18 asja, mida keegi sulle lahutusest ei räägi

 (20)
18 asja, mida keegi sulle lahutusest ei räägi
Foto: Sven Arbet, Maaleht

Me teame, et pooled abielud lahutatakse, kuid me keegi ei usu, et sama saatus ka meid tabab. Ja kui see siiski juhtub, tahaksid sa, et keegi oleks sulle varem neid asju öelnud, mis selles artiklis kirjas on.

1. Sa oled vapram kui sa arvasid
Ära kuula “sõpru” või vanemad sugulasi, kes näägutavad su kallal ja kinnitavad, et sa peaksid ikka rohkem pingutama ja veel kord proovima, sest abielu on püha ja igavene ning te ei saa oma lastele niimoodi teha! Sa suudad neile vastu seista ja oma elu paremuse poole pöörata. Oma elu muuta on keeruline ja raskeid otsuseid teha on samuti keeruline, kuid sa saad sellega hakkama. Ning lastel on iga kell parem elada koos õnneliku ja rahuloleva ühe vanemaga kui kahe vanemaga, kes pidevalt karvupidi koos on.

2. Lastele lahutusest rääkimine on raskeim asi, mida sa kunagi tegema oled pidanud
…ja sa pead neile seda korduvalt selgitama. Kuid oluline on, et teete lastele uudise teatavaks koos, rahulikult, teineteist süüdistamata ja karjumata! Kui vaja, küsige enne spetsialistilt nõu. Ole valmis selleks, et su lapsed karjuvad, nutavad, vihastavad, jooksevad minema või põrnitsevad lihtsalt vaikides. Mudilased ei saa nagunii aru, millest te räägite, mis tähendab, et sa pead sama jutuajamise teiste sõnadega veelkord ja veelkord pidama.

3. Kui uudise teatavaks teed, ütlevad paljud, et nad aimasid ammu, et see nii läheb
Sa küsid, miks nad siis sulle midagi ei öelnud ja nad vastavad, et see pole ju nende asi või nad arvasid, et see ei muuda midagi. Mõlemad võivad olla küll täiesti õiged, kuid sa võid “heasoovijatele” vabalt teada anda, et praegusel hetkel ei ole see info sulle küll kuidagi kasulik ega vajalik.

Seotud lood:

4. Sõbrad kaovad või hakkavad pooli valima
Algul te muidugi kinnitate, et jääte kindlasti sõpradeks edasi, kuid ajapikku selgub, et mõni tutvus hääbub või otsustab sõber “teisele poolele” üle minna. Kahju küll, kuid ehk ongi nii parem? Siis selgubki, kes on su tõelised sõbrad.

5. Sa purskad ootamatult nutma (üsna tihti)
Pisarad võib vallandada ükskõik milline pealtnäha süütu asi: pere, kes tänaval vastu tuleb, kolleeg, kes teatab oma kihlusest, telekaparandaja jõuab kohale lubatust kaks tundi hiljem ja üleüldsegi läheb kõik kogu aeg valesti! Ära põe ja nuta ära, saab kergem. Muidugi ei pruugi sa soovida osaleda katsikutel või pulmades, kuid mine siiski — su sõbrad vajavad ja ootavad sind. Saad ju vajadusel salaja tualetis ka nutta.

6. Sa õpid enda vastu hea olema
Lahutus toob kaasa tohutud süümekad ning tõenäoliselt süüdistad sa ühel hetkel end kõiges. Esiteks: see ei ole AINULT sinu süü! Teiseks: mida päev edasi, seda rohkem sa mõistad, et elu ilma temata on võimalik ja sa saad hakkama. Sa naudid jalutuskäike ja vaba aega koos sõpradega, teed kõike, mida hing ihaldab ja ei tunne mingeid süümepiinu kolmeks päevaks spaasse end hellitama sõites. Sa oled selle ära teeninud!

7. Graafikujärgne lastega kohtumine tundub täiesti vale
Pole oluline, kas leppisite kokku, et lapsed veedavad võrdselt aega nii sinu kui eksi juures või võtsite kasutusele traditsioonilisemas “nädalavahetus eksiga” süsteemi — sa tunned, et see kõik on absoluutselt vale. Sa ei näe oma lapsi iga päev, sa ei saa neid äratada ega neile hommikusööki valmistada ning see on kohutavalt kurb! Õnneks on inimene kohanemisvõimeline ja harjub kõigega, ka see elumuutus saab peagi rutiiniks ja igapäeva osaks.

8. Lõpuks, kunagi hiljem, lähed sa jälle kohtingule ja naudid seda
Ühel hetkel märkad sa eneselegi ootamatult, et oled küll sõpradega väljas, kuid nemad on kuhugi kadunud ja sina lobised juba pikemat aega ühe erakordselt šarmantse härrasmehega. Te flirdite, sädemed lendavad ja sina mõtled, mitu kokteili sul juba hinge all on, lööd käega ja annad talle oma telefoninumbri. Järgmise õhtu veedad peegli ees kekutades, õiget kleiti valides ja end meikides, liblikad kõhus lendamas.

9. Sa ei jää magamistuppa igaveseks üksinda
Esiteks — seks uue mehega on (peaaegu) alati KUUM! Tasub proovimist igal juhul! Ning teadmine, et sa oled üle tüki aja ise vastutav oma seksielu eest, on erakordselt erutav…

10. Sa igatsed pikalt taga igasuguseid pisiasju
Sa saad tähtsate asjadega hakkama — lastele rääkimine, välja kolimine, pulmapiltide ära pakkimine, paberitele alla kirjutamine ja mõtled, et nüüd siis ongi kõik. Ei ole. Mida päev edasi, seda rohkem avastad, kui väga sa igatsed õhtusi ühiseid telerivaatamisi, laupäevahommikusi pannkooke, laste sünnipäevapidusid ja perepuhkusi. Hinga sügavalt ja mõtle positiivselt — sa lood juba praegu uusi traditsioone ja mälestusi ning su uus elu saab olema veel põnevam ja rikkalikum kui sa lootsid.

11. Sa oled oma järgmises suhtes palju targem
Kunagi sa armud uuesti ja kui see juhtub, on sul võimalik palju asju teisiti teha. Seks ei olnud eelmises suhtes prioriteet? Nüüd on! Kaklesite tihti raha pärast? Sa leiad viisi, kuidas sellest üle olla. Lahutus ei ole ainult lõpp, see võib olla ka millegi uue algus ning kui sa suudad oma vanadest vigadest õppida, saab uus suhe olema parem.

12. Lapsed saavad aru. Ole nendega aus!
Muidugi ei pea nad teadma, et te lahutate isa (või sinu) kõrvalehüppe tõttu, kuid peate neile kinnitama, et olete mõlemad väga õnnetud ning mõnikord, kui inimesed elavad pikalt koos, ei suuda nad enam teineteisest rõõmu tunda. Kui nii juhtub, on parem eraldi kolida, kuid see ei tähenda, et te seetõttu lapsi vähem armastaks. Selgitage lastele kogu protsessi ning ärge peljake oma emotsioone nendege jagada (kuid ärge unustage, et teineteist maha teha ei tohi!). Nähes, kuidas teie oma emotsioonidega toime tulete, aitab neil oma tunnetega hakkama saada.

13. Mõnikord on väga keeruline oma suud kinni hoida
Küll tahaks karjuda ja vihastada ning eksi roppude sõnadega sõimata, kuid sa ei tohi seda teha. Mitte mingil juhul, mitte kunagi, mitte laste kuuldes. Mürgised märkused teise vanema kohta ajavad lapsed segadusse, tekitavad valu ja süümepiinu rohkem kui nad taluda suudavad.

14. Ka lapsed võivad valida pooli
Ka siis, kui suudad ise jääda viisakas ning kohelda nende isa austusega, võivad lapsed ühel hetkel sinu vastu pöörduda. Nad võivad kogemata midagi pealt kuulda, teha valesid järeldusi ja vihastada. Sel juhul paranda neid, kui nad on eksinud, tuleta neile meelde, et armastad neid ning püüa nende märatsemist mitte isiklikult võtta. Neil on samuti õigus leinata ja kurvastada.

15. Sa imestad, kuidas ja miks sa nii kaua vastu pidasid
Asju kõrvalt vaadates hakkad sa mõtlema, kuidas sa ometigi kõik need aastad seda surnud suhet talusid. Sa saad kerge šoki, kui mõistad, kui paljud pisiasjad oled sa kõrvust mööda lasknud või kergekäeliselt andestanud...Kuni sa lõpuks mõistad, et abielu lagunemine on pikaajaline protsess. Sa andestad ühe ja teise pisiasja, sa püüad edasi ja loodad, et ühel hetkel muutub kõik paremaks...kuni taipad, et lõpp ongi käes.

16. Laste kasvatamine eraldi nõuab sama palju tööd kui abielu
Te peate rääkima rohkemgi kui varem. Rahulikult, mõistlikult, teineteist kuulates ja mõistes. Te peate jõudma kokkuleppele ja olema järjekindlad, kehtestama reeglid ja neist kinni pidama. See ei ole lihtne, kuid on hädavajalik!

17. Raha on vähem kui varem
Kui sa just miljonäriga abielus ei olnud ega saanud temalt pärast lahutust kopsakat summat, avastad peagi, et pead oluliselt kokkuhoidlikumalt oma elu korraldama.

18. Elu läheb paremaks!
Lõpuks. Mitte kohe, aga varsti. Ühel hetkel märkad, et su elu on just selline, nagu sa oled alati tahtnud. Püsi selles hetkes natuke ja naudi seda, sa oled selle ära teeninud!

Allikas: iVillage.co.uk