Tseremooniale sobivad väga hästi klassikalise muusika meistrid, kes hea meelega tulevad ilusale üritusele kaunist muusikat esitama. Nendeks võivad väga hästi olla triod ja kvartetid, kelle kontrabasside ja viiluhelinate saatel toimub pidulik tseremoonia.

Aga pulmapeol esitatav muusika on juba keerulisemate valikute temaatika ja seepärast võtsin endale täna appi teemat kommenteerima tuntud pulmavanema Sass Nixoni, kes on aastaid ise tuntud KUKU klubis resident DJ.

Milline muusikaline kooslus on pulma kõige parem?

Eestis on palju häid bände. Alates trubaduuridest ja lõpetades suurte koosseisudega.   Alati paneb asja paika rahakott. Kui on raha, siis saab pulma kutsuda vabariigi mastaabis tuntud artiste. Kuid kindlasti ei sobi kutsuda pulma raske roki bändi mängima. Saan aru, kui noorpaarile on see muusika stiil meeltmööda, kuid mida teevad vanemad pulmalised, kes ei kannata kõva muusikat ja kes on natuke teisest ajastust? Paar aastat tagasi oli mul juhus, kus Saku Mõisa oli pulma kutsutud tuntud rokkbänd. Noortele meeldis see väga. Kuid ligi 50% pulmalistest lahkus esinemise ajal saalist ja üks kuri papi tuli vihaselt minu juurde ja küsis, et kas tahate meid ära tappa?

Paku ideid, milline peab olema pulmabänd, mis tõmbaks tantsuplatsile nii noored, kui vanema generatsiooni esindajad.

Kindlasti peab olema noorpaaril võimalus esinejat varem kuulata! Igal tõsiseltvõetaval bändil on oma koduleht, kus ka muusikalised näited olemas. Iga korralik kollektiiv esineb ka avalikel üritustel — restoranides, pubides, klubides jne. Soovitan võtta ansambli, kus on võimalikult palju naturaalpille: trummid, kitarrid, puhkpillid. Selline kooslus annab pidulikkusele erilise rõhu!

Kindlasti pole hea variant, kui kutsute kahe- või ühemehebändi, kes esineb nn isemängijal, kus kõikide lugude aranžeeringud on sarnased kui kaks tilka vett… See on kõige odavam muusika tegemise viis ja asi on sellisel juhul professionaalsusest  kaugel. Viisakamad ühe -või kahemehebändid on teinud oma lugudele korralikud põhjad (fonogrammid), mille peale lauldakse ja mängitakse ka veel mõnda pilli (näiteks kitarr, saksofon, suupill jne..). 

Tõsiseltvõetav bänd mängib ka teie lemmiklugusid — korralik muusik suudab kiiresti selgeks õppida loo, mida tahate oma pulmas kuulata, loo mille saatel saate teha avatantsu jne. Kindlasti peab olema bändil ka korralik helitehnika. See aeg, kui tuldi kahe väikse kõlariga statiivi otsas, hakkab otsa saama. Jah, need kaks väikest kõlarit mängivad piisavalt kõvasti, et lärmi teha, kuid ilma bassikõlarita (subwoofer) on asi lahja — muusika ei kõla mahedalt. Bassikõlar ei tähenda alati, et tümps peab kurdistama, vaid ikka seda, et muusika kostub ka vaikselt mängituna kvaliteetselt ja pole ülevõimendamist, mis on tavaline kahe väikse kõlariga bändide juures. Hea on kõike seda bändi käest eelnevalt ka küsida. Igal KORRALIKUL ansamblil on selline tehnika olemas. Hea, kui neil on ka valgustehnika — piisab par-tüüpi prozhektoritest, mis valgustavad esinejat, samuti on imetore, kui esinejatel on seljas kostüümid! Kõige jubedam vaatepilt, mida olen pulmades näinud, on aga hülgevuntsidega ja nahkvestiga muusik  isemängija taga uimerdamas…

Panen siia kirja ka esinejaid, keda julgen alati soovitada:

Karavan — suur koosseis ja sobib alati igale peole ja igale eale!

Apelsin, Kukerpillid, Untsakad, Lehmakommionud, Plingers, The Sleepwalkers, Nukker Kukeke, Bad Orange, Lament — need on kõik suure koosseisuga bändid.

Väiksematest koosseisudest on prioriteedis alati: PS Troika, Ivetta Trio, Kammiste &Punder, XXL, Kolme Linna Band, Absolute lühis, Päris Anni.

Samuti on sooloartistid pulmades väga teretulnud: Anne Veski, Koit Toome, Uku Suviste, Birgit Õigemeel, Ivo Linna (koos Anti Kammistega) jpt.

Vabandan, kui mõni artist jäi mainimata — panin kirja need nimed, kes esimesena meelde tulid, kuna nendega on pidevalt ka esinetud.

Kui aga finantsvõimalused ei võimalda kutsuda head esinejat, siis parem võtke DJ kui odav ansambel. Odav bänd võib terve pulmapeo kihva keerata. Kindlasti on ka odavate bändide seas häid muusikuid, kuid oma praktikas pole ma veel sellist asja kohanud

Kes aga on DJ, kes sobib pulma? Millised peavad olema kriteeriumid sellisele diskorile?

Eelkõige arvan, et DJ (diskor) on persoon, kes on muusikaga kursis ja inimene, kellel on suured kogemused rahva tantsutamisel. Tean mitut pulmavanemat, kes ka DJ teenust pakuvad. Sealjuures saavad nad mõlema ülesandega ka hästi hakkama - Veigo & Virgo Kaaretid, Marko Pille. Kindlasti on selliseid toredaid tegijaid veelgi. Kui keegi väidab, et kahte asja ei saa korralikult teha, siis vaidlen vastu! Saab, sest ilma abiliseta selliseid ettevõtmisi ei tehta! Kuulun ka ise sellesse kategooriasse ja kui pakun pulma koos DJ-teenusega, on mul kindlasti ka assistent kaasas.

Aga siiski… Millised on kriteeriumid ?

Hea diskor omab originaalplaate. Või siis litsentseeritud muusikat ja ei tegele piraatlusega. See on hea tava. Nii nagu heal muusikul on firmapill, on heal DJ -l korralik fonoteek, mida ta ei pea häbenema. Kindlasti on DJ tehnikaga sina peal ja teeb tööd korraliku heli -ja valgustehnikaga.

Hea rahvatunnetus - millal on õige hetk teatud lugu mängima panna jne… Suure lisaväärtuse annab DJ-le hea miksimisoskus ja stabiilse helikvaliteedi tagamine sündmuse käigus.

DJ, kes esineb pulmas ei peaks ka mikrofoni pelgama, kuigi seda spetsiaalselt temalt nõuda ei saa. Siin väike vahemärkus: palju kordi on helistatud ja küsitud DJ teenust ja siis lisatud, et hea oleks, kui DJ ka paar mängu teeks. Verbaalne DJ on aga juba õhtujuht, seda enam kui mänge tegema peab. Siinjuures tuleb ikkagi formuleerida küsimise asetus ümber -ning küsida õhtujuhti, kes ka DJ teenust pakub. Samas on hea, kui DJ mõne laheda killu viskab - siinjuures olles ikka DJ!

Hea Dj ei häbene kunagi teile näitamast oma fonoteeki ja on alati valmis mängima pulmades ka teie poolt koostatud playlisti. Kindlasti on ka hea DJ tööl kuskil klubis (resident DJ). Saate teda seal tegutsemas näha ja otsuse tegemine on märksa kergem. Kui DJ väidab, et on teinud DJ tööd aastakümneid ja tegutseb siiamaani, siis peab teda ka kuskil avalikus klubis, pubis, baaris reaalselt ka tööd tegemas näha saama. Kui aga DJ -l pole võimalust teid kutsuda kuskile avalikule sündmusele, siis on põhjus olla ettevaatlik sellise inimese palkamisel. Olin eelmise aasta maikuus ühe sugulase pulmas, kus pulmavanem reklaamis ennast ka DJna. Ta oli kõike muud,kui DJ. Muusika tuli arvutist ja väga kahtlase kvaliteediga. Ei kasutanud see nn DJ konsooli, millega arvutis kas siis enimlevinud programme kasutada/juhtida. Lugude vahel olid pausid ja kvaliteet jättis tugevasti soovida, heli -ja valgustehnikast ma parem ei räägigi…. See oli olematu! Kaks tundmatu firma kõlarit, mille helikvaliteet ei kannatanud mingit kriitikat ja üheks muusika mängimise vahendiks oli muusikakeskus… Õige DJ sellist jama teile ei paku - kaalul on ju tema reputatsioon. Korralik DJ saab hea meelega teiega kokku, kuulab ära teie soovid, valmistab teie lemmiklugudest omale playlisti, kutsub teid ka kuulama, vaatama kuidas ta rahvast tantsutab.

Need ajad on kindlasti möödas, kui muusikakeskusega terved peod ära tehti…21.sajand nõuab uusi lahendeid ka pulmadesse!

Ise pakun oma noorpaaridele videodiskot, kasutades selleks kaasaegset heli, valgus- ja videoaparatuuri. Ja alati on kaasas tehniline assistent, sest siis sujub pulm ja pulmavanema ametikohused ei kannata vähemalgi määral.