Armastuse osas on mehed ja naised tehniliselt täpselt samad

 (22)
Armastuse ajukeemia on sõltumata soost või sättumusest kõigil sama
Armastuse ajukeemia on sõltumata soost või sättumusest kõigil samaScanpix

20. sajandi mõttetera, mille kohaselt „mehed on Marsilt, naised Veenuselt“, pole muud kui müüt, selgub värskest uurimusest, mis annab mõista, et selles osas, mis puudutab armastust, on eri sugupoolte ajud ehitatud täpselt ühtmoodi.

1992. aastal ilmunud menukas eneseabiraamat „Mehed on Marsilt, naised Veenuselt“ (ee 1996) andis mõista, et sugudevahelistes suhetes mõtlevad ja käituvad naised ja mehed väga erinevalt — nagu oleksid nad pärit eri planeetidelt.

Uus teaduslik uurimus näitab aga, et tegelikult käitume me armununa vägagi sarnaselt hoolimata sellest, kas oleme mehed või naised, hetero- või homoseksuaalsed, vahendab The Daily Telegraph.

University College Londoni teadlased Semir Zeki ja John Romaya uurisid inimeste ajude tööd armusuhte vältel. Selleks palusid nad 24 vabatahtlikul katsealusel vaadata pilte oma romantilistest partneritest, nagu ka partneritega samasooliste, ent katsealuse jaoks romantilises plaanis ebahuvitavate sõprade-sõbrannade pilte, samal ajal kui katsealuste ajusid funktsionaalse magnetvõnke-tomograafiga skaneeriti.

Katsealuste vanus ulatus 19. eluaastast 47-ni, nende suhete kestused neljast kuust 23 aastani. Pooled katsealused olid naised (kuus hetero- ja kuus homoseksuaalse sättumusega) ja pooled mehed (samuti kuus hetero- ja kuus homoseksuaalset).

Kõik katsealused kinnitasid küsitluses, et on kirglikult armunud ning partneriga sugulises läbikäimises. Romantilisse partnerisse suhtumise osas küsitleti katsealuseid nii enne kui pärast skaneerimist.

Seotud lood:

Ajakirjas PLoS One avaldatud tulemused näitasid, et eri rühmade ajutegevus oli äärmiselt sarnane ning hõlmas samade piirkondade aktiveerumist nii ajukoores kui koorealustes piirkondades, eelkõige seal, kus dopaminergiliste (ehk heaolutunnet tekitavate) neurotransmitterite aktiivsus on kõige suurem.

Taolisteks piirkondadeks olid hüpotalamus, kõhtmine katendiala (ingl ventral tegmental area), sabatuum (caudate nucleus), koorik (putamen), saar (insula), hipokampus ning eesmine vöökäär (anterior cingulate cortex).

Dopaminergiline aktiivsus on tugevalt seotud teiste neurotransmitterite — näiteks emotsionaalsete suhete ja inimestevaheliste sidemete reguleerimise seisukohalt oluliste oksütotsiini ja serotoniini — aktiivsusega.

Uurimus näitas ka, et armastus võib olla pime; nimelt lülitusid armastatu pildi vaatamisel armastajate ajukoores välja ulatuslikud piirkonnad, nende hulgas sellised, millel arvatakse olevat määrav roll hinnangute andmise protsessis.

Prof Zeki ütles: „Kirglik romantiline armastus, mille reeglina käivitab visuaalne sisendsignaal, on seisundina kõikehõlmav ja meeltesegaduslik.

Varasemad uurimused on demonstreerinud, et armutunde suhtelisest keerukusest hoolimata piirdub armastatu näo vaatlemisel ilmnevate ajutegevuse mustrite leviala üksikute, ehkki omavahel väga tihedalt ühendatud ajupiirkondadega.“

Prof Zeki osutas, et uurimust ajendas tutvumine maailma armastuskirjanduse varasalvega Platonist Shakespeare’i, Dante, Rumi, Verlaine’i ja teisteni, kus hoolimata kontekstist ning suhete eri- või samasoolisusest väljendatakse väga sarnaseid emotsioone — mitmesus, mis väljendus ka uurimuse tulemustes.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.