Armukadedus on justkui võlupudelist välja lastud džinn, kes poeb hinge, kriibib, haavab ja veristab, mõnikord isegi tapab

 (2)
Armukadedus on justkui võlupudelist välja lastud džinn, kes poeb hinge, kriibib, haavab ja veristab, mõnikord isegi tapab
Foto: Shutterstock

KODUTOHTER: Haiglane armukadedus on tunne, mis suudab end ise toita ja nii mõnigi kord ei ole sellel midagi tegemist tegelikkusega.

Väike armukadedustunne on täiesti normaalne nähtus, kuid probleemid tekivad siis, kui see muutub liiga tugevaks. Armukadedust peetakse emotsionaalselt üheks tugevamaks ja samas ka hävitavamaks tundeks. Haiglaslikult armukade inimene proovib ülestunnistuse petmise (ka toimumata petmise) kohta teise käest välja kiskuda vahendeid valimata. Ühe osapoole selline käitumine lõpetab vaat et ka kõige parema kooselu. Ükski terve inimene ei suuda taluda pidevat (ja asjatut) kahtlustamist ega enda järel nuhkimist.

Haiglane armukadedus laastab lõpuks mõlema osapoole vaimse tervise. Armukadedus on justkui võlupudelist välja lastud džinn, kes poeb hinge, kriibib, haavab ja veristab ning mõnikord isegi tapab. Kui õnnestubki teda pudelisse tagasi toppida — ja see pole sugugi kerge töö –, ei ole kork enam nii tihe, et teda seal kogu aeg kinni pidada.

Põhjuseid võib olla mitu

Sellest, miks mõni inimene on kohutavalt armukade, on sageli raske aru saada.

  • Alateadlik hirm. Mõnel võib olla tugev omandiinstinkt: ta arvab, et teine inimene kuulub temale, ja kardab, et keegi võib tulla ja ta omandist ilma jätta.
  • Kahtlustamine. Kui kooselu on jõudnud järku, kus suhted on jahenenud, võivad elukaaslased teineteisest eemalduda: neil pole enam ei ühiseid huvisid ega rahuldavat seksuaalelu. Armukadetseja võib aga eemaldumise põhjust otsima hakata truudusetusest. Kui voodielu ei ole enam regulaarne ja üks osapool ei tunne armurõõmude vastu enam eriti huvi, võib teine hakata kahtlustama, et kaasal on keegi teine.
Seotud lood:


Tuleks tähele panna, et armukadedus on tunne, mis suudab end ise toita, ja nii mõnigi kord ei ole sellel midagi pistmist tegelikkusega.

Loe edasi Kodutohtri märtsikuu numbrist või portaalist kodus.ee

Kodutohtri märtsikuu teemad
* Kui ohutud on e-ained?
* Punktmassaaž: 15 unepunkti sinu kehal
* Armukadedus: rohesilmne koletis pudelisse tagasi
* Parimad treeningud eakatele
* Seljata viirushaigused!
* Haigetele liigestele taastusravi
* Mis on isiksusehäire?
* Bakterite imeline maailm sinu kehas
* Kuiva naha esmaabi
* Mis aitab? Veenilaiendid, küüneseen, konnasilmad