Eriti veel enne ühist kooselu, mitte alles siis, kui kooselu viltu hakkab kiskuma, arvan mina.
Küsimus pere rahapoliitikast tõusis minu jaoks päevakorda siis, kui mu väljavalitu tegi ettepaneku kokku kolida.
Meil on ees ühise elamispinna muretsemine, ühiseid poeskäigud ja igasugu muud väljaminekud. Lisaks nendele veel kummagi isiklikud harrastused, käimised, huvid.
Siit hakkas arenema saja küsimusega võrgustik.
Kes mida maksab ja kui suures ulatuses? Kuidas ja kas peaksime oma väljaminekuid jagama? Kas kõiki sisseoste peab tegema koos ja kui ei, kas ma pean siis kõikidest ostudest tulevikus kallimale seletusi andma hakkama? Millise (kasvõi protsentuaalse) summa ühisest rahast võime/peame nö isiklikuks rahaks jätta? Kas kõik teenitud raha on pere raha?
Kuidas oleks õiglane?
Kas suurema sissetulekuga pereliige on automaatselt otsustaja rollis ja/või millised on kohustused? ja nii edasi ja nii edasi...
Ma tean, et on erinevaid peresisesid rahajagamise mooduseid. Ja et alati ei ole "50-50" see õige vastus. Alati pole see isegi mõeldav. Ja ega peagi olema: näiteks kui teine on väikse lapsega kodus või palga suurus on erinev.
Kodune taust mängid selles kõiges ka oma rolli.
Minu vanematel on olnud nö ühine rahakott. Kunagi polnud neil eriarvamusi, kõik toimus nagu õlitatult. Kuidagi märkamatult, noogutamise või rahuliku eitamise tähe all. Otsustati ja maksti. Ühiselt.
Küsimus, kuidas nad sellisele kokkuleppele kunagi kooselu alguses jõudsid, tekitas vanemates isegi pisut imestust - milles küsimus?! Loomulikult tood sa kogu oma teenistuse koju, perele ja sealt jagub nii ühiseks kui isiklikeks väljaminekuteks. Ja arvestust ei peeta, et kummale on rohkem või vähem raha kulunud. See on ju abielu ning kõik on "ühise heaolu nimel"...
Minu sõbranna elab teisiti. Kolis siin mõned aastad tagasi mehega kokku, kuid kummalgi on senini oma "rahakott". Toidukviitungid hoitakse visalt talles ja kuu lõpus kokkuvõtted ning vaadatakse, kes kellele võlgu on. Üür makstakse pooleks, oma harrastuste ja lõbustuste eest hoolitseb kumbki pool samuti ja loomulikult ise. Isegi siis kui koos kinni või välja sööma minnakse. Kas see on õige mudel?