Täna kodus väikese ilmakodaniku seltsi nautiv Anne-Liis oli juba varem kindel, et plaanib lapsesaamise ja karjääriarendamise ühildada, samas jätkates ka töö tegemist. Kuigi tal endal sõprusringkonnas sarnaseid kogemusi veel pole olnud, siis tuli Elisas tootehaldurina töötava Anne-Liisi sõnul otsus enda sõnul talle lihtsalt, aga siiski läbimõeldult. Eeskuju andis talle ta oma osakonna juht.

Eeskuju oma juhilt

„See mõte oli mul juba väga ammu paigas. Sain julgustust enda osakonna juhilt, kes on ise lapsevanem ning mulle eeskujuks. Ta näitab, et kui tahta, siis saab. Seega tuli otsus kergelt, aga kaalutletult. Elukaaslasele ütlesin, et koos saime hakkama, koos ka vastutame ning jagame koduse aja ära,“ selgitab Anne-Liis. Ta lisab, et pole loomult käed rüpes istuja tüüpi ja seetõttu oli ka loogiline, et elukorraldus sellise suuna võttis. „Olen alati tööd teinud ja see on minu elu üks olulisemaid osi, milleta end ette ei kujutaks. Janunen uute teadmiste järele ja olen alati rõhku pannud enda arendamisele, seega koju jäämine ja tööst eemal olemine ei tulnud minu puhul kõne alla,“ räägib ta.

Kodutöö tuleb enne ära teha

Nii julgustabki Anne-Liis ka teisi, kel süda ihkaks lapsekasvatamise ja tööelu paindlikumat kombineerimist, läbi rääkima nii lähedaste kui ka tööandjaga. Ja ennekõike peaks enda jaoks kõik võimalused selgeks tegema. „Kui selgus, et ootan last, siis rääkisin oma otsesele juhile, et tahaksin pärast emaks saamist jätkuvalt ka tööelus osaleda. Tegin kodutöö enne ära ja selgitasin, kuidas jätkata soovin,“ ütleb Anne-Liis ja julgustab ka teisi seda tegema, kui tahtmist on.

Kõige väljakutsuvamaks oli Anne-Liisi sõnul läbi mõelda, millisena selline elukorraldus reaalselt tulevikus välja näeks, kuidas lahendada ettetulevaid olukordi. „Muidugi mõtlesin ka, kas ja kuidas päriselt lapse kõrvalt tööd teha saan. Kas võin ilma jääda olulistest lapse arenguetappidest? Tegin endale selgeks, et kellast kellani ma tööd teha ei saa, seega tuli leida ja välja pakkuda, mida saan, tahan ja oskan teha.“

Pere ja lähedased tunnustasid valikut

Anne-Liis lisab, et lähedaste ja pere roll on olnud väga tähtsal kohal. Nad toetavad ja julgustavad. „Mul on õnneks olemas lähedased ja pere, kes on olnud kogu aeg toeks ning jagasid infot, millega arvestama pean. Nad tunnustasid minu tehtud valikuid. See andis indu juurde. Enda jaoks tuleb asjad läbi mõelda, siis usuvad ka lähedased, et saad hakkama.“

Anne-Liis arutleb, et keerulisem oleks ehk siis, kui laps kohe üldse ei annaks võimalust päeval tööd teha. „Kas siis elukaaslane on nõus, kui õhtuti teen tööd ja tema on lapsega? Oluline on selles osas pere üksmeel ja toetus. Minul vedas, laps on tubli magaja. See tegi kõik palju lihtsamaks, kui algselt arvasin ja loota julgesin. Ma ei ole millestki ilma jäänud,“ kinnitab ta. Anne-Liis lisab, et neil on peres lapsehoolduspuhkus elukaaslasega ära jagatud ning poole ajast on plaanis ka isal kodusem olla. „Nii saame mõlemad aimu, kuidas on pisikese lapsega kodune olla. See annab mõlemale kogemuse, mida see tegelikkuses tähendab.“

Naudi, mida teed

Naise sõnul tuleb sellise elukorralduse juures ennekõike oma tööd armastada ja nautida seda, mida teed. „Siin on mulle abiks tugev planeerimisoskus, milleta ma ei kujutaks ette, kuidas toime tulla kodu, lapse ja tööga. Mul peab alati olema plaan, kuna olen ka kogenud, et kõik ei lähe alati nii, nagu mina olen mõelnud. See võib jalad alt lüüa, mistõttu tuleb veelgi tugevamini plaanidest kinni hoida.“

Täna teebki Anne-Liis kogu töö ära kodukontoris, kuna tööülesanded ei nõua kontoris kohapeal viibimist. „Kuna mu tööandja soodustab paindlikke tööviise ja võimaldab kodust töötada, on seda lihtne teha.“ Ta selgitab ka, et selline koostöö saab toimida kindlate kokkulepete ja usalduse alusel. „Praegune töö on mul ettevõttes seotud hoopis masinõppe valdkonnaga ja mul on selleteemalistes projektides oma igakuised eesmärgistatud tööülesanded lahendada. Rääkisime kohe alguses masinõppe tiimi juhiga läbi, millised on ootused ning reeglid, mida ja millal teen,“ räägib Anne-Liis, lisades, et kindlasti oleks see keerulisem ametis, kus peaks füüsiliselt töökohas kohal olema.

Iga päev on emadepäev

Lõpetuseks rõhutab naine veel kord, et tema jaoks pere ja töö ei välista üksteist, vaid hoopis täiendavad. Sel aastal ise esimest korda värske lapsevanemana emadepäeva tähistanud Anne-Liisi sõnul on emade meelespidamise päev küll kalendri mõttes pidulikuma tähendusega aeg, kuid tema jaoks on tegelikult iga päev kui emadepäev. „Kui olen lapsega koos, siis see aeg, mil õpin, näen, kuulen ja kogen koos temaga. See tähendabki minu jaoks emaks olemist. Ja olen ju selles rollis iga päev,“ lausub Anne-Liis.