Ka lapsepõlv mängib suguvõimes rolli: mida teha, et poisist ikka võimekas mees kasvaks?

 (4)
Naisteka viies kirbuturg
Foto: Ilmar Saabas

Millest oleneb potents? Ehk on paljudele üllatuseks näiteks see, et tulevase mehe potents kujuneb juba emaüsas. Oma osa on ka poisieal. Selgitab MediTA kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

Oma potentsist räägivad ja sellele mõtlevad eelkõige mehed. Õigekeelsussõnaraamat annab selle sõna vasteks “suguvõime”.

“Potents on kõnekeelne lühend sõnast “potentsiaalne”. Kui räägime seksuaalsest küljest, siis see tähendab seksuaalset võimekust, mehe potentsiaali astuda sugulisse vahekorda. See on erektsioonivõime ehk seksuaalne potents,” selgitab dr Kristo Ausmees.

Kodutohtri jaanuarikuu teemad
* 15 pimeduse peletajat
* Kas oled liiga tundlik?
* Kui armukadedus rõhub suhet
* Potentsi verstapostid: emaüsast kõrge eani
* Beebiootel ema võimlema!
* Aita kaalumuredega last
* Kas jälle kramp?
* Kere tänutähestik: vitamiinide ABC
* Kui luu murdub
* Neeruvaagnapõletik nõuab hoolt

Osa mehi usub, et nad lihtsalt ongi loodud suurema potentsiga.
“Loomulikult, sest inimesed on erinevad, nagu mõnel on silmanägemine kehvem, mõnel parem; mõnel on heledad, mõnel tumedamad juuksed. Nii erinevad ka mehed oma seksuaalsuse poolest,” tõdeb meestearst ning lisab: “Aga uuringute järgi isegi nendel meestel, kelle peenise verevarustus on ühesugune, võib seksuaalne võimekus olla ikkagi erinev. Siin mängivad oma osa ka emotsionaalne ja hormonaalne pool ning hulk muid faktoreid.”

Seotud lood:

Mõju juba looteeas

Mis oleneb lapsepõlvest, et poisist kasvaks mees, kes on tulevikus potentsikas?

Dr Kristo Ausmees: Tuleksin varasemasse aega, loote- ja sünnijärgsesse ikka. Looteeas poisi puhul on ka potentsi mõttes väga tähtis ema tervisekäitumine, mis omakorda mõjutab poja munandifunktsiooni. Näiteks naistel, kes suitsetavad enne viljastumist või ka raseduse ajal, on uuringute järgi oluliselt rohkem poegadel munandilaskumise või munandi funktsioonihäireid kui nende naiste poegadel, kelle emad ei suitseta.
Väga tähtis on see, kas munandid laskuvad korralikult: munandite talitlusest sõltub 95% see, kuidas seal toodetakse testosterooni — see on väga oluline komponent mehe seksuaalsuse, ka erektsiooni puhul.
Üks oluline asi veel: erektsiooni võib mõjutada ka eesnaha kitsenemine ehk fimoos. Kui seda probleemi võimalikult kiiresti ära ei lahenda, mõjutab see edaspidi erektsiooni. Kui eesnahk on kitsas, erektsiooni korral käib eesnahk valulikult üle peenisepea, siis see mõjutab ka poisi emotsionaalset poolt. Kui poisil on eesnaha kitsenemisega probleemid, tuleb sellele kindlasti tähelepanu pöörata ja arsti poole pöörduda. Siin aitab operatsioon.

Umbes 5%-il täiskasvanud meestest on eesnaha kitsenemine — see tähendab mahamagatud probleeme poisieas. Muidugi võib põletikulist fimoosi tekkida ka täiskasvanud mehel, kuid suurem osa eesnahaprobleeme on tekkinud ikkagi poisieas.

Veel on selline nakkushaigus nagu mumps, mida viimasel ajal on õnneks küll vähe, kuid see kahjustab munandeid ja tulevikus ka mehe seksuaalsust.

Kuidas poisist potentsikaks meheks kasvamine oleneb kodus emast ja isast? Kas ja kuidas mõjutab mehe potentsi tema psüühika? Kas potentsikas mees on iga hetk suguühteks valmis? Kuidas on potents seotud viljakusvõimega?

Nendele ja teistelegi küsimustele leiad vastuse jaanuarikuu Kodutohtrist.