Lugeja: kui palgad avalikustada, tekib jälle järgmine suur probleem

 (63)
Lugeja: kui palgad avalikustada, tekib jälle järgmine suur probleem
Pilt on illustreerivPanthermedia, Scanpix

Eile avaldasime lugejakirja, mis arutles teemal, miks räägime kogu aeg palgalõhest, aga mitte palkadest — nii ei saa ju teada, keda see 27% täpselt puudutab. Üks loo kommenteerija tõi välja probleemid, mis võivad tekkida, kui palgad on avalikud, nagu on näiteks Soomes.

Lugeja E kommentaar:

Palgad on Soomes avalikud, pole mingit susserdamist… Aga tööandjal on palju väiksem võimalus eriti häid töötajaid paremini tasustada. Kadedus on väga suur. Inimesed lihtsalt ei ole võrdsed oma võimetes, mõni teeb kordades rohkem, kui teised. Ajaliselt läheb sama palju aega, aga tulemused on kardinaalselt erinevad. Isegi suhteliselt lihtsate tööde puhul. Soomes ongi siis välja töötatud nn normid, mis vaja teha. Võimekam teeb normi täis… ja rohkem pole tal mõtet liigutada, palka tal tõsta ei saa, sest muu kollektiiv läheb siis kadedusest lõhki. Olen isegi Soomes töötanud. Poole päevaga tegin vajaliku päevanormi täis ja siis läksin talvel suusatama, suvel kalale või niisama olesklema. Kuigi oleks hea meelega tööd teinud ja lisa teeninud… aga polnud kahjuks mõeldav. Õnneks tööandja oli vähemalt nii mõistlik, et ei nõudnud minult lihtsalt töökohas niisama passimist.

Naisteka lugejad, kui teie seas on neid, kes mõnes välisriigis töötavad, oleks väga huvitav teada, kuidas on seal lood palgalõhega, palkadega ja nende avalikkusega. Kirjutage meile!