Maailmas, kus seksuaalpartnerit saab leida kiiremini kui pitsat koju tellida, pole uute kaaslaste leidmine kunagi olnud nii kättesaadav. Kõikidest rakendustest hoolimata otsustavad paljud inimesed aga hoopis seksist loobuda. Seda mitte isegi religioossetel põhjustel või seetõttu, et nad ei käi kuigi palju kohtingutel. Nad lihtsalt leiavad, et tsölibaat muudab nad õnnelikumaks.

Nende hulgas on inimesi, kellel pole kunagi olnud seksi vastu erilist huvi, kes teevad pausi personaalsetel põhjustel, kes taastuvad halvast suhtest ning ka neid, kes otsustavad oma suhetele lähenemist muuta.

Aasta ilma seksita

Catherine Gray, raamatu „The Unexpected Joy of Being Single“ autor loobus üheks aastaks seksist aastal 2014. „Kuueteistkümnendast kolmekümne neljanda eluaastani ei olnud ma kordagi vallaline kauem kui mõned kuud,“ sõnab ta. „Ma tundsin end puudulikuna, kui mul ei ole partnerit ja otsisin pidevalt inimeste heakskiitu. Kui leidsin end pärast kuus kuud kestnud suhte lõppu täielikust madalseisust, otsustasin kohtingutel käimisest ja seksist terveks aastaks loobuda.“

Kuigi Catherine võrdleb kohtinguäppide kustutamist narkootikumidest loobumisega, leidis ta, et tsölibaat oli tema jaoks suurim kergendus. „Selle asemel, et teha seda, mida minu partner tahab, hakkasin avastama, mis mulle isiklikult meeldib. Mul tekkis armastus jooga, fotograafia ja reisimise vastu. Ma hakkasin teisiti riietuma ega hoolinud enam sellest, et pean meeste ligi meelitamiseks alati hea välja nägema. Hakkasin end hoopis teisest valgusest nägema — selle asemel, et olla kellegi tüdruksõber või voodikaaslane.“

Aasta tsölibaadis muutis naise jaoks seda, kuidas ta edaspidi kohtingutele lähenes. Tänaseks on ta tervislikus suhtes. „Mõistsin, et minu tüüpiline suhtestiil oli justkui ärevil kiindumine ning kui sisenengi kohtingumaailma, siis pean muutma seda, kellega ja kuidas ma deidin. Kui tunnen end suhte alguses ebakindlalt, siis tean, et olen kellegagi, kes pole emotsionaalselt saadaval. Seega lõpetan suhte kohe ega sunni peale midagi, mis tegelikult ei toimi.“

Igavad kohtingud ja halb seks

Koomik Eleanor Conway ütles kunagi inimestele alati, et tema kolm pahet on alkohol, narkootikumid ja mehed. „Mul on alati olnud sõltuvuslik iseloom,“ ütleb ta. Aastal 2014 loobus ta kahest esimesest. „Minu ebatervislik suhe alkoholiga kandus aga üle hoopis Tinderisse. Heteroseksuaalsel naisel on läbi selle niivõrd lihtne kohtingutel käia ja juhuslikku seksi harrastada. See võib olla äärmiselt lõbus, kuid sa pead selle jaoks ka emotsionaalselt õiges kohas olema.“ Eleanori puhul tuli see suureks kasuks ka tema töös, inspireerides tema komöödiaetendust „You May Recognise Me from Tinder.“

Ühel hetkel leidis ta aga, et kogu see kohtingurakenduse protsess oli lihtsalt liiga palju. „Kohtingud muutusid igavateks ja neile järgnenud seks oli halb. Mida kauem ma kaine olin, seda raskem oli juhuslikel kohtingutel käia. Mulle tundus justkui oleksin kaotanud oma supervõime.“

2018.aastal proovis ta kümneks kuuks tsölibaati. „Üllataval kombel oli see äärmiselt suur kergendus. Ühel hetkel ei näinud ma mehi enam seksi objektidena ja iga naist oma konkurendina.“ Selle tulemusena leidis Conway, et tema platoonilised suhted nii naiste kui meestega paranesid ning ta suutis oma karjäärile keskenduda. Ta on ka praegu seksuaalsele suhtele avatud, kuid teab, et see juhtub ainult siis kui tal on inimesega tõeline side.

Tsölibaat aina populaarsem

Iseendale peale pandud tsölibaat tundub naiste seas enam levinud kui meeste. Samas võivad ainult juhuslikud vahekorrad ka neile hävituslikult mõjuda. Tom loobus seksist 18 kuud tagasi, pärast vägivaldse kaaslasega suhte lõppu ja Anonüümsete Alkohoolikutega liitumist. „Olin alkoholi tarbides alati väga flirtiv,“ sõnab ta. „Valisin tsölibaadi, et see aitaks mul taastuda.“ Peagi mõistis Tom, et üheöösuhted olid tema viis üksindust peita. Seksivaba elu on andnud talle võimaluse neid emotsioone analüüsida ning parandada teisi suhteid oma elus.

„Ma käin palju mägirattaga sõitmas, aitan Anonüümsetes Alkohoolikutes teistel sõltlastel taastuda ja veedan aega sõpradega. Mul on palju rohkem aega oma pere jaoks ja see on need sidemed tugevamaks muutnud.“ Kuigi ta tunnistab, et tunneb vahel seksist puudust, on ta kindel, et see pole väärt oma värske õnne rikkumist. „Astun kellegagi uuesti vahekorda alles siis kui olen kindel, et see suhe on minu jaoks õige. Hiljuti deitisin kellagagi mitu kuud, aga me ei läinud kunagi voodisse. Mul on hea meel, et mõistsime, et see pole õige enne kui seksiga asju keerulisemaks ajama hakkasime.“

Aga tsölibaat kui elustiil?

Paljud inimesed leiavad, et lühike tsölibaadi periood on piisav, kuid on ka neid, kelle jaoks see saab kindlaks eluviisiks. Shirley Yanez loobus seksist aastal 2005, pärast seda kui tõsise terviseprobleemi tõttu eemaldati tal emakas. Lisaks sellele olid tal ka rahalised raskused, mis kõik koos pani ta sügavalt endasse vaatama ning viis karjäärimuutuseni. „Pärast operatsiooni ei olnud mul lubatud terve aasta vahekorda astuda. See aga pani mind mõtlema, et ma tahaksingi oma energia hoopis millelegi muule suunata,“ sõnab ta. „Parim osa tsölibaadist on see, et puuduvad igasugused tähelepanu kõrvaletõmbajad. Ma saan sajaprotsendiliselt keskenduda oma kirele, oma eesmärgile ja oma tööle.“ Viimased 15 aastat on naine üles ehitanud oma ettevõtet ning pakub ka kodututele ja noortele inimestele nõustamist. „Õpetan noortele, missugust positiivset mõju tsölibaat vaimsele tervisele avaldab. Muidugi ei ütle ma neile kunagi, mida nad tegema peaksid, aga räägin neile sellest, kui oluline on teha otsuseid ise ning mitte olla mõjutatud meediast või sõpradest.“

Yanez usub, et ka noorte inimeste seas on tsölibaat üha populaarsemaks saamas. Seda eriti tüdrukute puhul. „Ma arvan, et noored naised tunnevad end üha enam enesekindlamana ning murravad seksuaalseid rolle, millesse neid minevikus surutud on. Enesekindlus on kindlasti kasvamas ning nad tunnevad, et saavad üha enam oma häält kasutada. Nad võitlevad oma õiguste eest nii koolis, tööl kui ka kohtingumaailmas.“ Yanez ei ole võimaliku seksuaalse suhte ees tulevikus ust täielikult sulgenud, kuid see pole tema jaoks prioriteediks. „Kuigi ma ei otsi aktiivselt suhet või seksi, siis tundub, et oma elustiili tõttu leian üha rohkem mehi, kes on minust huvitatud. See tundub neile kui väljakutse.“ Naine usub, et tal on enda arvates väga vedanud, et ta tunneb end oma otsuse osas mugavalt.

Seksist loobumine = kergendus

Kui vallalised valivad tsölibaadi, tundub nagu nad jääksid millestki ilma, kuid see tunne on veelgi tugevam paaride puhul. „Ühiskonnas on erakordselt suur surve olla seksuaalselt aktiivne ja pidevalt head seksi nautida, kuid mitte kõigil inimestel ei ole positiivsed kogemused ega saa sellest kuigi palju,“ märgib Ammanda Major suhetele spetsialiseerunud heategevusorganisatsioonist Relate. „Seksi osas levib palju arvamusi ja inimesed kipuvad kiirelt kohut mõistma.“

Amy ja tema partner Harry on koos olnud seitse aastat ning pole selle aja jooksul vahekorras olnud enam kui viimased kuus. „See polnud kunagi kuigi suur osa meie suhtest. Kui olime mõned kuud koos olnud, muutus tema töö stressirohkeks ja ta ei tahtnud seda enam,“ sõnab Amy. „See oli minu jaoks kergendus, sest ma ei olnud kunagi seksi nautinud.“ Sellest ajast alates ongi paar olnud oma suhtes tsölibaadis. „Me oleme loomulikult lähedased ning ta kallistab ja suudleb mind alati.“ Paar naudib enda sõnul teineteise seltskonda ning peavad end hingesugulasteks. „Me oleme sellest palju rääkinud ning oleme jõudnud arusaamani, et see otsus on meie elu märkimisväärselt parandanud. Seks lihtsalt ei ole kõigi inimeste jaoks oluline.“

Amy meenutab, et kui ta oli noorem, muretses ta ühiskonna ootuste pärast ja tundis survet kindlatesse „raamidesse mahtuda.“ „Tavaliselt astusin ma suhtes varakult vahekorda, kuna tundsin, et kui ma tahan olla romantilises suhtes, siis lihtsalt pean seda tegema,“ sõnab ta. Ta varjas oma tõelist arvamust seksi osas aastaid, kuna kartis, et inimesed hakkaksid teda tõrjuma.

Majori sõnul võib seksivaba partnerlus ideaalselt toimida, kui mõlemad partnerid selles osas täielikult ühel meelel on. „Enamik inimesi tahab olla oma partneri poolt armastatud ja hoolitsetud ning selle näitamiseks on olemas palju erinevaid viise, mitte ainult seks.“

Mis aga puudutab vallalisi, kes on valinud tsölibaadi, siis Majori sõnul võib küll juhuseks olla lõbus mõne inimese jaoks, aga mitte kõigi. „Vahel võib juba teatud periood tsölibaati anda võimaluse oma elus justkui sammuke eemale astuda ja hinnata, mida sa tõeliselt tahad.“

Allikas: The Guardian