Kõige julgematele seksiküsimustele vastab seksuaaltervise ekspert

 (17)
Kõige julgematele seksiküsimustele vastab seksuaaltervise ekspert
Scanpix

Lugejate küsimustele seksuaalkasvatusest, väärtushinnangutest ning "Kumm on seks" kampaaniast vastas seksuaaltervise ekspert Siim Värv, pikaaegse kogemusega noorte koolitaja ja internetinõustaja seksuaaltervise teemadel.

Miks mehed tahavad anaalseksi? Ja miks mehed arvavad, et meie tahame neile oraalseksi teha?

Naljatamisi võiks öelda, et mehed tahavad anaalseksi samadel põhjustel mis naisedki — see erutab neid ja on nende jaoks seksuaalselt nauditav tegevus. Kuid samas — täpselt nii, nagu iga naine ei unista anaalseksist, ei mõtle sellest ka kõik mehed. Inimesed on väga erinevad ja nende seksuaalkäitumine ning selle taga olevad mõtted ja fantaasiad on samuti ääretult erinevad. Rääkides numbritest — uuringud ütlevad, et umbes kolmandik heteroseksuaalsetest meestest ja naistest on olnud anaalses vahekorras.

Siinkohal tuleb aga tõmmata ka teatav piir fantaasiate ja reaalsuse vahele. Mitte kõik inimesed kes fantaseerivad anaalseksist ei soovi seda tegelikult reaalses elus teha. Ja veelgi — see, et üks partner fantaseerib teatavast seksuaalsest tegevusest, ei tähenda seda, et teine partner sellega nõustuma peab. Vahekorra puhul on kõige olulisem siiski partnerite vastastikune austus ja nõusolek.

Tere, Kas vastab tõele, et kui HIV negatiivne mees on HIV positiivse naisega kaitsmata vahekorras ja soodustavaid faktoreid (menstruatsioon, herpes jms) ei ole siis on nakatumise tõenäosus 1:4000 ja kui vastupidi siis 1:2000. Kui täpseid andmeid ei ole kas siis on tõenäoline, et see on õige suurusjärk?

Ütleksin, et tõenäosus HIViga nakatuda on pisut suurem (kuigi suurusjärk on enam vähem õige). Kui räägime vaginaalsest vahekorrast, siis juhul kui mees on HIV negatiivne ja naine HIV positiivne, on mehe nakatumise tõenäosus umbes 1:2000. Kui aga HIV kandjaks on mees ja naine HIV negatiivne, on nakatumise tõenäosus 1:1000. Umbes 10-20 korda suurem risk HIV ülekandeks on anaalseksi puhul. Faktoreid, mis määravad nakatumise tõenäosuse, on mitmeid — osad olete te juba ka välja toonud: immuunsüsteemi nõrgenemine kas haiguste vm põhjuste tõttu. Peale selle aga loeb ka vahekorra iseloom — kas partnerid on mõlemad vahekorraga nõus ja nende kehad selleks valmis (vägivaldse vahekorra puhul on haavandite teke tõenäolisem), kas tupp ja peenis on piisavalt libedad (vajadusel võib lisaks kasutada libesteid, anaalseksi puhul on need praktiliselt kohustuslikud) jne.

Kondoom vähendab nakatumise riski umbes 80% võrra, mistõttu on alati mõistlik uue partneri puhul ka arsti juures kontrollis käia — see vähendab riski veelgi. Täieliku kaitse annab muidugi tsölibaat, kuid maailmapraktika näitab, et selle propageerimine paradoksaalselt pigem suurendab nii suguhaigustesse haigestumist kui ka soovimate raseduste hulga tõusu.

Kas vastab tõele, et keskmine inimene seksib elus 4000-5000 korda?

Kui arstitudengitele räägitakse keskmisest inimesest, siis on see isik 170 cm pikk, kaalub 70 kilo ja on meessoost. Tegelikus elus keskmisi inimesi ei ole — me kõik oleme erinevad, kusjuures ka meie seksuaalkäitumine ja –soovid on ääretult erinevad. Mõnele piisab, kui seksida mõned korrad kuus, teine soovib vahekorras olla iga päev. Kindlasti muutub vahekordade sagedus ka vanusega. Küllap see number võib statistiliselt sellises suurusjärgus ka olla, kuid arvestada tuleb, et see on vaid statistika. Taoline keskmine ei sea kindlasti mitte normi — on täiesti ok olla vahekorras oluliselt vähem kordi elus ja ei ole keelatud olla ka rohkem.

Mu partner kestab voodis vaid mõned minutid ning pärast seda lamab seal nagu surnud vaal ning soovib, et ma talle strap-on’iga anaalseksi teeks, kuni ta oma kapinupu uuesti ära laeb. Kas selline käitumine on normaalne?

Meditsiiniliselt peetakse probleemiks olukorda, kui seemnepurse toimub kiiremini kui ühe minuti jooksul ja see tekitab muret mõlemale partnerile. Seega ei ole see defineeritud vaid vahekorra kestuse järgi (kusjuures vahekord ei pea seemnepurskega ilmtingimata lõppema), vaid väga oluline on ka partnerite rahulolu. Sõna ”normaalne” kasutamine seksuaalkäitumise puhul on väga keeruline. Nagu ma juba varem ütlesin, siis meie seksuaalkäitumine on väga varieeruv ja on keeruline öelda, et üks asi oleks normaalne ja teine mitte. Kultuuriliselt ja seadusandlikult on muidugi teatavad piirid tõmmatud — näiteks seks alaealistega on täisealistele reeglina juba ka seadusega keelatud (Eestis on vanusepiiriks 14 eluaastat) ning seda pannakse pahaks ka kultuuriliselt. Mis puudutab aga sinu partnerit, siis küllap on see midagi, mis teda erutab. Kui see aga sulle vastuvõetamatu on, siis ei pea sa seda kindlasti tegema. Seksi puhul on väga oluline partnerite vaheline võrdsus ning nende mõlema nõusolek ja soov tegeleda just konkreetse seksuaalaktiga.

Kui ma masturbeerin ja pigistan sugutijuurt sekund enne ejakulatisooni, et vältida purset, kas see toob kaasa midagi negatiivset minu organismile, viljatusele või üks kõik millele või on see sama mis purskega orgasm?

Ei, taoline käitumine ei too kaasa ohte tervisele. Kui astuda samm tagasi, siis eneserahuldamist kui sellist peetakse muide kõige ohutumaks seksualakäitumise liigiks — sellega ei kaasne ühtegi negatiivset kõrvalmõju (haigused, soovimatu rasedus). Samas on aga eneserahuldamisest abi oma keha ja selle reaktsioonide tundmaõppimisel. Sellel põhjusel on eneserahuldamine koos teatavate tehnikatega ka abivahendiks enneaegse seemnepurskega tegelemisel.

Miks mehed tahavad, et me alla neelame? Kas on üldse tervislik spermat neelata?

Tuleme jälle tagasi selle juurde, et iga inimese seksuaalsed soovid on erinevad. Leidub ka väga palju mehi, kes eelistavad, et suuseksi ajal partner ei neelaks spermat alla. Ja jällegi — kui sina seda teha ei taha, siis pelgalt selle pärast, et see partnerile meeldib, ei pea sa seda tegema. Sperma neelamine ei ole ebatervislik.

Alustasin hiljaaegu seksuaaleluga, igakord kui vahekorras olen olnud ühe ja sama inimesega on järgmine päev seal all kipitav ja tulitav valu just siis kui urineerimise lõpetan, millest see tuleneb??? kas ta võib midagi katki hõõruda või rebestada?

Naistel võib (kuid ei pruugi) esimeste vahekordade ajal puruneda tupe seines olev kitsam limaskesta volt, nn neitsinahk. See juhtub umbes pooltel naistel, mis tähenab, et kuigi traditsiooniliselt kiputakse selle alusel hindama naiste süütust, ei ole see kindlasti mitte tõene meetod. Neitsinaha purunemisel võib esineda veritsus ja valulikkus.

Umbes sama mure võib tabada ka poisse — nende puhul võib rebeneda eesnaha kida — kitsas nahariba, mille abil kinnitub eesnahk peenise allküljel peenise keha külge. See võib olla väga valus ja vererohke. Ei meeste ega naiste puhul ei ole sellisel juhul reeglina tarvilik arsti sekkumine, haav paraneb iseenesest. Kui valu püsib siiski rohkem kui nädala jooksul, on mõistlik igaks juhuks kas naistearsti või meestearsti (ka uroloogi) külastada.

Valulikkust võivad põhjustada ka erinevad seksuaalsel teel levivad haigused. Nende puhul on kindlasti vajalik kiire arsti poole pöördumine. Pöörduda võib meestearsti, naistearsti või naha- ja suguhaiguste arsti poole.

Kui tihti on normaalne olla seksuaalses suhtes? Olen üle päeva seksuaalses suhtes ja mul on üks kindel partner aga kas see on turvaline ja kas nii tihti seksuaalses suhtes on normaalne olla või mis on see minimaalne aeg, et kui vähe aega peab vahet olema seksuaalse suhete vahel.

Normaalne on see, kuidas sina ja partner tunnete, et teie jaoks hea on. Ei ole ühtegi kindlat piiri, mis ütleks, et üht- või teistviisi on õige. Osadele inimstele sobib olla vahekorras mitu korda päevas, osadele kord kuus või veel harvemini. Ja sinna vahele jääb veel palju erinevaid variante.

Mis puudutab turvalisust, siis sellel on kaks tahku — soovimatu rasedus ja suguhaigused. Mõlema vastu aitab kondoom. Raseduse vältimiseks on efektiivsemaks meetodiks hormonaalsed vahendid (pillid, plaaster, tuperõngas), selle kohta saab lähemalt küsida kas arstilt või lähimast noorte nõustamiskeskusest (www.amor.ee). Suguhaiguste vältimiseks tuleks aga peale kondoomi kasutamise mõlemal partneril ka arsti juures kontrollis käia.

Miks on vasektoomia tegemine lubatud meestel alles vanusest 35aastat ja alles siis kui on tal 3 või 4 last ette näidata? Miks ei saa vasektoomiat teha näiteks 21aastane meesterahvas, kui ta seda soovib? Kõige hullem variant on soovimatu laps, kus kujuneb välja situatsioon, kus naine sisuliselt määrib mehele jõuga lapse pähe — mees ei saa otsustada kas ta saab isaks või mitte.

Mees ei saa tõesti otsustada, kas kasutada hormonaalseid vahendeid või mitte. Küll aga saab mees otsustada, et kasutab kondoomi, mis ei anna soovimatu raseduse vastu küll nii head kaitset kui pillid, kuid on siiski abiks. Muidugi saab mees ka otsutada, et ei ole vahekorras naisega, kes sunnib teda last saama.

Vanuse ja laste hulga piir on aga seaduses kirjas seetõttu, et tegu on praktiliselt pöördumatu protsessiga. Peale nende nõuete täitmise käib vasektoomi juurde ka arstipoolne nõustamine. Kuigi sa võid 21-aastaselt mõelda, et sa lapsi ei taha, võid sa 10 aasta pärast pööraset kahetseda, et sul ei ole lapsi ja ei ole ka võimalust neid saada.

Usun, et suhtes on ääretult tähtis, et partnerid mõistaksid, austaksid ja armastaksid üksteist. Suhted, mis põhinevad vaid seksil kipuvad kiiresti lõppema. Need suhted, kus üks pool sunnib teisele peale oma tahtmise, kipuvad aga olema õnnetud. Õnneliku suhte võti peitub aga omavahelises suhtlemises ja muuhulgas ka seksuaalsusega seotud teemadel rääkimises.

Kuidas vastu panna naisele, kes vaheldumisi “pipardamisega” ja “tilliõrritamisega” ja mehe “mehisuse” tunnete peal mängimisega üritab noormeest voodisse saada ja noormeest ennast “ära vallutama” panna? Ning kui vahekorraks läheb siis ununeb kumm sootuks, eriti kui veidi purjus ollakse? Mida siis teha?

Iga „ei” ütlemise võtmeks on iseenese tundmine ja endas kindel olemine. Inimesed kes teavad mida nad väärt on, käituvad vähem riskeerivamalt ja julgevad rohkem enda tahtmiste eest seista. Kuidas selleni jõuda? See tee on igaühe puhul erinev ja antud formaat ei ole selle arutamiseks kõige parem. Kui soovid pikemat vastust, soovitan päärduda portaali www.amor.ee või isiklikult nõustaja vastuvõtule (selleks võib olla näiteks psühholoog või ka noortenõustaja lähimas Noorte Nõustamiskeskuses).

Purjus peaga võib kondoom tõesti ununeda. Univeraalset retsepti selle vastu ei ole, kuid kaasa võib aidata kondoomi alati kaasas kandmine ja iseeneses vastu võetud otsus, et kasutad seda iga vahekorra ajal. Kui aga kondoom on siiski ununenud, on võimalik raseduse vältimiseks kasutada nn SOS pille (efektiivsed kuni 3 päeva pärast vahekorda, mida varem sisse võtta, seda parem). SOS pillid on apteegis vabamüügis. Samuti tuleks umbes kuu aega pärast kaitsmata juhuvahekorda olemist külastada arsti, et kontrollida ennast suguhaiguste suhtes.

Mu naine ei taha minuga seksi juba 2 aastat pärast lapse sündi. Kas tal on teine mees või siis suguhaigus? Miks naised üldse ei taha peale lapse sündi seksi ja seda koguni aastaid pärast sünnitust?

Pärast sünnitust võib seksuaaliha tõesti väheneda. Tavaliselt see ajapikku siiski taastub. Oluline on meeles pidada, et seksuaaliha vähenemine ei tähenda automaatselt armastuse lakkamist.

Mis on konkreetsel juhul põhjus, ei ole võimalik ilma lisainfota öelda. Lisainfot saab antud juhul kõige kindlamalt naiselt — vaid tema teab, milles võivad olla põhjused. Praktika näitab, et paljud seksuaalelus ette tulevad probleemid leiavad oluliselt kiirema lahenduse kui partnerid sellest omavahel räägivad. Rääkimata jättes on kerge mõelda erinevaid põhjendusi, mis võivad, aga kindlasti ei pruugi tõele vastata. Kui omavahel rääkimine on keeruline, võib abi otsida ka (pere)nõustajalt.

Mõned päevad tagasi oli ajakirjanduses artikkel, et homodelt ei tohi doonoriverd võtta, kuna nad tegelevad anaalseksiga. Siit küsimus, et miks diskrimineeritakse saab neid homosid kes ei tegele anaalseksiga? Siit küsimus, et miks võetakse verd neilt heterotelt, kes tegelevad heteroseksuaalse anaalseksiga? Miks neid ei arvata välja doonorite hulgast? Oskate te seda seletada?

Doonorivere puhul on olukord tõesti selline. Kahjuks ei oska ma seda rahuldaval viisil seletada. Üks põhjustest võib olla ka see, et homoseksuaalseid mehi seotakse ebaõiglaselt seksuaalselt väga aktiivse käitumisega. Homoaktivistide liikumise alguses võis see kohati ka tõele vastata — silma paistsid need geid, kes käitusid väljakutsuvamalt. Samuti oli geide hulgas suguhaigustesse nakatumine laiemalt levinud. Tuleb aga tõdeda, et tänaseks päevaks on suuresti tänu HIVi laialdasele levikule olukord aga risti vastupidine — gei kogukondades toimub väga aktiivne seksuaalharidus ja seetõttu ei ole ka riskid enam endised.

Mul on selline küsimus, et kui tüdruk on just mõni kuu tagasi ravinud tupe kandidoosi ja jälle tal on sarnased tunnused, siis millega ta seda ravida saakb ja kas vajalikke vahendeid saab apteegist ilma retseptita?

Kandidoosi raviks vajalikke vahendeid on tõesti võimalik ravida apteegis käsimüügis olevate ravimitega, retsepti need ei vaja. Täpsemat infot saab küsida apteekrilt või arstilt. Soovitan vahekorra ajal kasutada ka kondoomi, et vältida nakkuse edasist ülekannet.

Tere! Suur jama — mehel peenis punne ja soolatüükaid täis, mida teha ? Arsti julge mees ei kavatse minna.

Kui peenis on punne ja soolatüükaid täis, võib tegu olla kondüloomidega ehk inimese pappilloomiviiruse (HPV) poolt tekitatud haigusega. Kasvajad on reeglina küll healoomulised, kuid need kanduvad üle ka partnerile. HPV on juhtivaid emakakaelavähi tekitajaid, mis teeb sellest siiski väga ohtliku viiruse. Kui mees arsti juurde minna ei kavatse, siis soovitan kas kasutada kondoomi või seksist hoiduda. Kondoomi kasutamine on tulemuslik vaid siis, kui kondoomiga on võimalik katta kõik tüükad. Kui see ei ole võimalik, jääb ainukeseks valikuks vaid seksist hoidumine. Lisaks sellele tuleks teil endal kindlasti arsti juures kontrollis käia.

Kui vähegi võimalik, soovitam sellisel juhul siiski ka veenda noormeest arsti juurde minema. Nakkuse levimisel on tegu väga ohtliku haigusega ka temale.

Muidugi on võimalik, et tegu ei ole kondüloomide vaid mõne muu haigusega. Kindlasti on aga vajalik arsti külastamine.

Kas 7 korda päevas onaneerida on normaalne või on seda natuke palju?

Normaalne on see niikaua, kui sa ennast ise hästi tunned. Onaneerimise puhul on ohu märke kaks — esiteks see, kui peenis muutub valulikuks ja teiseks see, kui onaneerimist kasutatakse pingete leevendamise mehhanismina. Mõlemal puhul soovitan pöörduda kas meestearsti, uroloogi või seksuoloogi poole.

Kas on mõtet suhtel kus praktiliselt seks puudub mehe huvi pärast. Kas peaks pingutama või pole mõtet, kas pikapeale võib see naise närvid päris ära rikkuda, kui ta ei tunne ennast ihaldatuna ega rahuldatuna? Inimesena hoolin mehest väga, mida teha?

Suhtel on mõtet siis, kui see mõlemale poolele midagi piisavalt pakub. Seks ei pea olema suhtes määrava tähtsusega, kuid samas ei tasu seksi osatähtsust ka alahinnata.

Esimeseks sammuks probleemi lahendamiseks on probleemist rääkimine. Kui see kahekesi tundub liiga keeruline, võib kasutada nt paarinõustaja, seksuaalnõustaja või seksuoloogi abi.

Mul on üks sõber kes on veel 42 aastaselt süütu. Kas tema tervisele võib saada tulevikus probleemiks, et ta ei lase seemet välja?

Ei, see ei ole tervisele probleemiks. Keha poolt valmistatud ja „kasutusse mitteläinud” seemnerakud hävitab keha ise.

Miks hakkavad poisid nii noorelt seksist rääkima ja sellega peale käima?

Kahjuks ei ole sa kirjutanud, mis on sinu jaoks „noorelt”. Seksuaalsed huvid tekivad teismeliseeas ja mõnede poiste puhul võivad kehas ja peas paisuvad pinged väljenduda ebasobivas käitumises. Mõnedel juhtudel võib asi olla ka selles, et need konkreetsed poisid ei oska teisiti käituda. Kindlasti ei ole aga kõik poisid ühesugused ja leidub palju ka selliseid poisse, kes seksist kogu aeg ei räägi ja sellega peale ei käi.

Kas see tagab see turvalisuse, kui korralikult kasutada kummi ja nii 10-15 min tagant panna uus?

Kondoom on ainus vahend, mis kaitseb seksuaalsel teel levivate haiguste vastu. Kaitse ei ole absoluuutne — kondoom vähendab nakatumise riski umbes 80-90% võrra — ning seetõttu on mõistlik, et mõlemad partnerid oleksid ka suguhaiguste vastu testitud.

Rasestumise vastu on efektiivseks meetodiks hormonaalsed vahendid — pillid, plaaster, tuperõngas. Noorte puhul soovitatakse kasutada topeltkaitse meetodit — nii kondoomi kui hormonaalset vahendit. See tagab parima kaitse.

Kondoomi tuleks vahetada siis, kui on toimunud seemnepurse ja tahetakse uuesti vahekorras olla ning juhul, kui anaalseksilt minnakse üle vaginaalsele seksile. Vahekorra ajal ei ole muudel juhtudel kondoomi vahetamine vajalik.

Miks 18-28 aastased tahavad endast vanemaid mehi ja miks 29-40 aastased tahavad endast nooremaid?

Alustan sellest, et tegu ei ole kindlasti reegliga — iga inimese eelistused on individuaalsed. Kui seda, miks nooremad naised ja tüdrukud pisut vanemaid partnereid eelistavad, võib olla selles, et poiste ja tüdrukute areng on erineva kiirusega. Poisid jäävad teismeliseeas nii kehalises kui psüühilises arengus tüdrukutest umbes aasta-kaks maha (jällegi, alati on erandeid), mistõttu tüdrukud eelistavad endaga nö samal tasemel olevaid partnereid.

Lugenud läbi artikli ja kõik kommentaarid, valdas mind ahastus. Mitte keegi 60-st kommenteerijast ei rääkinud armastusest, mis kaasneb seksiga. Kas see on ikka normaalne, et inimesed seksivad vaid seksi pärast. Kas siis armastusega pole sel toimingul enam mingit pistmist? Et on sugutung nagu loomadel ja siis muudkui kargame. Inimene eristubki loomadest seepärast,et ta on võimeline tundma, et tal on hing ühendatud südame ja mõistusega. Kuhu me oleme jõudnud?

Armastus on seksi juures ääretult oluline. Kindlasti räägitakse nii armastusest kui teistest seksuaalsusega seotud tunnetest palju nii kooli inimeseõpetuse tundides kui erinevate organisatsioonide poolt korraldatavatel seksuaalkasvatuslikel loengutel. Usun, et antud juhul räägitakse seksuaalsuse füüsilisest poolest enam seetõttu, et tegu on küsimustega, mida ei ole võimalik niisama lihtsalt igal hetkel küsida — tegu on nö tabuteemaga. Loodan, et minu vastustes on siiski ka tunnete poolt niipalju kui võimalik sisse toodud.

Kas mees võib peale seemnepurset edasi seksida ja saada uue seemnepurske?

Jah, see on kindlasti võimalik. Noorte meeste puhul, kellel on sageli probleeme kiiresti tekkiva seemnepurskega, soovitataksegi mõnikord oodata kuni erektsioon peale seemnepurset taastub ja siis uuesti vahekorras olla. Tihti kestab vahekord sellisel juhul kauem.

Minu 15a tütrel on tõeline “jooksuaeg”. “Hüppab” ühest suhtest teise, täna kohatud noormeest peab homme “oma poisiks” ja “püsisuhteks” Kõige pikem suhe on kestnud paar, kolm kuud. Kui üks suhe puruneb, siis järgmisel päeval hakkab lausa paaniliselt otsima uut noormeest. Ja mis seal salata, seks ei ole mitte kogu aeg turvaline, aga vähemalt ta käib arstil ja laseb end kontrollida. Minu meelest on see poiste tagaajamine ja ühest suhtest teise tormamine haiglaslik ja me oleme sellest rääkinud sadu kordi, nii omavahel kui nt ka psühholoogi ja kooli arstiga. Viimaselt kuulsime, et on olemas mingisugused (hormoon-?)tabletid, mida nt Tln Seksuaaltervise kliinikus välja kirjutatakse ja nende võtmisel pidi teismeline justkui äravahetatud olema. Kas on sellised tabletid olemas? Ja millise valemiga tütar sellisesse kohta arstile saata, kui ta ise ei pea enda käitumist imelikuks?

Tervise Arengu Instituudi poolt läbi viidud uuring näitab, et noored ise peavad püsisuhteks juba ka kuu või paari pikkust suhet. Täiskasvanute puhul võib see määratlus olla oluliselt teistsugune.

Hormoontablette, mis inimese käitumist muudaks, ei ole. Hormonaalsetest vahenditest on olemas küll rasestumisvastased tabletid (ning tuperõngas ja plaaster), mis annavad väga efektiivse kaitse soovimatu raseduse eest.

Teismeline vajab enim mõistmist ja aktsepteerimist. Seda eriti oma eakaaslaste poolt, kuid kindlasti ka oma perelt. Vanemana olete oma tütre pärast mures ja tahate talle toeks olla.

Võimalik, et suhtest suhtesse „jooksmine” on seotud tema kuuluvusvajaduse rahuldamiseks. Selles ei saa siiski kindel olla.

Vanemana saate te oma tütrega oma muret jagada, hinnangutevabalt rääkida ning pakkuda talle oma tuge siis, kui tal seda vaja on. Kindlasti tasub teda kiita selle eest, et ta käib arstil ja laseb ennast kontrollida. Oma tahte pealesurumine kipub (teismelises) tekitama trotsi ja vastureaktsiooni ning sellest tasub hoiduda. Jõudu selles!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.