Viis nippi, mis aitavad pere-eelarvet koostada ja sellest ka edukalt kinni pidada


Katkised rahatähed
Foto: Hendrik Osula

Kuidas korraldada ühist majapidamist, kus pkski rahateenija end ebamugavalt ei tunne, õpetab värskes ajakirjas Naised Janar Eit, portaali Rahakool.ee looja.

Pange kirja kõik sissetulekute ja väljaminekute liigid, mis perekonnas ette tulevad ja mõelge kogemuse põhjal välja, milline võiks olla iga väljaminekuliigi eelarve. Ootamatute kulutuste jaoks tehke eraldi jaotus.

Ärge unustage eelarvesse lisada meelelahutust, reise, puhkusi, kulutusi hobidele jne, sest need ongi teie suurim motivaator kulutada muus valdkonnas vähem.

Kord nädalas kanna tšekid kulude tabelisse, vaata üle ka pangakonto liikumised (otsekorraldused ja muud sissetulekud/väljaminekud).

Kolmandal neljandal kuul õpid selgeks, milline on su pere-eelarve tegelik seis. Siis võid hakata seadma eesmärke asjade parandamiseks, nt tarbimislaenude äramaksmine kokkuhoiu arvel, mittemõistlike kulutuste vähendamine jne.

Umbes paar korda aastas on soovitatav istuda kogu perega laua taha ja vaadata üle jooksva või järgneva aasta pere-eelarve, tunda rõõmu saavutuste üle ja panna paika uued eesmärgid.

Rohkem nõuandeid oma ala spetsialistilt leiad värskest ajakirjast Naised!