Kas masturbeerimine/onaneerimine on tervisele kahjulik?

 (25)
Kas masturbeerimine/onaneerimine on tervisele kahjulik?
Foto: Scanpix/Panther Media

Küsimus: Kas masturbeerimine/onaneerimine on tervisele kahjulik? Võib seda teha? On see normaalne? Kui tihti? Kui pole normaalne, siis miks? Ma rahuldan ennast peaaegu iga päev, kas see on normaalne, sest kellegi poole pöörduda ma ei julge. Kas eneserahuldamine kuni sperma purskeni on kuidagi vaimselt kahjulik?

Vastus:
Need teemad on peavalu valmistamas paljudele poistele - ja ka tüdrukutele. Seda teemat tihti kodus vanemad noortele lahti ei räägi ja ka koolis inimeseõpetuse tundides ei pruugi õpetajad alati väga jutukad olla.
1. Oleks selline küsimus, et kas masturbeerimine/onaneerimine on tervisele kahjulik? - Kui vaadata meditsiiniajalugu ja üldse ajalugu, siis on tõesti igasuguseid teooriaid ja väärarusaamu. Isegi veel 1950-tel aastatel aastatel arvati, et eneserahuldamine võib olla kahjulik ja selle eest manitseti. Tänapäeval ei ole aga andmeid, et eneserahuldamine kahjulik oleks. Vastupidi, kui noor (või vana) ennast ja oma keha tundma õpib ning seejuures ei tekita soovimatu raseduse ja/või sugulisel teel levivate haiguste ohtu, on kõik tänapäevasest vaatevinklist võetult ok.
2. Võib seda teha? - Kui Sa tunned, et seda soovid, siis jah.
3. On see normaalne? - On küll normaalne. Ilmselt on kõik inimesed ennast ja oma suguelundeid puudutanud ja erutust tajunud. Kasvõi ühe korra :)
4. Kui tihti? - Erinevate inimeste seksuaalne iha ehk libiido on erinev. Mõni rahuldab ennast sagedamini, mõni harvemini - nii nagu mõni oma partneriga rohkem, teine vähem vahekorras on. See on kõik inimestes endis kinni.
5. Kui pole normaalne, siis miks? - Nagu eelpool mainisin, ajalooliselt on arvatud, et see pole normaalne. Tänapäevased arstiteaduse ja psühholoogia-alased teadmised ei viita eneserahuldamisele kui ebanormaalsele mingil juhul. Me kõik oleme seksuaalsed ja eneserahuldamine on üks selle osa.
6. Ma rahuldan ennast peaaegu igapäev, kas see on normaalne, sest kellegi poole pöörduda ma ei julge. - Kui Sa oled 15 ja Sul näiteks partnerit pole, siis eneserahuldamine kord päevas võib olla küll normaalne. Samas, kui Sa teed sporti, oled matkal, reisimas - end väsitad ja privaatset ruumi omaette olemiseks ei ole, siis ilmselt on eneserahuldamise intervall hoopis teine. Kui mõtlesid küsimuse all seda, kas see on nagu sõltuvus vms, siis see oleneb. Tean lugu ühest poisist, kes pöördus meie poole küsimusega igapäevase eneserahuldamise kohta. Ta tegi seda 5 korda päevas ja oli pisut mures. Soovitasime tal Amor noorte nõustamiskeskuses sel juhul meestearsti-seksuoloogiga lähemalt rääkida. Häbeneda pole põhjust, teadmatus selle teema kohta on väga suur ja seksuoloog saab individuaalselt alati lähemalt rääkida.
7. Kas eneserahuldamine kuni sperma purskeni on kuidagi vaimselt kahjulik? - Ei, need on jälle sellised iganenud arusaamad. Eneserahuldamine kuni seemnepurskeni ei pärsi Sinu vaimset arengut ega muuda Sinu IQ skoori kuidagi.