Mille arvelt see kaal siis langeb, kui ma rohkem sööma hakkan? Lõunaks ei teki hundi-isu ning õhtusöökki kujuneb väiksemaks. Energia saamine toiduga on päeva peale ühtlasemalt jaotunud ning organism ei pea midagi rasvana talletama. Ei teki magama ajavat unisust ja oled üldiselt aktiivsem — jõuad ehk õhtul trennigi. Mida harvem sööd, seda suurema tõenäosusega kaal koguneb — eriti kui päev läbi mitte midagi süüa ning õhtul kõik tasa teha. Kui keha panna päevad läbi näljarežiimile meeli kunstlikult kohviga toimimas hoides, peab ta ju ellujäämisstrateegia välja mõtlema. Ainevahetuskiirus ehk energia kasutamine aeglustub, et varusid jätkuks kauem. Hilisõhtune kõva kõhutäis läheb aga kõik rasvarakkudesse tagavaraks, hommikul ei ole isu, lõuna ajal ei ole aega ja nii ta läheb.

See, kui sale keegi on, ei sõltu ainult iga päev ärasöödavast kalorihulgast ja füüsilisest aktiivsusest. Esiteks on igal kehal oma toimimise kiirus — nii öelda individuaalne geneetiline valem, rasvarakkude arv, hormonaalne foon, mis reguleerib nälga ja täiskõhutunnet jne. Tähtis ei ole mitte ainult toidu kogus, vaid ka saadavate kalorite kvaliteet. Loomulikult mängivad toidu-ja elustiilivalikutes rolli ka harjumused (mõni lihtsalt rabeleb rohkem iga liigutust tehes!) ning emotsionaalne seisund.

Kuidas suhtuda trenni tugeva ülekaalu puhul?

Tervisele tõsiseks ohuks on aga ülekaalu, väheväärtusliku toidu ning tugeva trenni kombinatsioon. Võib aimata, et selliselt sööva inimese menüüs on küllaldaselt kaloreid, aga napib toiteväärtust antioksüdantide näol. Süda ja liigesed on liigsete kilodega niigi koormatud, trenniga antakse koormust juurde, keha vajadus antioksüdantse toimega mikrotoitainete järele kasvab, et trenni käigus tekkiva oksüdatiivse stressiga toime tulla, aga igapäevased toiduvalikud neid ressursse ei taga. Iga trenn on nagu keha kaalukeelena pingule tõmbamine — kas peab veel seekord vastu või ei? Turvaline on enne toitumine korda saada, 3-4 kuud kerge liikumisega (kepikõnd, jalgratas, ujumine) rasvapõletust ja eliminatsiooni toetada, kaalu langetada ning alles siis intensiivsema trennikava järele vaadata. Miks trennist nii palju juttu? Ainevahetuse kiirendamise osas on oluline lihasmass — vähem rasva ja rohkem lihast ning organism kulutab ka puhkeolekus rohkem kaloreid (lihas vajab enda säilitamiseks rohkem energiat kui rasvkude).

Toidud ainevahetuse kiirendamiseks

Teatud toite ja söömisharjumusi saab kasutada rasvapõletuse kiirendamiseks. Kõikide toitude seedimiseks kasutab organism energiat (termogeenne efekt) saades samal ajal energiat. Valgurikka toidu söömisel kasutab organism kuni 20-30% saadavatest kaloritest aga valgu lagundamiseks ja uuesti sünteesiks. Rasva puhul on see kuni 3% ja süsivesikute puhul 5-10%.

Efekt tekib selle kaudu, et organismil on valku keerulisem omastada kui süsivesikuid või rasvu, kulutades valgu omastamise peale rohkem energiat (termogeenne efekt) intensiivsem rasvapõletus. Pikas perspektiivis ei ole süsivesikutevaene toitumisviis kindlasti soovitav. Süsivesikute nullimine menüüs toob esmalt halva hingeõhu, peatselt paha tuju ning varsti ka söömahoo. Küll on suurema kaalunumbri langetamisel kasuks kui süsivesikute tarbimist vähendada ja lahja valgu (kanafilee, kalkun, munavalged, madala rasvasusega veisefilee või hakkliha, kala) osa veidi suurendada ning lisada suures koguses köögivilju.

Igav, kuid toimiv meetod ainevahetuse kiirendamiseks:

Söö sageli, soovitavalt iga 2-2.5 tunni tagant. Söö aeglaselt, sest aju vajab täiskõhutunde ära tundmiseks vähemalt veerand tundi. Kombineeri toidukorral mitmekesise valikuga portsjon ning ära võta juurde süsivesikute-ja rasvarikkaid toite. Vali sageli toiduks madala glükeemilise koormusega toite: köögiviljaroogasid, salateid, lahjat liha. Kombineeri köögiviljatoit kaardipaki suuruse kala-või lihatükiga ning lisa vaid paar supilusikatäit pruuni riisi, tatart või muud teravilja (meeste puhul kogused muidugi suuremad!). Väldi süsivesikuterikast toidukorda ning kombineeri süsivesik alati valguga. Joo januks vett ning väldi mahlu ja karastusjooke. Magusa isu leevenda ühe datli, viigimarja, tükikese halvaa või tumeda šokolaadiga. Õhtust nälga kustuta pigem tüki kanafilee või 100g kodujuustu kui magusa-saiaga. Söö normaalse rasvasusega, mitte rasvavabu toite. Ütle ei kunstlikele magustajatele. Nii on üles ehitatud meie http://www.minutoit.ee/soomadraama-menuu

Toidud, mis toetavad kaalulangust:

1. Pähklid — kombinatsioon valgust ja rasvast ning madal glükeemiline koormus, teeb pähklitest ideaalse vahepala ning näljatunde peletaja.

2. Lehtköögiviljad — spinat, lehtkapsas, lehtpeet, lehtsalatid — klorofülli-ja antioksüdantiderikkad madala glükeemilise koormusega lehtköögiviljad on suurepäraseks toiduks nii norm-kui ülekaalu puhul. Tekitavad kaloridefitsiiti ja annavad hulgaliselt mikrotoitaineid.

3. Suhkruta piimatooted nagu maitsestamata jogurt, hapupiim ja pett toetavad tervislikku soole mikrofloorat, mis tagab parema toitainete imendamise. Lisaks võib tarvitada spetsiaalseid vadaku baasil valmistatud tervisetooteid, mis stimuleerivad nii seede-ensüüme kui on seenevastase toimega.

4. Oliiviõli — Oomega-9 rikas õli ei ole hea mitte ainult südame-veresoonkonnale, vaid ka väga tervislik täiskõhutunde tekitaja.

5. Tume šokolaad — Rahuldab täidlase maitsega ja rasvasusega nii magusa-kui rasvase isu ning teeb hea tuju.

6. Roheline tee — antioksüdantiderikas jook, milles sisalduvatel katehhiinidel on ka uuringute järgi ainevahetust kiirendav efekt. Rohelist teed juues teeb ka panuse tervele südamele ja veresoonkonnale.

7. Tšillipipar — uuringud näitavad, et inimesed, kes söövad vürtsikaid toite, söövad vähem. Kui toit on maitsekas, tekib kiiremini täiskõhutunne. Teiseks on vürtsidel soojendav efekt, mis kiirendab ainevahetust ja mille tulemusel organism kasutab rohkem energiat.

8. Kinoa — suurepärane kombinatsioon valgust ja kiudainest, mis tekitab pikaajalise täiskõhutunde.

9. Kaneel — lisa kaneeli smuutidesse ja pudrule, sest kaneel aitab alandada veresuhkrut ja kiirendada ainevahetust. Kaneelil on unikaalne võime vähendada insuliini vajadust.

10. Brokoli ja varsseller toetavad kaalulangust, sest keha vajab nende seedimiseks rohkem kaloreid kui nad ise annavad.

11. Läätsed — vähem teravilja ning rohkem ube, läätseid ja kikerherneid. Kaunviljades on rohkem valke kui teraviljades ja vähem süsivesikuid. See teeb neist hea dieettoidu, mida köögiviljadele lisada. Pikk täiskõhutunne on garanteeritud.

12. Greip ja marjad — vähe kaloreid ja suhkruid ning palju C vitamiini ja fütokemikaale. Grapefruit sobib kaalulangetuse ajal asendama kõrge glükeemilise koormusega puuvilja nagu banaan või kuivatatud puuvilju.

13. Täisterakaerahelbed — suhkruta kaerahelbepuder või müsli on kaalulangetaja hitt-toit. Madal glükeemiline koormus, palju lahustuvat kiudainet ning pika-ajaline täiskõhtunne.

14. Lahja liha ja kala, munad — eelpool seletatud efekti põhjal on valgurikas toit ka kõige suurem kaloripõletaja. Kaalulangetusefekt sünnib aga ainult siis, kui toidu süsivesikuid vähendada, tagada menüüs rohke köögivili ning tõsta liikumisaktiivsust.

Minutoit.ee on uus portaal kõigile neile, kelle tähelepanu toitumise teema veidikegi köidab. Portaali loojate, Angelika Erini ja Ülle Hõbemägi, sõnul ei pea toiduvalikutes langema äärmustesse, et saavutada olulist muutust tervises või kaaluprobleemile lahendust otsides. Välja töötatud 10 erinevat toitumisplaani pakuvad abi ülekaalu, kõrge kolesterooli, kõikuva veresuhkru jmt puhul. Alates jaanuarist jagab Minutoit.ee toitumisalast infot paari kuu jooksul Delfi lugejatega.