Teaduslikud vastused

 (4)
Teaduslikud vastused

Teadlased (Hatfield & Rapson, 1995) on jaganud armastuse kahte põhitüüpi:

Kirglik armastus, mis tähendab pidevat armsama peale mõtlemist, sooje seksuaalseid tundeid ning võimsat emotsionaalset reaktsiooni. Sõbralik armastus on usaldus ja õrnad tunded inimese vastu, kes on teile lähedane.

Üks parimaid armastuse kohta käivaid teooriaid on Robert Sternbergi Armastuse Kolmnurga teooria.
Kolmnurga kolm komponenti on:
* Kirg, tunne, mis tekib siis, kui te tunnete kellegi suhtes füüsilist külgetõmmet.
Kirg on see, mis paneb teid armuma ja mida kõige sagedamini seostatakse armastusega. See tekib kiiresti ja mõjutab tugevalt teie otsuseid.

* Lähedus tähendab seda, et te tunnete end olevat kellegagi lähedane ja seotud (see kujuneb suhtlemise ja jagamise käigus aja jooksul). Lähedus on see, mis sunnib teid jagama teineteisele emotsionaalset ja materiaalset toetust.

*Pühendumus, mis tähendab enese teisele lubamist, tugevdab armastuse tunnet ning aitab hoida armastust. Pühendumus paneb teid suhtesse tõsiselt suhtuma ning lubama, et olete partneri kõrval, kui tal peaks olema raske.

Sternberg kasutab kolmnurga teooriat ka kõige sagedamini armastuse kohta esitatud küsimustele vastamiseks:
Kas on olemas armastust esimesest pilgust?
Armastus esimesest pilgust on tegelikult kirg läheduse ja pühendumiseta (mõlemad võtavad aega). Sternberg nimetab seda lummatud armastuseks. Kuna selle juures puudub lähedus ja pühendumus, on selline armastus määratud hääbuma.

Miks mõned inimesed abielluvad, kuigi nad on olnud armunud vaid väga lühikest aega?
See on kire ja pühendumuse kombinatsioon, mille juures puudub intiimsus. Sternberg nimetab seda Hollywoodi armastuseks. Sellisel juhul otsustavad inimesed teineteisele pühenduda kire ajel. Kui lähedust aja jooksul ei teki, see suhe tõenäoliselt lõpeb.

Kas armastus seksita on võimalik?
Jah, sõbralik armastus, mille juures on olemas lähedus ja pühendumus, aga puudub seksuaalne kirg.

Miks romantiline armastus ei kesta?
Kirg ja lähedus pühendumuseta on romantiline armastus. Kui kirg kaob ja lähedus hääbub, suhe lõpeb.

Alljärgnev on üks mail, mida sõbrad on saatnud:

Kiindumus või Armastus

Kiindumus on kohene iha – ühed näärmed janunevad teiste järele.

Armastus on süttinud sõprus. See juurdub ja kasvab päev-päevalt.

Kiindumust saadab ebakindlus. Te olete erutunud, aga mitte siiralt õnnelik. Teid närib kahtlus, teid häirivad vastamata küsimused ja pisiasjad armastatu kohta, mida te tahaksite lähemalt uurida. See võib unistuse ära rikkuda.

Armastus on puuduste vaikiv mõistmine ja sellega leppimine. See on ehtne. See annab teile jõudu ja tugevdab teie armastust. Tema lähedus teeb teile sooja, isegi kui ta on teist kaugel. Kilomeetrid ei lahuta teid. Lähedal või kaugel, te teate, et ta kuulub teile, ja te ei suuda ära oodata.

Kiindumus ütleb: “Me peame otsekoha abielluma. Ma ei või riskida tema kaotamisega.” Armastus ütleb: “Ole kannatlik. Ära satu paanikasse. Plaani tulevikku enesekindlusega.”

Kiindumuse juures mängib rolli seksuaalne erutus. Kui te olete koos, te loodate, et see lõpeb seksuaalse lähedusega.

Armastus ei põhine seksil. See on küps sõprus, mis muudab seksi paremaks. Te peate olema sõbrad, enne kui teist saavad armukesed.

Kiindumuse korral te ei tunne kindlust. Kui kallim on teist eemal, te mõtlete, et järsku ta petab teid ja mõnikord te kontrollite teda.

Armastus tähendab usaldust. Te olete rahulik ja enesekindel. Te usaldate teda, mis teeb ta veel usaldusväärsemaks.

Kiindumus võib sundida teid tegema asju, mida te hiljem kahetsete. Armastus ei vii teid kunagi valesse suunda.

Armastus on ülim. See laseb teil tunda end täiuslikuna, see tõmbab ringi kokku. Armastus täidab tühja koha teie südames. Armastus on ülendav. See teeb teist parema inimese. Kui teie elus on armastus, hüvitab see paljut, mida teil ei ole. Armastuse korral omab kõik muu märksa vähem tähtsust.

Elu saladus ei ole mitte elada, vaid elada kellegi teise nimel.