Reaktorist kiirgav ioniseeritud õhk helendas elektrisiniselt. Naaberkorpuste bituumenkatustel põlesid grafiiditükid, otsekui korraldaks Sinine Äratus öist tõrvikurongkäiku. Radiatsioon oli nii tugev, et kontrollruumi dosimeeter põles lihtsalt maha. Akimov, kes oli kogu testi vastumeelselt teinud, sest kõik viitas juba algusest peale reaktori ksenoonimürgitusele, kutsus tuletõrje, mis tõepoolest saabuski – tühja paagiga.
Kui Akimovile lõpuks kohale jõudis, et ta oli oma nupulevajutusega ületanud Hiroshima aatompommi radiatsioonitootlikkuse 400-kordselt, üritas ta kuni hommikutundideni reaktorisse vett pumbata, keeldudes uskumast, et mingit reaktorit enam ei ole. Ja ei tule. Loomulikult polnud tal kaitseülikonda käepärast võtta.
Oma 33. sünnipäeva tähistas Akimov juba Moskva 6. haiglas oksendades ja painajalike valude käes vaeveldes, endal metallimaitse suus, kanüül veenis ja tumepruuniks tõmbunud nahk kuplas. Vere piimhappetase lendas koos raku laktaadisisaldusega lakke ja immuunsüsteem lõpetas tegevuse. Keel paisus, kapillaarid ummistusid ning seierid liuglesid punasesse. Akimov, kuigi selleks hetkeks juba muundunud DNA-ga ja teadvusetu, oli seda juba kusagil justkui näinud – ainult et ühes teises puldis ja pisut teises elus. Selles, kus vulkaaniks muutunud tuumajaam ei meenutanud veel surevat inimest.
Grafiit reaktoris põles jätkuvalt. Viimaseid tunde.
Akimovi haigusloo lõpp meenutas kaasaegse meditsiini asemel pigem Kafkat. Kevad jäi Akimovil pooleli ja suvi ei saabunud enam kunagi. Tema meeskonna maailmapärandit mõõdeti radiomeetritega – millisiivertites. Ja riiklikes väljaminekuorderites, sest kolme aasta pärast ulatusid Akimovi nupulevajutuse kulud Nõukogude Liidus juba 35 miljardi rublani. Rootsi aga, kus enim sai kiiritada Gävle, maksis 900 miljonit krooni põllumajandus- ning põhjapõdrakasvatuse sektorile kompensatsiooniks. Ja veel 30 aastat pärast katastroofi neelasid Tšernobõliga seotud programmid jätkuvalt vähemalt 5 protsenti Ukraina riigieelarvest.