Viimasel ajal ning just inglise keelt kõnelevas keskkonnas on üha sagedasem, et juht satub viharavile. Paremal juhul saab juht viharavi vajalikkusest ise aru, kehvem on variant, kui inimene iseenda katkiolekust aru ei saa. Kuna elame reaktiivses ühiskonnas, on ka meie käitumine tihtilugu samasugune, kajastudes ilmekalt näiteks liikluses, kõikvõimalikel avalikel debattidel, töökeskkonnas jne.

Virtuaalse organisatsiooni Executive Lab eestvedaja Tõnis Arro sõnul puudub Eestis ülevaade, kui palju ja millist ravi kohalikud juhid oma negatiivsete emotsioonidega toimetulekul kasutavad. Avalikult sellest ei räägita, kuid vaikimisi võib eeldada, et probleemid nii siin kui ka näiteks USA-s on sarnased.

“Vihaga seotud üldine reegel on, et alates teatud tugevusest pole seda võimalik enam juhtida. Kui silme ees lööb mustaks, pole kasu soovitusest lugeda kümneni või hingata sügavalt. Need nipid on omal kohal vihahoo varasemates etappides,” rääkis Arro.

Füüsiline tegevus aitab emotsioone lahjendada

  • Kui tunnete, et võite kohe-kohe plahvatada, tuleks kiiresti kontorist välja minna, näiteks kiirele jalutuskäigule või võimaluse korral jooksma. Viha lahtub koos füüsilise väsimusega.
  • Istu toolile, sulge silmad, pane käed kõrvale vabalt rippu ning tee kümme sügavat sisse-väljahingamist. Iga sissehingamise järel hoia paar-kolm sekundit hinge kinni ja väljahingamise ajal lõdvestu teadlikult.

Loe lisaks: sekretar.ee.