Kui aastaid jaksati naabriga ainult pildi suuruse osas võidu joosta, jättes heli tagaplaanile, siis tänapäeval on see keerulisem. Paberõhukese teleri sisse mahuvad üksnes mündisuurused kõlarid ning ka vähenõudlik televaataja saab aru, et kõrv ihkab enamat. Seega oleks paras aeg muuta oma kodune kino täiuslikumaks.
Tehnikapoes võtab helisüsteemide valik silme eest kirjuks: soundbar’id, võimendid, multimeediaressiiverid, põranda-, riiuli-, kesk- ja bassikõlarid, väikesed ja suured kodukinokomplektid, multiroom-süsteemid ja palju muud.
Erinevad lahendused, erinevad võimalused
Aastaid moes olnud valik, kodukinosüsteem, kujutab endast tavaliselt 5.1 nime kandvat komplekti, kuhu kuuluvad esi- ja tagakõlarite paar, keskkõlar, bassikõlar ning süsteem ise, kuhu kõlarid ühendada. Mängib DVD- ja paremal juhul ka Blu-Ray plaate, saab kuulata raadiot ning moodsamatest võimalustest on ka Bluetooth, AirPlay ning DLNA koduvõrgu ühendus. AirPlay on Apple’i seadmetele mõeldud ühendusviis, mis toimib üle koduse Wi-Fi-võrgu, pakkudes seeläbi suuremat raadiust kui kümme meetrit, mida Bluetooth võimaldab. DLNA pakub aga võimalust pääseda kogu oma meediale ligi, mis kodustel arvutitel pakkuda.
Tõsiasi, mis tihtipeale tähelepanuta jääb, on ruumilise heli puudumine igapäevasel televaatamisel. Viiest kõlarist kolm vaikivad enamik ajast puhtalt seetõttu, et eesti kanalite vahel klõpsides ei jõua süsteemi muud peale stereoheli. Kuidas aga kõiki kõlareid tööle rakendada? Uhkemad mudelid sisaldavad keerulisi ja nutikaid süsteeme, nagu Dolby Pro Logic II, mis stereosignaali lahti lammutavad ning võluvad sellest välja surround-heli. Ühtlasi pole kohalik digitelevisioon tänapäeval sugugi ainus viis õhtut teleri ees veeta. DVD- ja Blu-Ray plaadid mõjuvad tänapäeval juba kergelt nostalgilisena, kuid see-eest on peale tulnud hulga muid võimalusi – striimimiskeskkonnad, nagu Netflix, pakuvad pea kogu valiku ulatuses ka ruumilist heli (rääkimata võimalusest pigistada oma moodsast telerist ka pildiliselt viimane välja, pakkudes FullHD-st neli korda teravamat, 4k/Ultra HD resolutsiooni ja ülisuure dünaamilise ulatusega pilti, märksõnaga HDR).