Pulmakorraldaja blogi: kus abielluda ja kuidas tähtsat päeva kaunistada?

 (7)
Pulmakorraldaja blogi: kus abielluda ja kuidas tähtsat päeva kaunistada?
Foto: Vallo Kruuser

Kui noorpaar on teinud eluliselt tähtsa otsuse, et nüüdsest on nad üks pere, kes vaatab ühes suunas, siis on vaja omavahel arutada ka seda, missugune saab olema piduliku päeva tseremoonia vorm.

Tänasel päeval on mitmeid erinevaid võimalusi oma abielu registreerimiseks ning esimesena ei pea kohe tormama Perekonnaseisuameti ukse taha, vaid võite teha valiku alljärgnevatest võimalustest: 

1. Kiriklik laulatus
2.Perekonnaseisuametis registreerimine
3. Pidulik tseremoonia peokohas
4. Notari juures sõlmitud abielu

Kui see teema on selgeks vaieldud või räägitud, siis tulebki kas tulla pulmakorraldaja vastuvõtule, kes aitab kõike õiges järjekorras teha või siis ise soovile vastavat ametit külastada. Kui alustada valest otsast, siis hiljem enam midagi muuta ei saa.

Pidulikku tseremooniat Harjumaal ja väljaspool Harjumaad teostab ka Tallinna Perekonnaseisuamet ja sellekohane link infoga on siin: http://www.tallinn.ee/Teenus-Pidulik-abielu-solmimine

Avaldusi saab esitada Perekonnaseisuametitele 3 kuud enne pulmi. Kui aga stardite kogu korraldusepoolega juba talvel ja peate üles laduma pulmapeo vundamendi — broneerima peokoha, pulmavanema, ansambli, cateringi, siis on vaja teada, kes viib läbi tseremoonia. Kui nüüd annate avaldused sisse 3 kuud enne pulmi, näiteks kui juulis on pulmad,siis avalduse peate esitama aprillis. Aprillis, kui Teil on teada pulma kellaaeg ja Te soovite tseremooniameistrit peokohta, siis enamasti on neil kõik ajad juba talvel broneeritud.

Näiteks Tallinna Perekonnaseisuametite tseremooniameistrid käivad ka väljaspool oma ruume pidulikke abieluregistreerimisi tegemas, aga kõikides maakondades see nii ei ole. Mida siis teha?
Siis saate minna ükskõik missuguse notari juurde ja endale sobiv päev ning kellaaeg välja valida, et riiklik akt notaris teostada. Ja hiljem peokohas Teile sobival päeval ja kellaajal saab iga pulmakorraldaja Teile pakkuda sõrmusetseremooniameistrit piduliku ürituse läbiviimiseks. Sellel tseremoonial pole ametlikku jõudu, aga peale noorpaari ei tea sellest keegi. Samas on pulmakorraldajatel võimalik peokohta või ükskõik kuhu looduskaunisse kohta kutsuda tseremooniameistreid, k.a. kaplaneid, kellel on õigus riiklikke abieluakte sõlmida. Ka kirikuõpetajad käivad laulatusi läbi viimas väljaspool kirikut.

Kui tseremoonia või laulatuse koht on teada, siis on tähtis välja mõelda, missugune näeb abielu pidulikul tseremoonial välja tseremooniakoht või laulatuse puhul kirik. Dekoorivõimalused on siin muidugi piiritud, aga piirid seab pulma eelarve.

Mujal maailmas, kus dekoorieelarved moodustavad pulmaeelarvest 20%, broneeritakse kirik laulatuseks kaheks päevaks. Esimene päev kulub kiriku täisdekoreerimisele ja teisel päeval on laulatus ning dekooride mahavõtmine. Eestimaal, kus dekoorieelarved jäävad 5-10% piiridesse kogu eelarvest, on ilus suvine aeg kahetsusväärselt lühike ja meie dekoratsioonid ei ole nii grandioossed ning seega kahe laulatuse vaheline aeg on alates 15 minutist kuni 30 minutini, mil eemaldatakse eelmise laulatuse dekoor ja seatakse üles uus. Kui laulatuse dekoortööd oleks spordiala, siis oleksime oma tiimiga kindlasti auhinnalisel poodiumil, sest oleme nende aastate jooksul kätte õppinud nipid, kuidas väledalt, aga hästi, dekoreerida kirikut 15 minuti jooksul. Mulje peab ju jääma, et vaeva on nähtud kordades rohkem. Väleduse põhinipp on aga põhjalikud eeltööd, mis annavad selle n-ö sportlikult kiire hea lõpptulemi.

Dekoreerimisfirmad kasutavad kaunistamisel nii elavaid sesoonseid lilli kui loomuliku välimusega kunstlilli, õhupallikaunistuselemente, paberkaunistusi, erineva värvi ja suurusega küünlaid ning kangadekoore, mis annab lausa sadu võimalusi erinevaid pidulikke meelelolusid tekitada ning pulmapäeva seeläbi eriliseks muuta ka läbi foto- või videosilma, mis jääb pikkadeks aastateks meenutama seda erilist päeva.

Loe veel

Kirikukaunistustena sobivad pühalikult pidulikku meelelolu tekitama nii lihtne ja õhuline kangadekoor altari ees kahel pool noorpaari , millele on lisatud sobivas suuruses ja värvis küünlaid kui elavlilleseaded ning dekoorielemendid pulmakülaliste kirikutoolidele.
Kirikute suured ja õhurikkad pinnad tingivad suuri töid, sest väikesed jäävad varju ja tähelepanematuks ning noorpaar on esialgu väikese eelarvega töödega rahul, aga kohapeal selgub, et efekt oleks siiski võinud olla suurem. Parem teha altari juurde kaks suurt pilkupüüdvat seadet, mis koheselt annavad piduliku meelelolu ja jätta ära palju väikeseid seadeid, mis jäävad silmale märkamatuks, aga rahakotti tekitavad ikka augu. Tänasel päeval on agentuuridel ja dekoreerimisfirmadel ning lillekauplustel ilusaid seadeid, mida saab kokkuhoiu mõttes rentida. Hea on teada, et paljudes kirikutes ei lubata turvalistel kaalutlustel altari ees kasutada elusa leegiga küünlaid ja seepärast on dekoreerimisfirmadel olemas patareidega küünlad, mis jätavad oma väreleva leegiga aga väga ehtsa küünla mulje.

NB! Kirikust tuleb kindlasti üle küsida, missuguseid dekoreerimiselemente nad lubavad!

Abielu tseremoonia pidulikult ehitud ruumis, nagu näiteks Mustpeade maja saalis, mõisasaalis, Lillepaviljonis, Tallinna Reaalkooli aulas, Hobuveskis, Talveaias, Botaanikaaia saalis,Villa Mary saalis, Viinistu kunstisaalis, Viinistu kabelis, Rakvere Linnuses või kaunis Alatskivi lossis, annab väga palju samu dekoorivõimalusi kui vabas õhus. Kõik oleneb ruumide suurusest ja külaliste arvust ja kas külalised istuvad tseremoonia ajal valgete katetega toolidel või seisavad. Siseruumide dekooris kehtib sama reegel: parem paar suurt ja korralikku dekoorielementi kui palju väikseid, mis ei tekita pidulikku õhustikku, aga rahakotile teevad paraja augu ikka sisse.

Abielutseremoonia vabas õhus — kas siis vastava peokoha looduskaunis kohas või eraldi peokohas nagu Botaanikaaias, Pirita Kloostri õue erinevatel aladel jne — on äärmiselt kaunis ettevõtmine. Kuna Eestimaa suvi on heitliku meelega, peab olema ka B-plaan, kuhu tseremoonia viia siis, kui sajab. Vabaõhutseremoonial, kus on n-ö otseühendus taevaste energiatega, on mitmeid võimalusi ja samas ka palju vabadust dekoreerimiseks.
Siin on võimalused korraldada lausa suur vabaõhuetendus, kus külalised saavad nautida kaugelt eemalt saabuvat noorpaari kauni klassikalise muusika saatel. Noorpaar võib saabuda tseremooniakohta autoga, mis sõidab aeglaselt läbi kahel pool tuld purskavate fontäänide, kaunistatud hobukaarikuga, parvega või paadiga, mida juhib kas peigmees ise või parve/paadipoiss jne… Võimalusi on lõputult ja kõik oleneb tseremooniakoha enda võimalustest.

Kasulik nipp nr 1: Kõik laulatuse/tseremoonia dekooriseaded saab vabalt ära kasutada peokohas.

Kasulik nipp nr 2: Märkige juba pulmakutsel, missugune on teie pulmalill, see tagab ühtse joone nii tseremoonial kui peokohas. Kui teie pulmalill on valge roos, siis on see läbiv teema alates tseremooniast ja pruudikimbust kuni külaliste poolt kingitavate lilledeni välja.

Ilus mälestus kaunist abielutseremoonast või laulatusest aitab hilisemas elus halli argipäeva elustada!