Oluline teada: kuidas kasutada kondoomi õigesti?

 (2)
Oluline teada: kuidas kasutada kondoomi õigesti?
Foto: Scanpix/PantherMedia

Kondoom on barjäärimeetod, mis takistab seemnerakkude pääsu naise suguteedesse ja ühtlasi ka enamiku sugulisel teel levivate haiguste ülekandumist. Kuidas kasutada õigesti kondoomi, saa teada!

● Iga vahekorra ajaks tuleks võtta uus kondoom.

● Kondoom tuleb panna peenisele enne, kui peenis puudutab naise suguelundeid (kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest) ja kohe peenise jäigastumisel, sest esimesed seemnerakud eralduvad juba erektsiooni tekkides (kaitse raseduse eest).

● Alati tuleb kontrollida kondoomi säilivusaega ja seda, et pakend oleks terve.

● Pakendi avamiseks ei tohi kasutada terariistu või hambaid, pakend tuleb avada selleks ettenähtud kohast rebides.

● Kondoom tuleb asetada peenisele ja teise käega lahti rullida lõpuni peenisele nii, et allarullitav äär jääb väljapoole, see aitab kondoomi õigetpidi peale panna.

● Kondoomi otsast pöidla ja nimetissõrmega kinni hoides tuleb kondoomist õhk välja - kondoomi sisse jääv õhk võib soodustada selle rebenemist.

● Kondoomi tuleb hoida peal kogu vahekorra ajal .Aeg-ajalt tuleb kontrollida, kas kondoom on ikka kindlalt paigal, kuna see võib maha libiseda või rulluda, eriti siis, kui peenis vahepeal lõdveneb.

● Pärast seemnepurset tuleb võtta peenis tupest välja enne, kui peenis lõtvuma hakkab, hoides samal ajal sõrmedega kondoomi äärest kinni, et see peeniselt maha ei libiseks ja spermat tuppe ei satuks.

Seotud lood:

● Kasutatud kondoomi võib pakkida salvrätikusse ja panna prüginõusse (WC-potti ei tasu kondoomi visata, kuna see võib põhjustada ummistusi).

Millele tuleb veel tähelepanu pöörata kondoomi õigel kasutamisel?

● Võib juhtuda, et kondoom rebeneb või libiseb maha. Riski aitab vähendada libeaine kasutamine. Kasutada tuleb spetsiaalset vesilahustuvat libestusainet, mitte suvalist käepärast geeli või õli, kuna need võivad kondoomi kahjustada.

● Kondoom ei ole korduvkasutuseks.

● Peale anaalseksi, mis jätkub tupekaudse seksiga, tuleb kondoomi vahetada, et vältida pärasooles olevate bakterite sattumist tuppe, kuna need võivad põhjustada põletikku.

● Kui kondoom kõigest hoolimata katki läheb või peeniselt maha libiseb, saab soovimatu raseduse vältimiseks kasutada SOS-pille. Need toimivad kuni 72 tundi pärast vahekorda, kuid mida varem neid kasutada, seda kindlam on rasestumisvastane toime. SOS-pille saab apteegist ilma retseptita ja kui kasutada kondoomi rasestumisvastase vahendina, siis võiks neid alati varuks olla. SOS-pillid ei kaitse seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest! Kui kondoom „veab alt”, siis on põhjust lasta kontrollida end ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes.

● Ehkki enamik kondoome on töödeldud libeainega, võib apteekides müügil olevat libestusainet kasutada lisaks, eriti on see soovitatav anaalseksi korral.

Allikas: www.amor.ee