Lood kurjadest võõrasemadest on tõesed, sest mina lihtsalt ei usu, et naine suudab hoolida ühestki võõrast lapsest nii palju kui iseenda pisikesest järeltulijast (kui jätta välja emad, kes lapsed lapsendavad, sest sel puhul ma usun, et sama sügav armastus saab tekkida küll). Tegelikult olen seda isegi kõrvalt näinud, kui gümnaasiumi aastatel sündis mu isale ja ta uuele naisele ühine laps ning selle lapsega käitus mu “kuri võõrasema” hoopis teistmoodi, kui minu ja mu vennaga.
Ükski ema oma lastega nii ei käitu
Minu tee selleni, et ma üldse suudaksin nendele tunnetele mõelda, sai alguse emadepäevast, mil mulle paratamatult meenub igal aastal lapsepõlvest üks kentsakas olukord. Mäletan, et kord läksime emadepäeval isaga vaidlema teemal, kas me peaksime vennaga tema uuele naisele "head emadepäeva" soovima või mitte. Isa oli arvamusel, et kuna ta uus naine on meie pere liige olnud sellest ajast saati, kui me esimesse klassi läksime, siis on ta “ema” staatuse juba auga välja teeninud, aga kuna meil endil oli ka ema olemas, siis meie uskusime, et emadepäev on ikka “päris” emadele. Sellel arvamusel olen ma tänase päevani. Aga mingil veidral põhjusel mõtlen tänase päevani, et kas ma peaksin ka isa naisele helistama? Vastus on selge: ei peaks, sest ükski ema ei käitu oma lastega nii nagu see naine käitus minu ja mu vennaga. Viisil, kuidas ta käitus meiega, kui elasime veel temaga ühe katuse all ja veel rohkem viisil, kuidas ta käitus meiega, kui meid ühendav lüli, minu isa, oli juba siit ilmast lahkunud.
Tüli ja pisarad
Täiskasvanueas mu silmad justkui avanesid ja suurel määral aitas mu vend neil avaneda. Tema oli kõigest aastake vanem, aga oma mehe aruga suutis ta näha asju realistlikumalt, kui mina oma emotsionaalsuses. Ta meenutas mulle, miks meil tänase päevani tekib tugev ärevustunne just pühapäevadel ja ka seda, kuidas päevad läbi kodus diivanil vedelev võõrasema ootas meid uksel mopp käes, kui me pärast kaheksat tundi koolipingi nühkimist rampväsinuna koju saabusime — “Minge ja koristage nüüd oma toad ära!” Tema jaoks polnud vahet, kas pidime veel õppima või mitte. Tema oli terve päeva diivanil istunud ja mõelnud, et nüüd, kui need lapsed koju tulevad, siis peavad nad tegema seda, mida mina tahan. Vahel oli selleks mopp või tolmuimeja, vahel reha või muruniiduk. Ja, hoidku jumal, kui me oleks julgenud midagi vastu öelda — ta oleks isa meie vastu üles utsitanud ning tagajärjeks oleks olnud tüli ja pisarad.