D — DISTANTS. Distants sinu ja partneri vahel, distantsi tekitamine sinu ja sinu laste vahele, distantsi tekitamine sinu ja tema laste vahele. Sind vajatakse kodus, et “koristada”, “võileibu teha”, “teda kuulata”, “seksi anda”. Sinust saab taskus kantav naine, kes tõmmatakse välja korteriseinte vahel, aga mitte avalikkuse ees. Sinust ei räägita teiste ees kas mitte kunagi või siis vähemasti mitte nii, et sa tunneksid end kuidagigi tunnustatult. Kui sa selles end ära ei tunne, siis siit sulle veel märke, mille järgi distantsi “arvutada“ — 1. sul pole tegelikult temaga mitte millestki rääkida, vähemasti mitte millestki olulisest; 2. ta tahab olla “üksi” või käia väljas üksi; 3. küsi endalt, mitu korda te üleüldse kahekesti koos väljas olete käinud või päriselt kahekesi olnud JA ilma et sa tunneks, et keegi või miski on seal veel…

E — EMOTSIONAALNE VÄGIVALD. Ükskõik milline jauramine teemal “milline sina oled” ja “kui vägev tema on”. Kui püsid sellises suhtes kaua, saad kuulda kõike. “Kas sa võiks kanda seda kleiti, värvida oma pea hoopis selliseks, teha sedamoodi süüa, mitte panna või panna asju sinna ja tänna ja üleüldse elada oma elu tema kõrval võimalikult märkamatult”. Kuni selleni välja, et kui oled jätnud ühel hommikul nõud pesemata, siis “sulle vist ei meeldi väga koristada” ja "pean omale vist teise naise vaatama" …

Ta ei pööra sinule mingitki tähelepanu, küsides vaid, kuidas ta ise välja minnes igakord välja näeb… Mis on eriti haige, kui arvestada, et sina oled ju naine ja tema mees. Väljas olles suhtleb rohkem teistega kui sinuga. Seksides hoolitseb ainult selle eest, et tema jõuaks, seks on selgelt ühepoolne.
Ühel päeval ta aktsepteerib su arvamust viisakalt - "sul on jumalast õigus!" või "ma saan aru, mida sa mõtled", aga järgmisel tõstab teema uuesti üles ning asub seda ründama ja korralikult. Sa nõustud. Lõpuks kõigega, sest tahad rahu või ei viitsi enam kuulata, sest jutt läheb aina jopakamaks, ta ei jäta enne, kui "õiglus maa peal" on taastatud tema jaoks. Nii on kõik hästi, vähemasti pealtnäha, kuniks ühel päeval on sul sügavalt ükskõik ja teedki kõik, et rahu oleks majas. Sa hakkad muutuma. Vaikseks, nõustuvaks, kõigega nõus olevaks, kuniks kaod ja tegelikult läheb su elu aina hullemaks, sest vastas pole tavaline inimene, vaid pesueht emotsionaalne vägivaldur, egomaniakk, mis iganes diagnoosiga. Igatahes pole seal midagi turvalist, tavalist ega ka ajutist. Su vastas on püsiv ahistamine ja õiendamine.

A — ARUTUD VIHAHOOD, MEELEOLUMUUTUSED. Sarnane eelmisega. Õhtul on kõik ok, hommikul oleks nagu Mehhiko telenovelasse sattunud. Lambist korjatakse üles mingi “teema”, räägitakse “kuidas elu on”, enamasti võtmes, mismoodi teised on kõik süüdi, enamasti naised. Rääkimata sinust, kessa nagunii igalpool ja eriti tema õnne ees seisad. Ja absoluutselt mainimata jätmata seda, missa kõik tegemata oled jätnud, sest tema paha tuju on nagunii seetõttu ju ainult sinu süü. Alguses mõtled, et wtf, pärast mõtled, et “äkki ma siis ise tegin midagi…”. Haige. Kui julged vastu lajatada, siis kordub ring järgmisel hommikul või talle sobival korral uuesti. Või kui ta otsustab vabandada, siis ära jumala eest arva, et midagi muutub. Sa võtsid ju vabanduse vastu! Tema on puhas. Sina ela edasi, ise vaata, kuidas. Mõnda aega ehk arvestatakse su arvamusega. Aga uus päev tuleb vääramatu jõuga ja võimalusterohkena ses mõttes, kuidas kogu naissoo vastu sõda orgunnida.

T — TÕSISEMAD ÄHVARDUSED. “Ma löön sind, kui sa ei …”, “Sa tead, et ma lähen lõpuni välja, kui sa ….”, “Peaks sinuga lepingu sõlmima, et sa ei …”. Sa pole midagi isegi öelda jõudnud, kui sulle laotakse ette piisav õigustus oma käitumisele, sest “ma pean end ju ometi igasuguste eest kaitsma”. Arusaamatuks jääb, kes need igasugused on. Kuid selles võid kindel olla, et üks neist oled sina. Sa ei taha oodata seda korda, kui ta päriselt oma meelest viimase piirini on “sinu pärast” viidud. Aga võib oodata, enamasti oodataksegi. Kuulnud oled ju, kuidas ta eelmistega käitunud on.

H — HAIGEKS JÄÄMINE. Sa hakkadki aina tihedamini haigeks jääma, sest keha ütleb emotsionaalse surve all üles. Haigeks võid jääda ka sellest, et ta toob koju mujalt saadud haiguse, ise iga kord jauramata jätmata, et “mida sa käid siis nii õhukeselt riides” või “kussa külmetasid?”, kui on üldiselt teada, et põiepõletikku ei saada külmetamisest või et pH tase saab muutuda ka sellest, kui sinuga on korraga nii oma mees kui ka ülekantud mõttes see naine, kellega ta enne oli. Sa tead ja käid riided seljas. Ammu on möödas aeg, kui “külmun või surnuks, aga peaasi, et oleks moodne”… Rääkimata sellest, et sul oleks kedagi teist. Aga kogu selle suhtepasa läbifiltreerija oled tavaliselt sina — naine…

Mis sõna sa ülevalt alla said?

Pane tähele, et surmaring ei ole ring, vaid spinn, pesuehtne trumlis tiirlemine. Kui oled sinna kauaks tiirlema jäänud, siis A) saadki füüsiliselt kolki, või B) kukud emotsionaalse pinge all kokku ja haiglasse või kui õnne on, siis C) — pääsed välja. D) — jääd kinni. Kui tuled lõpuks ära, nagu mina (pärast mitmeid kordi tagasiminemist siiski), siis elad distantsilt selle uuesti üle, päev päeva järel meenuvad sulle kõik need haiged olukorrad tasapisi ja jupikaupa. Emotsionaalse vägivalla ulatus saabki ilmselt selgeks alles distantsilt. Ja see on õudne. Turvaliselt teisele poole jõudmiseks on hea aga kasutada proffide abi (ei, mitte šamaanide ega muude posijate abi, kel pole sügavust ega mõistmist, vaid nende, kes on õppinud ja teavad — vali hoolega!)

Otsi abi — see on olemas. Helista naiste tugikeskusesse, seal kuulatakse ja osatakse ka päriselt anda nõu, kuidas surmaringist pääseda. Sind lammutati selle aja jooksul korralikult ning sa ei näe seda kohe, aga sa oled katki murtud. Mis aga peaasi, sa pole süüdi oma olukorras, ja kui tahad välja, siis tea, et sa pole üksi. Ei ole nii, et sina “näägutad” ja su vastas on kohe õigustus kõigeks — igaüks valib oma reaktsioonid ikka ise. Isiksusehäire ega ka tõsisem diagnoos ei ole vabandus temaga jäämiseks või põhjus su oma elu hävitamiseks. Kusjuures, ma ei näägutanud kordagi…

Sõna "death" idee pole minu, vaid kuulub Marlena Stellile, tema lugu kuula siit: https://bit.ly/2Lz8ldp.