Kitsid või laristajad: kui palju Eesti mehed kihlasõrmuse peale kulutavad?

 (131)
Kitsid või laristajad: kui palju Eesti mehed kihlasõrmuse peale kulutavad?
Foto: MorgueFile

Kevad on täieõiguslikult alanud ja uue pulmaeelse hooaja võib lugeda avatuks. Eestis hästi tuntud kauplused Kuldan on spetsialiseerunud sertifitseeritud briljantide ja luksusklassi ehete müümisele. Kuldani esindajad rääkisid sellest, milliseid sõrmuseid valivad mehed oma südamedaami jaoks, et kuulda saatuslikku jah-sõna.

Briljandiga kihlasõrmuse kinkimine on ilmselt kõige kaunim, liigutavam ja siiram armastusavaldus, kõige tõsisemate kavatsuste kinnitus ning üks olulisemaid peretraditsioone, mida antakse edasi põlvest põlve. Eestis muutub see traditsioon iga aastaga järjest populaarsemaks. Kõige huvitavam on asjaolu, et juveelikaupluse esindajate sõnul valivad mehed üha julgemalt soliidseid ja suuri kalliskive. See teeb naissoole kahtlemata rõõmu.

Naised on emotsionaalsed ostjad, kes näevad ehteid pigem juveelikunsti teostena. Mehed seevastu on väga praktilised ostjad, nad suhtuvad kihlasõrmuse valimisse vaata et tõsisemaltki kui auto valimisse. Juhtub harva, et mees teeb nii tähtsa otsuse kiirustades. Kõigepealt käib ta vähemalt 3–4 juveelikaupluses, tutvub sõrmusemudelitega ning peab konsultantidega nõu moe, ilu, juveelitoote praktilisuse ja kõigi selle omaduste aktuaalsuse üle. Selleks et briljantide maailma siseneda, on soovitatav kõigepealt tutvuda briljantide hindamise süsteemi alustega ja tunda nn 4C-d ehk briljantide iseloomulikke omadusi: massi karaatides, värvust, puhtust ja lihvimise kvaliteeti.

Seotud lood:

„Enne on hea südamedaamilt küsida, millist värvi kulda ta eelistab ning millise suurusega sõrmust on tal kerge ja mugav nimeta sõrmes kanda, suurus on sõrmuse puhul tõepoolest väga oluline”, rääkisid kaupluste Kuldan juveelimüügi konsultandid. Klassikalise ühe kiviga sõrmuse suurust on kerge muuta — suurendada või vähendada. Kui teie valik on aga langenud külgedel olevate briljandiridadega sõrmusele, siis ei soovita juveliirid selle suurust muuta, sest kivid võivad aja jooksul sõrmusest välja kukkuda. Kui kullast rääkida, siis nüüdisaegsete sõrmusemudelite puhul kombineeritakse valget ja kollast kulda. Sõrmused võivad olla läikivad ja matid. Paljud eksklusiivsed kaubamärgid pakuvad pulmakomplekte: kihlasõrmust ning pruudi ja peigmehe samas stiilis abielusõrmust.

Ühe suure briljandiga sõrmuse kohta öeldakse solitaire. Kõige populaarsemad on 0,3–1-karaadise briljandiga sõrmused. „Ei tasu unustada, et sellised briljandid on nii peadpööritav kingitus kui ka suurepärane investeering. 0,3-karaadised ja sellest suuremad briljandid on suurepärane valik. Põhiline on mitte unustada lugeda ja kaasa küsida niinimetatud briljandi pass ehk tunnustatud rahvusvaheliste laborite spetsiaalne sertifikaat,” ütlesid Kuldani esindajad.

On väga liigutav jälgida meest, kes valib sõrmust oma armastatud naisele. Mõni muretseb väga, kas eenduva või vastupidi, nõgusa kiviga mudel ikka meeldib talle, mõni aga sellepärast, kas sõrmuse suurus, kuju, muster ja kivi värvus on ikka sobivad. Nüansse on väga palju. Tuleb silmas pidada, et sõrmus peab vastama naise stiilile ja maitsele. Näiteks sellised maailma filmi- ja meelelahutusäri tähed nagu Brad Pitt ja George Clooney vallutasid oma kuulsad pruudid sõrmuse kivi suuruse ja eksklusiivse disainiga, mis olid välja töötatud koos tuntud juveliiridega. Aristokraadid eelistavad värvilisi vääriskive. Näiteks printsess Diana kuulus safiiriga kihlasõrmus lõi uue sõrmusetrendi. Tähtis on mitte karta läheneda valikuprotsessile loominguliselt — rohelise smaragdi imelise varjundiga sõrmus Byron või topaasiga Sky Blue võib rõhutada armastatud naise silmade värvi ilu.

Euroopas on tavaks kulutada sõrmusele ostja üks või kaks keskmist kuupalka. Ei tohi unustada, et see ehe jääb aastateks tugeva sideme ja pere talismaniks, nagu ka abielusõrmus. Sõrmus tõestab kahtlemata kinkija staatust ja tema romantilisi kavatsusi. Juveelikaupluste Kuldan esindajate sõnul kulutavad Eestis mehed briljandiga kihlasõrmusele keskmiselt 1200–1500 eurot. 1-karaadise ja sellest suurema briljandiga sõrmus maksab keskmiselt 10 000 eurot ja seda loetakse väga luksuslikuks kingituseks.