsid:
3-4 väiksemat peeti, õhukeste ratastena
Rapsiõli
Soolahelbeid

Valmistamine:

Sulata suuremal pannil või ja lisa õli. Tõsta väiksemaks tükeldatud lillkapsas pannile koos sibula ja porruga, maitsesta karripulbri, soola ja pipraga, kata kaanega ja hauta vaiksel kuumusel ca 20 minutit, kuni lillkapsas on peaaegu pehme. Kaane asemel võid kasutada ka küpsetuspaberit, millele on keskele väike auk auru eraldumiseks lõigatud. Nii jääb tulemus tummisem ja üleliigne aur pääseb välja. Tõsta mõned õisikud kõrvale.

Vala hautatud lillkapsas potti, lisa piim ja koor ning vajadusel veidi vett. Hauta vaiksel kuumusel ca 30 minutit. Töötle potitäis saumikseriga või blenderis ühtlaseks kreemjaks supiks. Kontrolli maitseid, vajadusel lisa soola ja pipart. Kui supp tundub liiga paks, lisa veidi kuuma vett.

Tõmba peedist õhukesed ribad. Kui sul on võimalik kasutada viilutamiseks mandoliini, siis kasuta seda. Piserda peedirattaid rapsiõliga, puista peale soolahelbeid ja rösti eelkuumutatud ahjus 160-170 kraadi juures ca 40 minutit. Kuna peeditšipsid on väga õhukesed, siis küpsevad nad kiirelt ehk siis hoia küpsemise ajal tšipsidel silma peal ja vahepeal võid neil teise külje keerata, et tšipsid ühtlasemalt küpseksid.

Serveerimisel tõsta taldrikusse suppi, lisa mõned eelnevalt kõrvale tõstetud lillkapsaõisikud ja peeditšipsid. Serveeri kohe. Peeditšipsid vettivad kiirelt läbi, seepärast ära jäta neid pikalt supi sisse seisma.

Head isu!